SİYASET
Giriş Tarihi : 13-07-2020 23:44   Güncelleme : 14-07-2020 20:37

Okudan: İl Başkanlığına talibim

İYİ Parti Kemer İlçe Kongresi’ne katılan İYİ Parti Antalya İl Başkan Yardımcısı İlhami Okudan, gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamalarda bulunan Okudan, İl Kongresinde aday olacağını belirterek, “Allah izin verirse Antalya’da öncelikle yerel yönetimlerdeki yapılan hataları düzelteceğiz. Yani belediye başkanlıkları ile ilişkiler, belediye meclisi ile olan ilişkiler ve büyükşehirle olan ilişkilerin öncelikle düzeltilmesi gerekiyor. Tabana umut vermemiz gerekiyor. Bu kongreleri biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin yönetimini devralacak kurumsal yapıları oluşturacak şekilde ve o hassasiyetle göreve hazırlanıyoruz” dedi.

Okudan: İl Başkanlığına talibim

Şüheda PARTAL

İYİ Parti Antalya İl Başkan Yardımcısı İlhami Okudan, İYİ Parti Kemer İlçe Kongresi’ne katılmak üzere Kemer’e geldi. Kongre öncesi gazetemizi ziyaret eden Okudan, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamalarda bulundu. 1993 yılında Antalya’ya gelerek hem iş hem de siyaset hayatına atıldığını bildiren Okudan, “Antalya’da rahmetli Turan Atasever döneminde hem siyasetin içine girdik hem de bir harita firması kurarak iş hayatımıza girdik. 1995-1996 yılında İzmir’den Mersin’e kadar 10 ili kapsayan Ocaklar Bölge Başkanlığı görevi yaptım. O dönemde hatırlarsanız Kıbrıs’ta Rum genci bayrak direğine tırmanıyordu. O olaylar Türk askerinin durumunu orada sıkıntıya sokmak için bir projeydi. Rahmetli Alparslan Türkeş de onlar 2500 motorlu ile geliyorsa sizde 2500 motorlu ile oraya gideceksiniz o tarafa gidin diye son göreviydi bize. Bizde 10 ilden topladığımız arkadaşlarla gittik oraya. 2 gün orada sınır boylarında Ledra Palace, Magusa, Derinya bölgelerinde baya bir Rum gençleriyle karşı karşıya olduk. Orada hassasiyet önem şuydu Rum tarafından gelenler de Rum güvenlik güçleri yol veriyor barış gücü yol veriyor, Türk Askeri ile Rum siviller karşı karşıya kalıyor. Türk askeri zorda kalınca ne yapacak silah kullanacak. Orada amaçta buydu zaten, silah kullanmalarını sağlamak. Bizde oradan gidince Türk askerinin durumu iki sivilin birbirine karışmasını engelleyen güç durumuna asayişi sağlayan bir güç durumuna düştük ki iyi oldu. Tabi biz o dönemde Ledra Palace Sınır kapısında baya bir mücadele içerisinde olundu. Bayrak direğine tırmanma olayını biz orda yaşamadık, evde televizyonda izledik. Türk Bayrağına ulaşamadan o gencin vuruluşunu biz televizyonlardan izledik” dedi.

‘GENEL MERKEZ SİYASETİYLE ÇELİŞMEYE BAŞLADIK’

