GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-05-2021 13:51   Güncelleme : 26-05-2021 13:51

Pegasus Olbia’da

Kemer’de kaymakamlık, belediye ve Sivil Toplum Örgütlerinin ortaklaşa kararı ile Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğinde ilçenin simgesi olması amacıyla yapılan Bellerophon, Pegasus ve Chimera canavarının yer aldığı Pegasus Heykeli, yapımı devam eden Mustafa Ertuğrul Aker (Olbia) Parkı’na taşındı. Atatürk ve Dörtyol Caddelerinin birleştirildiği kavşağa konulan ve büyük beğeni toplayan Pegasus Heykeli’nin yerine ise Atatürk Heykeli konuldu. Atatürk heykelinin fiber glass, boyunun 3 metre, ağırlığının ise 350 kilogram olduğu belirtildi. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Pegasus heykeli yerli ve yabancı misafirlerin beğenisi kazanmıştı. Şimdi buraya daha çok yakışan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelini koyduk. Atamızın heykeli, adını taşıyan parkla karşı karşıya olması da ayrı bir güzel oldu” dedi.

Pegasus Olbia’da

Şüheda PARTAL

Geçtiğimiz yıl Kemer Kaymakamlığı, Kemer Belediyesi ve Sivil Toplum Örgütleri’nin ortaklaşa kararı ile Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğinde ilçenin simgesi olması amacıyla bir çalışma gerçekleştirilmiş ve Olympos Dağı’nda yaşanılan efsanevi mitolojik hikayenin canlandırılması ve ilçenin tarihi öneminin anlatılması amacıyla Pegasus Heykeli oluşturulmuştu. Bellerophon, Pegasus ve Chimera canavarının yer aldığı heykel, Atatürk Parkı içerisine konulması beklenirken Kemer Belediyesi tarafından Atatürk ve Dörtyol Caddelerinin birleştirildiği kavşağa konulmuştu. Kavşakta bulunan ay yıldız şeklindeki ışıklı bayrak ise Çamyuva Mahallesi’ne taşınmıştı. Bunun üzerine ilçe ikiye bölünürken, kimileri konuya tepki gösterirken kimileri de beğeniyle karşılamıştı. Gelen tepkiler üzerine Kemer Belediyesi heykelin yanına Türk Bayrağı asarken heykelin park içerisine konularak daha geniş bir alanda sergilenmesi gerektiğine işaret edilmişti.

BAŞKAN TOPALOĞLU ‘UYGUN BİR YERE TAŞIYACAĞIZ’ DEMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayı meclis toplantısında sosyal medyada çok tartışılan Pegasus heykeli ile ilgili açıklamalarda bulunan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Pegasus’un tarihteki Kemer ile olan bağlantısının Çıralı olduğunu hatırlatarak, “Yan taraftaki Atatürk Parkında şantiye olacağı için oranın uygun olmayacağını düşündük. Buradaki çalışmalar tamamlandıktan sonra uygun bir yere taşıyacağız. Ayrıca çiçeklerle Kemer yazısı yazacağız ve ilçemize gelen misafirler için fotoğraf çektirme alanı oluşturacağız. Buradan sökülen ay ve yıldız aynı gün Çamyuva mahallesine dikilmiştir. Çamyuva da bizim mahallemiz. Bu ay ve yıldızı söküp bir kenara atsaydık herkes haklıydı. Burada bizi vatan, bayrak ve Atatürk üzerinden eleştireceklerse biz bunu 27 yıl boyunca çocuklara okuttuk. Biz de böyle bir şey asla olmaz. Yer konusu tartışılır" ifadelerine yer vermişti.

PEGASUS YERİNE ATATÜRK HEYKELİ

Atatürk Parkı karşısındaki kavşakta bulunan Pegasus Heykeli, yeni yeri olan ve yapımı devam eden Mustafa Ertuğrul Aker (Olbia) Parkı’na taşındı. Pegasus heykeli yerine ise Atatürk heykeli koyuldu. Saat Kulesinin hemen önünde yer alan Atatürk Caddesi üzerindeki kavşağa yerleştirilen Atatürk heykelinin fiber glass, boyunun 3 metre, ağırlığının ise 350 kilogram olduğu belirtildi.

‘AYRI BİR GÜZEL OLDU’

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamada, "Atatürk Parkı projemizin inşası sırasında daha önce Pegasus heykeli koymuştuk. Söz konusu kavşaktaki Pegasus heykeli yerli ve yabancı misafirlerin de beğenisi kazanmıştı. Şimdi buraya daha çok yakışan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelini koyduk. Atamızın heykeli, adını taşıyan parkla karşı karşıya olması da ayrı bir güzel oldu. Kemer halkına hayırlı olsun" dedi.