GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-03-2021 15:36   Güncelleme : 28-03-2021 18:00

Özelleştirme’nin ralli alanı ısrarı!

Antalya’nın üvey ilçesi Kemer, ranta kurban edilmeye devam ediliyor. Önceki yıllarda adliye binası yapımı için ayrılan ve tapuda resmi kurum alanı olarak işletilen ralli alanı içerisindeki 283 ada 8 ve 9 parsel, 2019 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar plan değişikliği ile otel alanına çevrilmişti. 8 bin 178 metrekarelik alana yine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ‘satılık’ tabelası asılırken, 28 Nisan’da ise satılması planlanıyor. Kemer Belediyesi Başkanı Necati Topaloğlu, CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı ile STK’lar ilçede arıtma, altyapı ve mevcut otellerin yenilenmesi gerektiğine işaret ederek duruma tepki göstermişti. Diğer turizm İlçelerinden daha fazla ticari alana sahip Kemer’de yeni otel ve ticari alanların yapılmaması için mücadele edilirken, sahile yakın tek büyük alan olan Ralli Alanı’na otel yapılması durumunda ise alanın etrafında kalan diğer alanlar için de örnek gösterilerek ‘Otel Alanı’ olabilmesinin önü de açılmış olacak.

Özelleştirme’nin ralli alanı ısrarı!

Ahmet Duran YENİGÜN

2019 yılında özelleştirme kapsam ve programında yer alan, Antalya, Muğla, İzmir ve Tekirdağ'daki bazı parsellere yönelik imar planı değişikliklerine onay verilmiş, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Alınan kararla Kemer Ralli Alanı içerisinde bulunan ve Maliye Hazinesi’nde olan 283 ada 8 ve 9 parselde Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar plan değişikliğine gidilerek ‘Otel Alanı’ olarak belirlenmişti. Kararda ayrıca yapılan değişikliklerin yerine getirilmesi konusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkili kılınmıştı.

Barış Manço Caddesi ve Onno Tunç Caddesi’nin birleştiği eski TUREM Binası karşısında yer alan 2 parsel için alınan karar metni ise, “Mülkiyet Maliye Hazinesi adına kayıtlı olup özelleştirme kapsam ve programında bulunan Antalya ili, Kemer ilçesi, Kemer Mahallesi, 283 ada, 8 ve 9 parsellere ilişkin “Otel Alanı (Emsal: 0,40; Yençok 4 kat)” kullanım kararları getirilmesine yönelik olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan ekli 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğinin onaylanmasına, Karar gereklerinin yerine getirilmesi hususlarında Özelleştirme İdaresi Başkanlığının yetkili kılınmasına, 3194 sayılı İmar Kanununun ek 3 üncü maddesi ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun geçici 29 uncu maddesi ile 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 8 inci maddesi gereğince karar verilmiştir” denilmişti.

ÖRNEK TEŞKİL EDECEK

Kemer’de sahile yakın tek büyük alan olan Ralli Alanın da bulunan 2 parselde yapılan imar değişikliğiyle önümüzdeki yıllarda etrafında kalan diğer alanlar için örnek gösterilerek ‘Otel Alanı’ olabileceği öğrenilmişti. Böylelikle Ralli Alanı’nın tamamı ile eski TUREM binası, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Turizm Lojmanlarının bulunduğu alan ve Ralli Alanının etrafında bulunan alanlarda da bu alan örnek gösterilerek imar değişikliği yapılabileceği bildirilmişti.

Kemer Belediyesi Başkanı Necati Topaloğlu, CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı ile STK’lar ise ilçede arıtma, altyapı ve mevcut otellerin yenilenmesi gerektiğine işaret ederek duruma tepki göstermişti.

TOPALOĞLU: TURİSTİK ALANA DOYMUŞ DURUMDAYIZ

Konunun gündeme gelmesi sonrası gazetemizi ziyaret eden Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer merkezde bulunan Ralli Alanı başta olmak üzere Göynük, Çamyuva ve Tekirova’da imar değişikliği ile otel alanlarına çevrilen yerler hakkında gazetemize açıklamada bulunmuştu. Alınan kararlara tepki gösteren Başkan Topaloğlu, Kemer’de mevcut yatak kapasitesinin yeterli olduğunu, önemli olanın otellerde iyileştirme yapılması gerektiğine işaret etmişti.

