ANTALYA
Giriş Tarihi : 19-11-2020 11:30   Güncelleme : 19-11-2020 11:30

Onlar 'Bizim Otizm Köyü'nde çok mutlu

Konyaaltı Belediyesi tarafından Akdamlar Mahallesi'nde restore edilerek kapılarını açan 'Bizim Otizm Köyü'nde otizmli gençler, el sanatından aşçılık kursuna kadar pek çok alanda aldıkları eğitimle hayata tutunuyor.

Onlar 'Bizim Otizm Köyü'nde çok mutlu

Konyaaltı Belediyesi tarafından da restore edilen ve Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Antalya Otistik Bireyler Spor Kulübü Derneği işbirliğiyle hizmete açılan 'Bizim Otizm Köyü'nde otizmli gençler el sanatları, tarım, aşçılık, müzik ve beden eğitimi kursları ile hayata sıkı sıkıya bağlanıyor. Antalya Otistik Bireyler Spor Kulübü Derneği Başkanı Perihan Bal, Bizim Otizm Köyü'nde 14 öğretmenle 42 otizmli gence eğitim verdiklerini, çeşitli aktivitelerle bu gençleri hem hayata hazırladıklarını hem de ailelerin yükünü hafiflettiklerini söyledi.

Bizim Otizm Köyü'nün faaliyetleri hakkında bilgi veren Perihan Bal, şunları söyledi:

"Zorunlu eğitim dışında kalan öğrencilerimiz, aileleriyle pasif zaman geçirmek yerine burada daha aktif zaman geçirebiliyor. Çocuklarımıza burada farlı kurslar açtık. Onların hoşuna giden el sanatları, olmazsa olmazımız spor, aşçılık, tarım ve hayvanlarla terapi kursumuz var. Mutfakta kendi karınlarını doyurabilecekleri basit yemekler yapmayı öğretiyoruz. El sanatları kursunda el becerilerini geliştirebilecekleri, vakitlerini güzel geçirebilecekleri ahşap boyama, örgü, taş boyama gibi onların sevdiği kursları yapmaya çalışıyoruz."

Öğrencilerin, negatif enerjilerini sporla atıp, evlerine pozitif duygularla gittiğini söyleyen Perihan Bal, "Bakım-onarım, temizlik, ulaşım, yemek gibi ihtiyaçlarımızı karşılayan Konyaaltı Belediyemize de çok teşekkür ediyorum. Buranın bütün döngüsü büyük ölçüde Konyaaltı Belediyesi tarafından karşılanıyor. Bu anlamda Konyaaltı Belediye Başkanımız Semih Esen'e tekrar çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

(DHA)