GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-05-2020 15:26   Güncelleme : 31-05-2020 15:26

Pansiyon ve küçük oteller unutuldu

Kemer, Kovid-19 sonrası kontrollü normalleşme sürecinde alınacak tedbirler doğrultusunda ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Salgından etkilenen sektörlerin başında gelen otel, motel, pansiyon işletmecileri uygun şartlar altında müşteri kabulüne başlayacak. Hem yerli hem yabancı turiste uygulanacak koronavirüs önlemli tatil uygulamalarıyla ilgili Kemer’deki 5 yıldızlı oteller Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genelgesi tüm hazırlıklarını tamamlarken ilçe belediyesi tarafından işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verilen küçük butik otel, pansiyon ve motel gibi işletmelerde ne gibi önlemler alınacağı ve denetimlerin nasıl gerçekleştirileceği konusu gündeme geldi. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, bakanlık üzerinden konu ile ilgili herhangi bir bilginin gelmediğini belirterek, “Genel bir araştırma yaparak ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun korona virüsle alakalı uyguladıkları kuralları neticesinde belediye olarak kaymakamlık ve yetkili kamu birimleriyle önümüzdeki günlerde detaylı bir şekilde çalışma yapacağız” dedi.

Pansiyon ve küçük oteller unutuldu

Ahmet Duran YENİGÜN

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüsle mücadele sürerken, Türkiye'de alınan önlemlerle vaka sayılarında yaşanan düşüş ve açıklanan normalleşme takviminin ardından Kemer Bölgesi'ndeki turizmciler, yeni sezona 'merhaba' demeye hazırlanıyor. Salgın nedeniyle, son yılların en sakin günlerini yaşayan Kemer’de, işletmelerin yeniden açılmasıyla, 2020 turizm sezonunda hareketlilik bekleniyor. Mart ayından itibaren yaşanan covid-19 salgınıyla birlikte en çok zarar gören sektörlerden biri olan turizm sektörü normalleşme sürecinin ardından birçok değişikliğe gidecek. Salgın sonrası tatil tercihlerinde değişikler yaşanırken tatilciler artık ev/villa kiralama, yat kiralama, karavan kiralama gibi sosyal mesafeyi koruyacak şekilde tatil yapmaya yöneliyor.

YERLİ TURİSTİN YÜZDE 59’U TATİLE ÇIKACAK

Online seyahat platformu tatilsepeti.com’un 6 bin kişi ile gerçekleştirdiği anket, bu yıl tatil yapmayı planlayanların oranı hakkında fikir verirken, salgın sonrası tatil tercihlerindeki yeni trendleri de gözler önüne sermişti. Ankete göre; korona riski azalınca bu yıl tatile gitmeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 41'de kalırken, ‘tatile giderim’ diyenler yüzde 59 oldu. Tatile gitmeyi planlayanların yüzde 84'ü yurtiçi, yüzde 4'ü KKTC, yüzde 12'si yurtdışına gitmeyi planladığını belirtti. Turistler hala en çok resort oteli tercih ederken öncelik ise izolasyon oldu. Ankete göre, koronavirüs sonrası izole konaklama tercihlerinde artış gözlendi. Katılımcıların yüzde 51'i otel/resort, yüzde 32'si daha az misafirin konaklayacağı butik otel, yüzde 28'i villa ya da ev kiralama yoluna gidecek. Ankette, tatilcilerin konaklama tercihinde, tesis doluluk oranının yüzde 50 ile sınırlı tutulması, sosyal mesafe kuralı uygulanması ve odaların 24 saat boş bırakılması birinci öncelik olarak yer aldı. Tatilcilerin ikinci önceliği ise misafirlerin sağlık raporu dahilinde tesislere kabul edilmesi ve açık büfe yerine kişiye özel ikram oldu.