Kemer’de yeni açılacak otellerin arz talep meselesi yüzünden fiyatların geri çekilmesine neden olacağını ve diğer sorunları da beraberinde getireceğini ifade eden Başkan Topaloğlu, “Kalitede de düşüş yaşanır. Göynük, Çamyuva ve Tekirova’da zaten yapıldı, bir de şimdi hiç alakası olmayan Ralli Sahasına da imar değişikliği ile bir alan yapıldı. Zaten 8 bin metrekare değil yapacağı inşaat 3 bin 200 metrekare. Yani bu 3 bin 200 metrekareye ne olur? Yetkililerimizin artık buradaki yerelin sesini dinleme zamanı geldi. Biz zaten turistik tesis alanına doymuş durumdayız. Her yıl zaten artıyor, artarken de birçok sorunu yanında getiriyor. Deniz kirliği ve kıyıların çekilmesi hat safhada, biz bunlara daha çözüm bulmadan yeni otel yerleri açıyoruz” demişti.

‘YAPTIK ETTİKLE BİR YERE VARAMAYIZ’

Bu tür planlamalar yapılırken hem yerel yönetimlere hem de sivil toplum örgütlerine danışılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Topaloğlu, “Hadi Göynük, Çamyuva ve Tekirova’yı geçtik Ralli Sahasına yapılıyor, yani bunları kime soruyorlar ne yapmak istiyorlar? Bu alan yapılmadan önce yerel yönetime ya da sivil toplum örgütlerine bir danışılması gerekir, Ankara’dan yaptık ettikle bir yere varamayız. Çıta devamlı düşüyor. Biz çıtayı nasıl yukarı çekeriz diye çalışıyoruz. Ama her yapılan yeni otel arz talep meselesini karşılayamadığı için bu durum fiyatlara yansıyor, fiyatlar düşünce kalitede de düşüş gerçekleşiyor. Şimdi ralli sahasına yaptınız oteli, peki bu otele gelen turist denize nereden girecek? Ayışığı Plajı zaten dolu, Türkiz ve Özkaymak’ın yerleri var, vatandaşın da gireceği yer var, peki oraya gelenler nerden denize girecek? Yani yaptım olduyla bu iş olmuyor. Bence bunlar yanlış. Bu alanlar belirlenmeden önce hem yerel yönetimlerle hem STK’larla oturulup bir karar varılsa, herkes bu konuda hem fikir olur ve ona göre de yapılan planın arkasında durur. Ama yaptım olduyla yapılırsa herkes karşı durur. Sayın bakanımıza konuyu birebir arz ettim. Kendisi de bu konunun önemini biliyor ve çalışmaların yapıldığını söyledi. Yani artıma konusunda iyileştirme olmadıktan sonra Kemer’de mevcut artıma tesisleri belli bir süre sonra bu yapıyı kaldıramaz” diye konuşmuştu.

MİLLETVEKİLİ ARI’DAN SORU ÖNERGELERİ

Yine aynı yıl Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı ise Kemer Ralli Alanı, Tekirova, Çamyuva ve Göynük’te sahile yakın arazilerde imar değişikliği yapılarak ‘Otel Alanı’na çevrilmesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşımıştı. Arı, TBMM Başkanlığı’na Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesinde, “Türkiye’nin ilk planlı turizm hareketi Antalya ilimizin Kemer ilçesinde 1976 yılında Dünya Bankası ile yapılan anlaşma sonucu uygulamaya başlanmıştır. 76 yılında yapılan anlaşma ile başlayan proje 25 bin yatak kapasitesine göre yapılmış ve 80 kilometrelik kıyı şeridinde bu kapasitenin üzerine çıkılmaması belirtilmiştir. Proje 1995 yılında yapılan revizyon ile önce 62 bine ardından da 2000 yılında yapılan revizyon sonucu 80 bin yataklı bir kapasiteye ulaşması sağlanmış. Bununla da yetinmeyip altyapı kapasitesinin daha da üstüne çıkılarak bugün 160 bin yatak kapasitesi aşılmıştır. Zamanında butik bir turizm kenti olan Kemer ilçesi, maalesef zaman içinde ranta kurban edilmiş ve sahilleri Çin seddi gibi otellerle çevrilmiştir. Şimdi Kemer’de herkes yeni yatak kapasitesine, kentin daha da kirletilmesine doğanın daha çok yok olmasına karşı dururken Bakanlığınızın boş alanları otel alanlarına çevirmesine tepki yağmaktadır” demişti.

