YAŞAM
Giriş Tarihi : 17-01-2020 09:22

‘Phaselis Tüneli bu yıl tamamlanacak’

İYİ Parti Antalya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Alacasu mevkii ve Phaselis Antik Kenti arasında yer alan tünel ile Kumluca-Kemer yolunun ne zaman tamamlanacağını ile ilgili verdiği soru önergesine cevap veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, toplam uzunluğu 2600 metre olan çift tüp Phaselis Tüneli’nin 2020 yılında tamamlanmasının planlandığını belirterek, “Kumluca-Kemer Karayolunda işin yapım aşamasında meydana gelen heyelan ve imalat artışlarından dolayı yeni ihale 07.02.2019 tarihinde yapılmış olup, 2019 yılı yatırım programına göre bitiş tarihi 2021’dir” dedi.

‘Phaselis Tüneli bu yıl tamamlanacak’

Maksut TEMİZEL

İYİ Parti Antalya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın cevaplaması isteğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi vermişti. Bahşi önergesinde, Kumluca ve Antalya'yı birbirine bağlayan D-400 karayolu, 2018 de meydana gelen heyelan nedeniyle trafiğe kapatıldığını hatırlatarak, “Heyelanın ardından bölgede yol yapım çalışmaları başlatılmış ve hala devam etmektedir. Ayrıca yine bu yol üzerindeki Alacasu mevkii ve Phaselis Antik Kenti arasında bulunan bölgeye Ocak 2016’da 1300 metrelik tünel yapımına başlanmış ve Karayolları Genel Müdürlüğü, tüneli bir buçuk yılda tamamlamayı planladığını duyurmuştu. Ancak tamamlanma bir yana şuan için hiçbir çalışma yapılmamaktadır.”

Bahşi, “Buna göre; Kumluca Kemer yolu işinin başlama tarihi nedir, ne zaman tamamlanacaktır? Yolun çökmesinde yüklenici firmadan kaynaklı hata var mıdır? Yapımına 2016 da başlanan Alacasu mevkii ve Phaselis Antik Kenti arasındaki tünelin ne zaman tamamlanması bekleniyor? Bu bölgede sürekli ölümlü trafik kazaları yaşanmaktadır. Karayolunun ve Tünelin biran önce tamamlanması için neyi beklemektesiniz?” diye sormuştu.

‘PHASELİS TÜNELİ 2020 YILINDA TAMAMLANACAK’

Bahşi’nin soru önergesine cevap veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kumluca-Kemer D-400 devlet yolu ihalesi yapılarak 23.05.2016 tarihinde işe başlandığını belirterek, “Ancak işin yapım aşamasında meydana gelen heyelan ve imalat artışlarından dolayı yeni ihale 07.02.2019 tarihinde yapılmış olup, 2019 yılı yatırım programına göre bitiş tarihi 2021’dir” dedi.

Turhan, küresel ısınma ve iklimsel değişiklikler neticesinde sürekli devam eden aşırı yağışlar yapım çalışmaları sürdürülen yolun bu bölümünde çökme ve heyelanın oluşmasında ana etken olduğunu, ilgili firmanın ise herhangi bir kusuru bulunmadığının da tespit edildiğini söyledi.

Toplam uzunluğu 2600 metre olan çift tüp Phaselis Tüneli’nde 2100 metre kazı iksa çalışmaları tamamlandığını belirten Bakan Turhan, “Kalan kesimlerinde yapım çalışmaları için yüklenici firma tarafından ekip ve ekipman hazırlıklarının nakliyesine başlanmıştır. Phaselis Tüneli’nin 2020 yılında tamamlanması planlanmaktadır” dedi.