GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-11-2021 18:15   Güncelleme : 15-11-2021 18:15

‘Örgütlenmenin önündeki en büyük engel, taşeronlaşmadır’

Haber-İş Sendikası Temsilciler Kurulu Toplantısı, genel merkez yöneticileri, şube yöneticileri ve bölge temsilcilerinin katılımıyla Kemer’de bulunan Rox Royal Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, taşeronlaşmanın örgütlenmenin önündeki en büyük engel olduğunu belirterek, “Sayıları her geçen gün katlanarak artan ve taşeron şirketlerin işçisi olarak çalışan işçi kardeşlerimiz; asgari ücret karşılığı, primsiz, yan ödemesiz, pek çok sosyal hak, güvence ve örgütlenmeden yoksun olarak çalıştırılmaktadır. Taşeronlaşma istisna olmaktan çıkmış, adeta emek sömürüsünün temel kuralı haline getirilmiştir. Hükümetimizin bu konuda çalışmalar yaptığını titizlikle takip ediyoruz. Temennimiz en kısa zamanda bu sorunların talepleriz doğrultusunda kökünden çözülmesidir” dedi.

‘Örgütlenmenin önündeki en büyük engel, taşeronlaşmadır’

Ahmet Duran YENİGÜN

Türkiye Haber-İş Sendikası Temsilciler Kurulu Toplantısı Kemer’de bulunan Rox Royal Otel’de yapıldı. Toplantıya, Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Genel Sekreter Hüseyin Özçoban, genel merkez yöneticileri, şube yöneticileri ve bölge temsilcileri ile temsilciler katıldı.

Toplantıda konuşan Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, “Türk Telekom A.Ş. , PTT A.Ş. , RTÜK Başkanlığı ve Türk Telekom A.Ş.nin taşeron firması Erkaya A.Ş. ile toplu sözleşmeler imzaladık. Mesan A.Ş. sözleşmesi Yüksek Hakem kurulunda. Orman Ltd. Şti.- Yüngül İnş. A.Ş. Adil Ortaklığı firması ile arabulucu aşamasındayız. 2007 yılından itibaren mücadelesini verdiğimiz, çok emek harcadığımız Çağrı Merkezleri 01 Eylül 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak ‘İletişim İş Koluna’ tanımlandı. Tüm Çağrı Merkezlerinde çalışan işçi kardeşlerimizi de İletişim İş Kolunun en büyük sendikası olan sendikamız çatısı altında buluşturmak için üyelik çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir” dedi.

Türk Telekom A.Ş. ve PTT A.Ş.’de taşeron firma çalışanlarının sendikal üyeliklerini yapmak adına çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Solak, “PTT A.Ş.’nin taşeron firmalarından Kırtur Ltd. Şti. ’de yeterli çoğunluğu alarak, çoğunluk yetki tespitimizi aldık. Yargı süreci devam etmektedir. Toplamda 13 taşeron firmada örgütlenme çalışmalarımızı tamamladık ve yasal süreçleri devam etmektedir. Bahsettiğim yaşanan bu olumsuzluklara rağmen, Türk Telekom A.Ş. ile yapılan 14. Dönem Toplu İş Sözleşmesini Türkiye’nin en iyi sözleşmesi olarak sizler adına imzalamanın haklı gururunu yaşamaktayım” diye konuştu.

‘TAŞERONLAŞMA ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR’

Taşeronlaşmanın örgütlenmenin önündeki en büyük engel olduğunu ifade eden Solak, sözlerine şöyle devam etti:

“Hepimizin bildiği gibi emeğin sömürüsünün diğer bir yolu taşeronlaşmadır. Taşeronlaşma örgütlenmenin önündeki en büyük engeldir. Sayıları her geçen gün katlanarak artan ve taşeron şirketlerin işçisi olarak çalışan işçi kardeşlerimiz; asgari ücret karşılığı, primsiz, yan ödemesiz, pek çok sosyal hak, güvence ve örgütlenmeden yoksun olarak çalıştırılmaktadır. Taşeronlaşma istisna olmaktan çıkmış, adeta emek sömürüsünün temel kuralı haline getirilmiştir. Hükümetimizin bu konuda çalışmalar yaptığını titizlikle takip ediyoruz. Temennimiz en kısa zamanda bu sorunların talepleriz doğrultusunda kökünden çözülmesidir.”

Bir ülkede sendikaların toplumun nabzının attığı kurumlar olduğunun altını çizen Solak, “Sendikalar demokrasinin, birlik ve beraberliğin, üretimin, verimliliğin, hakça rekabetin, sürdürülebilir bir kalkınmanın adil gelir dağılımının bir teminatıdır. Bu nedenle sendikamıza sahip çıkmak asli görevimizdir. Bugüne kadar birçok zorluğun üstesinden geldiğimiz gibi bundan sonra da her türlü problemi birlik ve beraberliğimiz sayesinde çözeceğimizden hiç şüphem yoktur. Yaklaşık 1.100’e yakın üyemize Ankara’da Sendika Genel Merkezimizde sendikal eğitim verdik. Ancak pandemi sebebiyle ara vermek zorunda kaldık. Normalleşme sürecinde döndüğümüzde eğitimlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Solak’ın konuşmasının ardından sendika avukatı Merve Alıç, “Sendika Nedir”, “Sendikal Örgütlenmenin Önemi” ve “Toplu İş Sözleşmesi Prosedürü” konularında sunum yaptı.

Toplantıda ayrıca, emekliliği hak eden bölge temsilcileri, baştemsilcileri ve temsilcilere genel merkez yöneticileri tarafından plaket verilerek yeni hayatlarında başarılar dilendi.