OTEL VE PLAJLARA KORONAVİRÜS KURALI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrası otellerde ve plajlarda uyulması gereken kuralları da açıklamıştı. Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede otellerde hijyen kurallarına dikkat edileceği belirtilirken, açık büfe uygulamasına son verileceği, lokantalarda oturma mesafesinin 1,5 metre aile bireyleri arasında ise 60 santimetre olacağı belirtildi. Plajlarda ise şezlonglar arası mesafenin 5 metre olacağı ifade ediliyor. Ayrıca misafir kullanımı için resepsiyon bölgesinde alkol bazlı el antiseptiği /dezenfektanı, koruyucu ekipmanlar bulundurulacak. Resepsiyon ve insan hareketinin yoğun olduğu alanlarda yerlere çizgiler çekilerek sosyal mesafeyi belirten düzenlemeler yapılacak. Maskesi olmayan turistlere otel girişinde maske verilecek. İşe geliş ve gidişlerde personelin vücut ısıları ölçülerek kayıt altına alınacak. Odalarda tek kullanımlık (şampuan, sabun, duş bonesi, bardak, tabak, çatal bıçak takımları) malzemelerin kullanılması için düzenleme yapılacak. Yatak odalarının boşaltılmasından sonra yeni bir kullanım için mümkün olduğunca 12 saat boş bırakılacak. Otellerin doluluk oranı da sosyal mesafe kuralları gereğince yüzde 50'lerde tutulacak.

BAKANLIK KÜÇÜK OTELLERİ UNUTTU

Kültür ve Turizm Bakanlığı, otellerde ve plajlarda uyulması gereken kuralları belirlerken işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı bulunan küçük butik otel, pansiyon ve motel gibi işletmeleri unuttu. Büyük otellerde uygulanacak kurallar nedeniyle tatilcilerin daha rahat bir tatil için tercih edeceği bu küçük işletmeler için ise ne tür kurallar olacağı ve denetimlerinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda herhangi bir adım atılmadı. 5 yıldızlı otellerden çok küçük butik otel, pansiyon ve motel gibi işletmelerin daha fazla olduğu Kemer bölgesinde denetimlerin yerel yönetim tarafından yapılacağı belirtildi.

‘KURALLARA SIKI BİR ŞEKİLDE RİAYET EDİLMELİ’

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, “Covid-19 kapsamında küçük otel ve pansiyonların hıfzıssıhha kurulu kararlarına uygun olarak belediye denetimi kapsamında işlerine sağlıklı bir ortamda devam etmeleri için kurallara sıkı bir şekilde riayet etmeleri gerekmektedir” dedi.

Tatilcilerin yoğun talepleri doğrultusunda küçük otel ve pansiyonların kurallara uyarak korumalı ve sağlıklı bir şekilde misafirlere hizmet vermeleri gerektiğine işaret eden Kaymakam Dayanç, “Kemer’e gelecek olan misafirlerimiz güven ve rahatlık içerisinde gelebilmeli. İlçe belediyesi ve zabıta müdürlükleri tarafından konu sürekli takip edilecektir” diye konuştu.

‘DETAYLI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMA YAPACAĞIZ’

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, bakanlık üzerinden konu ile ilgili herhangi bir bilginin gelmediğini belirterek, “Genel bir araştırma yaparak ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun korona virüsle alakalı uyguladıkları kuralları neticesinde belediye olarak kaymakamlık ile yetkili kamu birimleriyle önümüzdeki günlerde detaylı bir şekilde çalışma yapacağız” dedi.

‘TİCARİ BİR TERCİH, TİCARİ BİR KARARDIR’

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Şener Gürler de pansiyon, küçük otel ve butik otel konumundaki birçok işletmenin bu konuda bir denetim yapmadığına dikkat çekerek, “Yetkililerinden genel anlamda işletmelerimizle alakalı herhangi bir işlem yapılmadı. Ancak bizlerde İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararlarına muhakkak uymamız gerekiyor. Hem misafirlerimiz hem çalışanlarımız hem de bizler dikkatli olmalıyız. Hijyen kurallarına sonuna kadar uyarak, gelen misafirlerimizin güvenliğini sağlayarak işletmelerimizi açmak istiyoruz. Tabi bunu bölgemizdeki otelci arkadaşlarımız da aynı şekilde yapacaktır.”

Bölgedeki konaklama tesislerinin yüzde 50 kapasite ile açılacağına değinen Gürler, “Otellerimiz hem tedbir hem de maddi nedenlerle kapatıldı. Tabi işletme sahipleri otellerini açıp açmamakta serbesttir. Ticari bir tercih, ticari bir karardır. İç turizm önümüzdeki günlerde hareketlenir diye düşünüyorum” dedi.