‘KEMER’E BÜYÜK ZARAR VERİR’

Tekirova, Göynük ve Çamyuva’da bulunan arazilerin otel alanına çevrilmesinin ardından en son 31 Ağustos 2019 tarih ve 30874 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 1485 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararında yer alan karar gereğince mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olup özelleştirme kapsam ve programında bulunan Antalya İli, Kemer İlçesi, Kemer Mahallesi, 283 ada, 8 ve 9 parsellere ilişkin ‘Otel Alanı’ kullanım kararları getirilmesine ilişkin olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar planı değişikliği onaylandığını hatırlatan Cavit Arı, “Söz konusu parseller ralli alanı, pazar alanı, konser alanı gibi halkın benzeri her türlü ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak kullanılan Kemer’in merkezindeki tek boş alanda yer almakta olup, ranta kurban edilen Kemer’e büyük zarar verilmektedir. Yapılan bu imar değişikliği önümüzdeki yıllarda etrafında kalan diğer alanlar için örnek gösterilerek ‘Otel Alanı’ olabilecektir. Kemer İlçesindeki mevcut konaklama tesisleri yeterli olup bunların yenilenmesi gerekirken, yeni tesislerin yapılması turizme katkı sağlamayacak aksine zarar verecektir” şeklinde konuşmuştu.

‘OTEL ALANLARIYLA BİZZAT İLGİLENDİĞİ DOĞRU MU?’

Arı, ilçenin arıtma tesisi kapasite artışı, turizm çeşitliliğinin artırılması ve daralan turizm sezonunun genişletilmesi gibi onlarca sorununa çözüm için adım atılması beklenirken çok sayıda arazinin otel arazisine çevrilmesi turizm kalitesine zarar vereceğini belirtmiş ve Bakan Ersoy’a şunları sormuştu:

“Tarafınızca Kemer’de çok sayıda toplantı düzenleyerek esnafın, otel yöneticilerinin ve STK’ların sorunlarını dinlemiş ve gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etmiş olmanıza rağmen ve bu sorunlara çözüm bulunacağı beklenirken Bakanlığınızın boş alanları otel alanlarına çevirmesi ile bizzat ilgilendiği iddiaları doğru mudur? Ülkemizin gözde turizm merkezlerinden Antalya ilimizin Kemer ilçesinde yapılan bu imar planı değişikliklerinin kamu yararı taşımadığı, ranta yönelik olduğu açıkça ortadayken ve her kesimden tepkiler çığ gibi büyürken bu durumu tekrar gözden geçirmeyi düşünüyor musunuz? Bu ve benzeri yanlış uygulamaları önlemeye amaçlı, yaşam alanlarımızın daha çok nefes alabileceğimiz yeşil alanlara ve ihtiyacımız olan sosyal ve kültürel tesis alanlarına ayrılmasına yönelik Bakanlığınızca alınan ve/veya alınması planlanan tedbirler nelerdir?”

‘ONAY VERİLMESİ İLE NE AMAÇLANMIŞTIR?’

Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, TBMM Başkanlığı’na verdiği ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplamasını istediği diğer soru önergesinde ise şunları sormuştu:

“Ülkemizin gözde turizm merkezlerinden Antalya ilimizin Kemer ilçesinde yapılan bu imar planı değişikliğinin kamu yararı taşımadığı ve ranta yönelik olduğu açıkça ortadayken bu yanlışa onay verilmesi ile ne amaçlanmıştır? Bu ve benzeri yanlış uygulamaları önlemeye amaçlı, yaşam alanlarımızın daha çok nefes alabileceğimiz yeşil alanlara ve ihtiyacımız olan sosyal ve kültürel tesis alanlarına ayrılmasına yönelik alınan ve/veya alınması planlanan tedbirler nelerdir?”

