GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-06-2024 10:42

Phaselis’te korkutan yoğunluk

Dünyanın birçok antik kentlerinde belirli bir sayıda ziyaretçi kabul edilirken, Kemer’in Tekirova Mahallesi’nde bulunan Phaselis Antik Kenti’nde tam tersi durumlar yaşanmaya devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özellikle yaz sezonunda oluşan yoğunluk ve tahribatın önlenmesi amacıyla Bostanlık Koyu’nda yapmak istediği plaj projesi mahkeme kararı ile durdurulurken, yerli turistlerin Phaselis’e akın etmesini durdurmadı. Kapasitesinin üstünde ziyaretçiyi ağırlayan bölgede oluşan yoğunluk tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Hem antik yapılar hem de endemik bitki çeşitliliğinin korunması ile oluşan çevre kirliliği ve tahribatın engellemesi amacıyla Phaselis’e sınırlı sayıda ziyaretçi alınması gerektiğine dikkat çekilirken, özellikle yerli turistlerin vurdumduymaz tavırları pes dedirtti. Adeta otoparka dönen Phaselis Antik Kenti’ne araçlarıyla girmek isteyen vatandaşlar, karayoluna kadar uzun kuyruklar oluşturdu. Giriş kapısında görevlilerin uyarısını da dinlemeyen bazı vatandaşlar antik kente girmekte ısrar ederken, tehditkâr bir şekilde de görevlilere hakaret ediyor. Öte yandan oluşan yoğunluk nedeniyle çıkacak olası bir yangının da felakete yol açacağı belirtiliyor.

Phaselis’te korkutan yoğunluk

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Geleceğe Miras Projesi” kapsamında kazı çalışmalarıyla çok sayıda yeni alanların da ortaya çıktığı Kemer’in Tekirova Mahallesi’nde bulunan Phaselis Antik Kenti’nde yaz sezonu ve Kurban Bayramı ile birlikte oluşan yoğunluğun ciddi boyutlara ulaşması tehlikeye de davetiye çıkarıyor.

ÇALIŞMA DURDU, MANZARA DEĞİŞMEDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Beldibi ve Çamyuva’da vatandaşların hizmetine açtığı halk plajlarının ardından özellikle yaz sezonunda Phaselis Antik Kenti’nde oluşan yoğunluk ve tahribatın önlenmesi amacıyla "Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi" projesi mahkeme kararı ile durdurulurken, yerli turistlerin Phaselis’e akın etmesini durdurmadı.

ANTİK KENT OTOPARKA DÖNDÜ

Gazetemizin de yıllardır gündeme getirdiği Phaselis Antik Kenti ve çevre koylarındaki yaz aylarında yoğun kullanımdan dolayı oluşan çevre kirliliği ve tahribat bu yılda devam edecek gibi duruyor. Her yıl yaz sezonunda günde 10 bini aşkın ziyaretçi kapasitesine ulaşan Phaselis’in hem antik yapılar hem de endemik bitki çeşitliliğinin korunması açısından ziyaretçi sayısına sınırlama getirilmesi istense de tatilciler Phaselis’e girmekte ısrar ederken, antik kent araç yoğunluğundan otoparka döndü.

GÖREVLİLERE TEHDİT

Kurban Bayramı ile birlikte vatandaşların denize girebilmek için akın ettiği Phaselis Antik Kenti’nde oluşan araç kuyruğu karayolunda kazalara davetiye çıkarırken, giriş kapısındaki görevliler de çaresiz kalıyor. Görevlilerin antik kentte oluşan araç yoğunluğu üzerine araç girişine izin vermemesi üzerine vurdumduymaz bazı vatandaşlar içeri girmek için ısrar ederken tehditkâr bir şekilde görevlilere hakaret ediyor.

ANTİK YAPILAR TEKNE BAĞLAMA YERİ OLDU

Dünyanın birçok antik kentlerinde belirli bir sayıda ziyaretçi kabul edilirken, otoparka dönen Phaselis’te koya gelen özel ve ticari teknelerin bağlama yeri olarak antik yapıları seçmesi de oluşan tahribatı gözler önüne serdi.

OLASI BİR YANGIN FELAKETE YOL AÇAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kazı ve koruma çalışmaları için geçtiğimiz yıl 21 milyon lirayı aşkın ödenek ayırdığı Phaselis Antik Kenti’ndeki yoğunluk bazı vatandaşlarında tepkisini çekti. Bakanlığın Bostanlık Koyunda yapmak istediği projenin Phaselis’te oluşan yoğunluğun önüne geçebileceğine dikkat çeken vatandaşlar, projenin bir an önce hayata geçmesini beklediklerini söyledi. Orman yangınlarına da dikkat çeken vatandaşlar, Phaselis’te olası bir yangının felakete yol açacağını ve yoğunluktan sahil dışında kimsenin bir yere kaçamayacağını ifade ettiler.

AdminAdmin