GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-03-2021 15:27   Güncelleme : 08-03-2021 15:27

‘Patikle Başla Kitapla Yaşa’

Türkiye genelinde 53 ilden 200’ün üzerinde okul öncesi öğretmenin desteğiyle uygulanan "PATİK" projesine Arslanbucak Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Çiğdem Çayır da dahil oldu. Çocuğun doğumundan itibaren kitapla karşılaşmasının önemini vurgulamak amacıyla tasarlanan PATİK Projesi kapsamında Arslanbucak Anaokulu’nda okul kütüphanesi de oluşturulacağını bildiren Çayır, destek vermek isteyen gönüllülerin okul ile iletişime geçip bilgi alabileceğini söyledi.

‘Patikle Başla Kitapla Yaşa’

Şüheda PARTAL

Türkiye genelinde 53 ilden 200’ün üzerinde okul öncesi öğretmenin desteğiyle uygulanan "PATİK" projesine Arslanbucak Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Çiğdem Çayır da dahil oldu.

Çocuğun doğumundan itibaren kitapla karşılaşmasının önemini vurgulamak amacıyla tasarlanan ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nihan Feyman Gök, İstanbul Birüni Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Işıl Taş, İstanbul Güngören Polis Amca Anaokulu Müdürü Birgül Berna Uysal ve Muğla Milas Beçin İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Kader Duman’ın kurucusu olduğu PATİK projesi “Patikle Başla Kitapla Yaşa” sloganıyla sürdürülüyor.

Proje kapsamında Arslanbucak Anaokulu Müdürü Mehmet Kızıloğlu ve okul öğretmenleri önderliğinde Patik projesi okul kütüphanesi oluşturulacaklarını bildiren Çiğdem Çayır, “Projenin amacı; bilişsel gelişimin çok hızlı olduğu okul öncesi dönemde çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarının gözetilerek kitaplar yoluyla çocukların soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerilerinin felsefi düşünme ve üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesidir. Proje ile bebeklikten itibaren çocuklarda, okuma kültürünün ve okuyucu kimliğinin gelişmesi, kitap seçimi, yetişkinlerin çocuklara kitap okuma teknikleri, düşünme sorgulama süreçlerini desteklemeyi hedeflenmekte, bu hedefe ulaşmak için sınıf, ev, kütüphane, müze, park, bahçe gibi mekanların ortam yönünden zenginleştirilmesi ve daha etkin kullanılması planlanmaktadır” dedi.

Çayır, “Projenin hedefleri; öğretmen-ebeveyn aile arasında çocuğun bütünsel gelişimi odaklı bir ortaklık kurabilmek, öğretmenlere ve ailelere nitelikli çocuk kitapları seçme konusunda farkındalık kazandırmak, serbest oyun fırsatlarını artırarak serbest oyunda yetişkin rolleri hakkında öğretmen ve aileleri bilinçlendirmek, çocuğun evde ve okulda erken okuryazarlık ortamlarını zenginleştirmek, çocuklarda eleştirel ve analitik düşünmeyi kullandırabilme, hikayede geçen eylemleri ve süreçleri yorumlayabilme, empati kurabilme, yaratıcılık ve farklı düşünmeyi geliştirebilmek, nitelikli çocuk kitaplarını bütünleştirilmiş oyun, çocuklar için felsefe, müzik-hareket, drama, matematik, fen-doğa, sanat, gezi gözlem etkinliklerinde yaparak yaşayarak öğrenmeye imkan sağlayan soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerileri çalışmalarıyla disiplinler arası bir yaklaşımla çocuklara sunabilmek, ekonomik yetersizlik veya bilgi eksikliği nedeniyle dezavantajlı çocukların nitelikli kitaplara erişiminin sağlayabilmek, ailelerin ve çocukların kütüphaneyi kullanma alışkanlığı kazandırılıp okunan kitap sayısı ve çeşitliliğini attırabilmek, öğretmenlerde etkili kitap okuma, çocuklarda düşünme ve sorgulama becerilerini desteklemeyle ilgili yetkinlikleri artırabilmek, ev, okul, bahçe, park, doğa, müze, kütüphane, antik kent ve tarihi mekânlarda etkili kitap okuma deneyimleri sağlayarak kitabı hayatın tüm alanlarına taşımak, kitaplar yoluyla çocukların soru sorma, soruşturma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı ve yaratıcı düşünme felsefi düşünme becerilerini geliştirmektir. Proje kapsamında Arslanbucak Anaokulu Müdürü Mehmet Kızıloğlu ve okul öğretmenleri önderliğinde Patik projesi okul kütüphanesi oluşturulacaktır. Patik projesine destek vermek isteyen gönüllüler okul ile iletişime geçip detaylı bilgi alabilirler” diye konuştu.