‘KEMER’İN KORUNMASI LAZIM’

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, ayrıca gazetemizi ziyaret etmiş ve Kemer Ralli Alanı, Tekirova, Çamyuva ve Göynük’te sahile yakın arazilerde imar değişikliği yapılarak ‘Otel Alanı’na çevrilen alanlarla ile ilgili bilgiler alarak, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamalarda bulunmuştu. Kemer Gözcü Gazetesi’ne konuyu gündeme getirdiği için teşekkür eden Milletvekili Arı, “Kemer’in dünyanın en güzel otelleriyle dolması turizm kalitesi açısından önemli ancak, Kemer’i Kemer yapan değerler var. Bunlardan ilki denizi, ikincisi ormanla iç içe olması ve üçüncüsü Kemer’in içinde ve çevresinde olan mitolojik çağdan da günümüze kadar ayakta kalmayı başaran çok değerli tarihi eserlerimiz ve anıtlarımız var. İşte böyle bir Kemer’de hep beraber yaşıyoruz ve yıl bazında baktığınızda çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmekte. Şimdi böyle bir Kemer’in kalıcı bir şekilde yaşatılması lazım. Bu nedenle de Kemer’in bu özellikleriyle korunması lazım. Ancak görüyoruz ki, çok sayıda oteli olan artık yeni bir oteli altyapısıyla kaldırması mümkün olmayacak Kemer’e hiçte uygun olmayan yerlerin turizm alanı ilan edildiğini duyuyoruz” demişti.

‘BURAYA DA GÖZ DİKMİŞLER’

Kemer’in korunmaması neticesinde yeni yapılacak otellerin hiçbir anlamının kalmayacağına işaret eden Arı, “Özellikle gazetenizin çok sık ve net bir şekilde gündeme getirdiği, kamuoyunu bilgilendirdiği ve bizim de buradan yola çıkarak Kültür ve Turizm Bakanına ve Çevre ve Şehircilik Bakanına sorduğumuz bir konu var. Yani Kemer’de herkesin Ralli Alanı olarak bildiği ve yine hemen yanında pazar kurulan, çeşitli konser ve önemli etkinliklerin yapıldığı, yani kısacası Kemer’in merkezinde nefes alınabilecek, Kemer halkının ihtiyaçlarını görebileceği, orada her türlü etkinliğin sergilenebileceği bir tek alan kalmıştı. Kemer’in bundan sonraki süreçte bulabileceği tek alan olarak bilinen bu merkezdeki alan kalmıştı. Malum rantı sevenler, her şeyi para olarak görenler, sadece paranın gücüne herşeyin para ile ölçülebileceğine inananlar gördüğümüz kadarıyla buraya da göz dikmişler. Şimdi siz başta söylediğim bu Kemer’in özelliklerine sahip çıkmazsanız, Kemer’i korumazsanız, yapacak olduğunuz ve yapılmış olan tüm tesislerin hiçbir anlamı kalmaz. Yani turistler buraya gelirken tabi güzel oteller için gelmekle beraber Kemer’in sahip olduğu değerleri bildiği için geliyor” diye konuşmuştu.

‘KEMER HALKI BU YANLIŞI AFFETMEZ’

“Burada yapılacak olan otele Kemer’in ihtiyacı var mı? önce ona bakmak lazım” diyen Arı sözlerine söyle devam etmişti:

“Yani sayısız 5 yıldızlı 4 yıldızlı otellerin hatta daha alt gruplarda otellerin bulunduğu yerlerde devlet olarak bizim bu otele ihtiyacımız var mı? Önce onun bir sorgulanması gerekir. Otellerin bir kısmının da süreç içerisinde yaşlandığını biliyoruz. 85’li yıllardan itibaren kurulan oteller var. İlk kurulduğu günlerde olağan üstü otellerdi veya sonraki otellerdi. Şimdi bunların esas itibariyle yeniden iyileştirilmesi, bunların devlet destekleriyle yeniden elden geçirilip modernize edilmesi gerekirken siz buraya kalkıp yeni bir otel yapımı veya turizm alanı ilan edip Kemer’e bana göre yazık etmeye çalışıyorsunuz. Kemer halkı aslında bu yanlışı görüyor ve bu yanlışı da affetmez diyorum. Çünkü çocuklarımızın geleceğine hep beraber sahip çıkmalıyız. Kemer’de binlerce insan turizmden ekmek yemekte ve yine turizm anlamında ülke ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan ilçelerden bir tanesi. Malum Antalya’da Kemer’de turizm tek başına turizm değil, tarımıyla birlikte entegre olmuş tüm diğer hizmet alanlarıyla birlikte anılmakta. Dolayısıyla özellikle bu Kemer merkezde boş kalan bir yerin otel alanı olarak ilan edilip otel yapılmaya çalışılması Kemer’e bir ihanettir. Yani başka bir yer bulamadınız mı? Burası elde kalan tek boş yerken orayı da bir otelle doldurmanın ne Kemer’e faydası olacak ne de turizme faydası olacak, tam tersi Kemer’e ve turizme bir balta vurulmuş olacaktır.”

