GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-04-2020 16:04

Online yapılacak!

Kemer’de bu yıl 16-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Uluslararası Kemer Sualtı Günleri, ilk defa online olarak yapılacak. 8 ayrı kategoride 19’uncusu gerçekleştirilecek etkinlikte her kategori birincisine 5 günlük iki kişilik tatil hediye edilecek. Kemer Belediyesi ve KETAV Başkanı Necati Topaloğlu; “Covid-19 ile ilgili olarak tüm önlemlerimizi alsak da şu anda evde kalmak bu virüsün yayılmasını engellemek için yapılabilecek en önemli etken. 19 yıldır aralıksız olarak emin adımlarla düzenlenen böyle uluslararası bir yarışmayı da iptal etmeden son 5 yıldır kıyılarımızda çekilen fotoğraf ve videolardan derlenecek bir görsel şölen ile festival havasında geçen etkinliğimizi devam ettireceğiz” dedi.

Online yapılacak!

Şüheda PARTAL

Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) ve Akdeniz Üniversitesi tarafından organize edilen 19’uncu Uluslararası Kemer Sualtı Günleri bu yıl ilk defa tüm dünyada etkisini gösteren covid-19 virüsüne karşı alınan tedbirleri nedeniyle online olarak düzenlenecek. 16-19 Mayıs tarihlerinde 8 ayrı kategoride düzenlenecek olan 19’uncu Uluslararası Kemer Sualtı Günleri Online Sualtı Fotoğraf ve Kısa Film Yarışmalarına katılım için son 5 yıl içinde Antalya kıyılarında çekilmiş fotoğraf ve videolarla katılım sağlanabilecek. Her kategori birincisine Kemer’de 5 günlük iki kişilik tatil hediye edilecek. Ayrıca etkinlikle aynı tarihlerde 12’inci Uluslararası Sualtı Araştırma Sempozyumu da yan etkinlik niteliğiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Düzenlenecek olan organizasyon ile ilgili olarak açıklama yapan Kemer Belediyesi ve KETAV Başkanı Necati Topaloğlu; “Kemer İlçemizde 19 yıldır büyük bir özveri ile düzenlenen ve ilçemizin sualtı güzelliklerini gözler önüne seren Uluslararası Kemer Sualtı Günleri’ni bu yıl online olarak yapacağız. Covid-19 ile ilgili olarak tüm önlemlerimizi alsak da şu anda evde kalmak bu virüsün yayılmasını engellemek için yapılabilecek en önemli etken. Bu nedenle de yönetim kurulu üyelerimiz ve organizasyonu beraber yaptığımız diğer kurum ve kuruluşlar ile birlikte online olarak yaptığımız görüşmeler neticesinde böyle bir karar aldık. 19 yıldır aralıksız olarak emin adımlarla düzenlenen böyle uluslararası bir yarışmayı da iptal etmeden son 5 yıldır kıyılarımızda çekilen fotoğraf ve videolardan derlenecek bir görsel şölen ile festival havasında geçen etkinliğimizi devam ettireceğiz. Şimdiden organizasyonumuza katılacak olan tüm yarışmacılarımıza başarılar diliyorum” dedi.

YORULMAZ: HER ŞEYE RAĞMEN DEVAM

Covid-19 tedbirleri dolayısıyla bu yıl online olarak yapılacak olan Uluslararası Kemer Sualtı Günleri ile ilgili konuşan KETAV Başkan Yardımcısı Volkan Yorulmaz; “Bu yıl 19’uncusunu düzenleyeceğimiz Uluslararası Kemer Sualtı günlerini her şeye rağmen devam ettirmek için çaba sarf ediyoruz. Verilen emeklerin neticesinde de ortaya güzel bir şeylerin çıkacağının da düşünmekteyiz. Her şeye rağmen biz bunu dijital ortamda gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Kısa zamanda da inşallah normal haliyle yapacağız. Görüntü itibariyle sezon bu yıl geçte olsa açılacak. Yeni Dünyadaki turizm kurgularını planlayıp bir an evvel herkes otellerini hazır hale getirsinler” dedi.

ÖNİZ: BU KONUDA DENEYİMLİYİZ

Etkinliğin online olması nedeniyle dünyanın her yerinden büyük bir katılım olacağını ifade eden Akdeniz Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz ise; “Geçen sene düzenlediğimiz online bir deneyimimiz vardı. CMAS Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfedarasyonu bilim kurulu toplantısı 18’inci Kemer Sualtı Günleri programı içerisinde yapılmıştı. CMAS bilim kurulu üyeleri buradaydı ama geriye kalanlar online olarak katılmıştı. Bunu da sosyal medya üzerinden canlı yayınlamıştık bütün dünyaya ve güzel bir deneyim oldu. Bu bize online toplantı ya da yarışma konusunda tecrübe kazandırdı. Bu sene covid-19 nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda etkinliği fiilen hayata geçirmek mümkün değildi. Bizde böyle bir çözüm bulduk. Son 5 yıl içerisinde Antalya kıyılarında çekilen filmler ve fotoğraflarla yarışmacılarımız farklı kategoriler de katılım sağlayabilecekler. Bu sene etkinliğe paralel olarak 12’inci Uluslararası Sualtı Araştırma Sempozyumu da online olarak gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

KETAV eski başkanlarından ve şu anda yönetim kurulu üyesi turizmci Aydın Aytuğ; “19 yıldır hiç vazgeçmediğimiz ve uluslararası değeri olan Uluslararası Kemer Sualtı Günleri’ni her koşul altında devam ettiriyor olmak bizler için mutluluk verici. Bizim buradaki en büyük amacımız, Kemer’in sadece otelleri, çarşıları ile değil doğal güzellikleriyle de Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi olduğunu her yıl yerli ve yabancı turistlerimize gösterebilmek” dedi.