SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-12-2019 09:17

Otizmli bireylere diş tedavisi

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, otizmli bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve tedavilerinin sağlanması için proje başlatıldı.

Otizmli bireylere diş tedavisi

Antalya Ağız ve Diş Hastanesi'nde uygulamasına başlanan projenin ilk etabında, Ramazan- Hatice Savaş Özel Uygulama Okulu'ndaki 92 otizmli öğrencinin taramaları yapılıp tedavilerine başlandı. Antalya Ağız ve Diş Hastanesi'ne sabah saatlerinde aileleriyle birlikte gelen otizmli öğrenciler tedavi edilirken, ailelerinin farkındalığının artırılması, teşhis ve tedavinin önemi vurgulandı.
İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, otizmli bireylere ağız ve diş sağlığı bakımını sağlamanın yanında tedavilerinin sedasyon veya genel anestezi altında gerçekleştirildiğini söyledi. Ünal Hülür, "Antalya'da Otizm Vakfı ve Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal İl Müdürlüğümüzün elindeki kayıtlarda bulunan 1300 kadar çocuğumuza gruplar halinde ulaşıp taramalarını yapıyoruz. Özellikle ağız ve diş taraması. Çünkü bu yaş grubundaki tanıyı almış çocuklarımızın hafif, orta ve ağır otizm spektrumu var. Bu çocukların diş tedavileri aileleri ve hekimler için zor bir süreç, çünkü uyum sorunları var. Ağızlarını açmaları ve sabit tutulmaları son derece önemli. Bu nedenle poliklinik bölümümüzde tespitler yapılıp ailelere önerilerde bulunuluyor ya da tedavisi gerekenler ameliyathanemizde anestezistler eşliğinde hekimlerimiz çocuklarımızın diş tedavilerini yapıyor. Daha önceden ağız- diş hastanemizde ameliyathanemiz vardı, ancak hastane olarak ruhsatımız yoktu. Ağız diş sağlığı merkeziydi, şu an hastane oldu. Hastalarımızı Isparta'ya sevk etmek durumundaydık. Antalya ilimizde bu gibi çocuklarımızı ve vatandaşlarımızın tedavilerini yapıyoruz. Ağır engeli olan, ağız açmada uyum sorunu yaşayan tüm vatandaşlarımızın diş tedavilerini bu merkezde yapabiliyoruz" diye konuştu.
Projeye katkıda bulunanlara Sağlık Müdürü Ünal Hülür tarafından teşekkür belgeleri verildi. Tarama ve tedavilerine başlanan otizmli öğrencilere de çeşitli hediyeler verildi.

(DHA)