‘ÇOK BÜYÜK BİR YANLIŞ İÇERİSİNDE’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u göreve davet eden Milletvekili Arı, “Sayın bakanın şahsıyla bir ilgimiz yok ama, gerek kendisinin turizm sektöründe önemli bir işletmenin sahibi olması ve yıllarca da turizmden gelir elde etmiş bir kişi olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşülürken de ben; ‘Bir Antalyalı olarak ilk defa Antalyalı ve turizm sektörü içerisinden gelen bir kişinin Kültür ve Turizm Bakanı olarak atanmış olmasından bir hemşeriniz olarak mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. İnşallah bu bakanlığınızda da sizi başarılı görmek istiyorum’ diye sözlerime başlamıştım. Yani sektörden gelen turizmi bilen tabiri caizse uzman bir kişinin bakan olmasını ben doğru görmüştüm. Ancak görüyorum ki bakan turizm deyince hala ticarethane olarak görmeye devam etmekte. Artık kendisinin Kültür ve Turizm Bakanı olduğunu hissetmesi lazım diye düşünüyorum. Belki de şurada Kültür ve Turizm Bakanlığı ömrü de az kaldı, kendisini bir turizm bakanı olarak göreve davet ediyorum. Yani bir işletme sahibi olmaktan çıkıp Kültür ve Turizm Bakanı olduğunu hissetmesi gerekmekte. Bir işletmeci herşeye işletme mantığıyla bakabilir. Ama onun şu anki görevi Kültür ve Turizm Bakanı. Dolayısıyla da bakan olaraktan Türkiye turizmini nasıl geliştirebileceğini ve bunun yanı sıra Türkiye’de turizm alanlarının nasıl korunacağını esas almalı. Esas değerlendirmesi gerek konunun sahibi şu an Kültür ve Turizm Bakanı. Eğer bu konuda bakan net tavır alamıyorsa, hatta bu tahsislere önderlik yapmışsa kusura bakmasın bundan sonra adı sadece ‘turizme bakan’ birisi olarak anılır ve geldiğiyle gittiğiyle bir olur. Biz turizme sadece uzaktan bakan birisini istemiyoruz. Kemer, Antalya ve Türkiye turizminin gerçek bir bakanın istemekte ve biz ondan turizm değerlerini koruyan bu değerleri öne çıkarmaya çalışan birisi olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Çünkü Türkiye gerçekten dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biridir, Kültür ve Turizm Bakanı da eğer bu olaya bir şekilde dahil olmuşsa bence çok büyük bir yanlış içerisinde olduğunu ifade etmek istiyorum” demişti.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI: KAMU YARARINA AYKIRILIĞI BULUNMAMAKTATIR

Milletvekili Av. Cavit Arı’nın önergesine geçtiğimiz yıl mart ayında cevap veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı yazılı cevabında ise, “Bakanlığımız (Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü)'ca; 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle; milli ekonominin verimli bir sektörü haline getirmek için yurdun turizme elverişli bütün imkânlarını değerlendirmek ve turizmi geliştirmek, kültür ve turizm alanlarında her türlü yatırım ve gelişim potansiyelini yönlendirmek görev, yetki ve sorumluluğu Bakanlığımıza verilmiştir. Bakanlığımız tarafından anılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve diğer ilgili mevzuat ile belirlenen görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde Bakanlığımız tasarrufunda bulunan kamu taşınmazlarının turizm amaçlı değerlendirilmesinin sağlanabilmesi için yürütülen çalışmalarda, bölge bütününde gerekli analiz ve değerlendirme çalışmaları da yapılmakta arazinin, içinde bulunduğu bölgede diğer kullanımlarla ilişkileri değerIendirilerek, en uygun kullanım kararları üretilmekte ve planlama çalışmaları hayata geçirilmektedir. Bölgenin coğrafyası, ekonomisi, yeryüzü şekilleri, kullanıcı profili, ulaşım olanakları, tarihi ve kültürel yapısı gibi birçok özellik o bölgedeki planlama kurgusunu yönlendirmektedir, Bu kapsamda Bakanlığımızın boş alanları otel alanlarına çevirmesi ve bu konularla bizzat ilgilenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Planlar hazırlanırken, yürürlükteki mevzuat kapsamında gelişen ve değişen talepler, yörede oluşan hukuki ve fiili durumlar ve yerel halkın beklenti ve talepleri ile bölgenin doğal ve kültürel yapısı göz önüne alınmaktadır. İmar planları, planlama disiplininin teknik bir gerekliliği olarak, eşikler, potansiyeller, mevcut ihtiyaçlar ve geleceğe yönelik kestirimler dikkate alınarak hayata geçirilmektedir. Bu kapsamda, belirlenen plan kararları eşitlik ve kamu yararı ilkeleri gözetilerek planlara yansıtılmaktadır. Bu doğrultuda, Antalya ili, Kemer ilçesinde Bakanlığımızca yapılan plan değişikliklerinin kamu yararına aykırılığı bulunmamaktadır” denilmişti.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI: GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Milletvekili Av. Cavit Arı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplamasını istediği diğer soru önergesine ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı cevap verdi. Bakan Murat Kurum imzalı yazılı cevapta ise, “Hazine ve Maliye Bakanlığından alınan bilgilere göre; Mülkiyeti Hazinesine ait olan Antalya ili, Kemer ilçesi, Kemer Mahallesi, 283 ada 8 ve 9 parsellerin, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin 08.12.2015 tarihli ve 1087 sayılı Kararı ile onaylanan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında "Kentsel Yerleşik Alan" ve "Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi/Turizm Merkezi" olarak, Kemer Belediyesi tarafından hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Plan inceleme ve Değerlendirme Kurulu'nun 26.09.2011 tarihli ve 1 18/02 sayılı ve 11.04.2013 tarihli ve 156/04 sayılı Kararları doğrultusunda, 2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nun 7 nci maddesi uyarınca onaylanan 1/25.000 Ölçekli Kemer Güney Antalya Turizm Alanı Çevre Düzeni Planında " Sık Yoğunlukta Yerleşme Alanları (E—0.50)” olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 07.03.2019 tarihinde onaylanan 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğinde "Statüsü Özel Kanunlarla Belirlenmiş Alan" olarak planlandığı, Antalya İli, Kemer İlçesinde yapılan imar planı değişildiğinin kamu yararı taşımadığı ve ranta yönelik olduğu olgusunun gerçeği yansıtmadığı, Ülkemiz genelinde; büyük bir çoğunluğu kentsel bir kullanımı olmayan, kentin içinde boş ve atıl durumda bulunan güvenlik açısından zafiyet yaratan, işgal edilmiş ya da işlevsiz durumdaki taşınmazların özelleştirme kapsamı ve programına alınarak; ilgili mevzuata, çevre ve imar bütünlüğüne, varsa sit alam, özel çevre koruma bölgesi statüsüne göre koruma ilkelerine ve yapılaşma kısıtlamalarına uyularak değerlendirilmesinin amaçlandığı, Bu kapsamda, koruma-kullanma dengesi gözetilerek kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı amacıyla taşınmazların işlevsel bir fonksiyonla kente ve ekonomiye kazandırılması ile yaşayan mekanlara dönüştürülmesinin hedeflendiği, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun EK-3 üncü maddesi ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun'un geçici 29 uncu maddesi uyarınca, özelleştirme kapsam ve programına alınan arazilere ilişkin her türlü imar planı/değişikliği yapma/yaptırma yetkisi Özelleştirme idaresi Başkanlığına, onaylama yetkisinin ise Cumhurbaşkanı Makamına ait olduğu, İmar planı/değişikliği yapma/yaptırma yetkisi ile onama yetkisinin özelleştirme kapsam ve programında yer alan taşınmazların mülkiyet sınırı ile kısıtlı bulunduğu, Yeşil alanlar ile sosyal ve kültürel tesis alanlarının ayrılmasına yönelik planlama çalışmaların ise ilgili Belediyelerin yetki ve sorumluluğunda gerçekleştiği belirtilmiştir” denildi.

SATILIK TABELASI

Önceki yıllarda adliye binası yapımı için ayrılan ve tapuda resmi kurum alanı olarak işletilen ralli alanı içerisindeki 8 bin 178 metrekarelik alana yine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ‘satılık’ tabelası asılırken, 28 Nisan’da ise satılması planlanıyor. Diğer turizm İlçelerinden daha fazla ticari alana sahip Kemer’de yeni otel ve ticari alanların yapılmaması için mücadele edilirken, sahile yakın tek büyük alan olan Ralli Alanı’na otel yapılması durumunda ise alanın etrafında kalan diğer alanlar için de örnek gösterilerek ‘Otel Alanı’ olabilmesinin önü açılacak.

4 KATLI OTEL YAPILABİLECEK

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı internet sitesinde alanla ilgili verilen bilgilerde ise şöyle denildi:

“Onno Tunç Caddesi ile Barış Manço Caddesi’ne cephesi bulunan konu taşınmazların çevresinde marina, açık hava müzesi, sahil yolu, turizm alanı, ticaret alanı, park, go-kart alanı, turizm+konut alanı ve yapılaşmamış alanlar bulunmaktadır. Genel olarak yapılaşmamış alan ve turizm+konut alanlarıyla çevrili olan parsellerin yaklaşık 2 km batısında Kumluca Kemer Yolu (D-400) yer almaktadır. Konu taşınmazlar, “Resmi Kurum Alanı” niteliğinde ve toplam 8.178,00 m2 yüz ölçümüne sahiptir. Taşınmazlar denize 400 m mesafededir. Söz konusu parsellerin 20 metrelik Onno Tunç Caddesi ile 15 metrelik Barış Manço Caddesi’ne cephesi bulunmaktadır. Mevcut durumda taşınmazların imar yolları açılmamış olup imar planında kuzeyde 7 m genişliğinde yola cepheli, güneyde ise park alanına cephelidir. Taşınmazlar eğimli ve kayalık olup dörtgen forma sahiptir. Taşınmazların bulunduğu bölge alt yapı (elektrik, şehir suyu, kanalizasyon, telefon, doğalgaz, belediye hizmetleri vb.) olanaklarından faydalanacak durumda olup hali hazırda yerleşimlerin bulunduğu bölgelerde alt yapı mevcut durumdadır. Kemer ilçesi, Kemer mahallesinde yer alan 283 ada 8 ve 9 no.lu parseller Çevre Düzeni Planında “Kentsel Yerleşik Alan” ve “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi/Turizm Merkezi” kullanımında kalmaktadır. Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi/Turizm Merkezi: 2634/4957 Sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu” uyarınca Bakanlar Kurulu kararıyla ilân edilen/edilebilecek alanlardır. Antalya ili, Kemer ilçesi, Kemer Mahallesi, 283 ada 8 ve 9 parsellere ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan 1/5000 ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı Değişikliği 30.08.2019 tarih ve 1485 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile onaylanmıştır. Söz konusu parseller “Turizm Alanları” kullanımında kalmaktadır. Planlama alanı Antalya ili Kemer ilçesi Kemer Mahallesi 283 ada 8 ve 9 no.lu parselleri kapsar. 2. 1/1.000 ölçekli Antalya İli kemer İlçesi Kemer Mahallesi 283 ada 8 ve 9 no.lu parsellere ait ilave ve revizyon uygulama imar planı değişikliği, plan hükümleri ve plan açıklama raporuyla bir bütündür. Otel alanı: Bu alanlarda “turizm tesislerinin belgelendirilmesine ve niteliklerine ilişkin yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olarak yapılan tesislere turizm işletme/yatırım belgesi alınacaktır. Otel alanına ilişkin yapılaşma koşulları; emsal=0.40, en çok=4 kat olacaktır. Planda otel olarak tanımlanmış olan bu alanlarda otel, motel, tatil köyü yapılabilir. Otel alanlarında bir parselde tesis bütünlüğü içinde birden fazla yapı yapılabilir. Daha önce onaylanmış imar planları ile belirlenmiş olan minimum ifraz koşulları doğrultusunda yapılmış parselasyon planları geçerli olup bu planın onayını takiben bu alanlarda minimum ifraz 5000 m2 minimum cephe genişliği 50 m’dir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 16.12.2013 tarihinde onaylanan “Antalya İli, Kemer İlçesi, Kemer Merkez ve Kiriş Mahallesine ait 1/1.000 ölçekli revize imar planına esas jeolojık etüt raporu” nda belirtilen hususlara uyulacaktır.”