1997 yılında Başbuğ’un vefatıyla bölge başkanlığı görevinden ayrıldığını belirten Okudan, “Başbuğ’un vefatıyla yaşadığımız psikolojik durum gereği işimize gücümüze döndük. Tabi MHP’deki siyasetimiz devam etti. O ara, 2003 yılından itibaren genel merkez siyasetiyle çelişmeye başladık uyuşmamaya başladık. 2015 yılına kadar genel merkez politikalarına karşı bir değişim içerisinde olanlardan biriyim. Tabi Meral Hanım’ın ortaya çıkmasıyla bu demokrasi mücadelesi başlatmasıyla bu harekete dahil olduk. İşin esasında baba ocağını bırakıyorsunuz yeni bir ev kuruyorsunuz, bu hem hüzünlüdür hem de heyecanlıdır. Orada bıraktığınız anılarınız vardır, burada ise oluşturduğunuz hayalleriniz ve hedefleriniz vardır. Buraya şu hayalle bu hedefle ben geldim. Şahsen, Türk Milliyetçilerinin masadan ve idareden hep uzak tutulduğunu düşünüyorum. İYİ Parti bir demokrasi mücadelesi rüzgarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yönetimini Türk Milliyetçileri devralır artık ümidiyle biz İYİ Parti kuruluşunda yer aldık” diye konuştu.

‘DOĞRU BİR KARAR DEĞİLDİ’

Antalya’da ilk atandığında teşkilatlardan sorumlu İl Başkan yardımcısı olarak göreve başladığını ifade eden İlhami Okudan, sözlerine şöyle devam etti:

“19 İlçenin teşkilatlanmasında bulundum. 24 Haziran seçimleri başarıyla yürütüldü ve 3 Milletvekili seçilmiş oldu. Ondan sonra tabi bütün İl başkanları İl yönetimleri görevden alınacak istifa edecek denildi ve bizde istifa ettik. Doğru bir karar değildi. İşin esası yani başarılı insanlar var başarısız insanlar var. Biz bekledik kimsenin de kararını eleştirmedik. Yerimize gelen arkadaşlar yerel seçimleri yürüttüler.”

‘HİÇBİRİ PROTOKOLE BAĞLANMAMIŞ’

Yerel seçimlerde de çok başarılı bir seçim yaşayamadıklarını belirten Okudan, “O meclis üyelerinin yazılmaları, Büyükşehirle yapılan yapılması gerekip de yapılmayan protokolle şu an her şey ortada. Yani ne kadar bizim yetkimizde ne kadarı Büyükşehirle birlikte idari yetki paylaşımında olacağı belli değil. Genel sekreter yardımcısı mı? daire başkanı mı? kaç tanesi İYİ Partiye ait? Bunların hiç birisi protokole bağlanmamış. Neticede var mı? Var. Hepsi şu an ki iradenin lütfuna bağlı gibi bir şey. Ne derlerse onu kabul etmek gibi bir durum var. Bu kongreden sonra bunları bir protokole bağlamak gibi bir düşüncemiz de var” dedi.

‘TABANA UMUT VERMEMİZ GEREKİYOR’

Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek İYİ Parti Antalya İl Kongresi’nde aday olacağını söyleyen Okudan, “Allah izin verirse Antalya’da öncelikle yerel yönetimlerdeki yapılan hataları düzelteceğiz. Yani belediye başkanlıkları ile ilişkiler, belediye meclisi ile olan ilişkiler ve büyükşehirle olan ilişkilerin öncelikle düzeltilmesi gerekiyor. Tabana umut vermemiz gerekiyor. Birde bu kongreleri biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin yönetimini devralacak kurumsal yapıları oluşturacak kongreler şeklinde ve o hassasiyetle göreve hazırlanıyoruz. Ayrıca bundan sonrası görev düşerse biz gereğini yapacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

 

İLHAMİ OKUDAN KİMDİR?

1967 yılında Serik Aşağıoba köyünde çiftçi bir ailenin yedi çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Evli ve 3 çocuk babasıdır. İlkokulu köyünde, orta okulu Antalya Hızır Reis Orta Okulu’nda okudu. Antalya Lisesi’nden mezun olduktan sonra Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nü kazandı, devam etmedi. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ni kazandı. Öğrenime devam ederken yeniden girdiği üniversite imtihanı ile Yıldız Teknik Üniversitesi Harita ve Kadastro Mühendisliği bölümünü kazandı. İkinci sınıftan itibaren Yıldız Teknik Üniversitesi Ülkücü öğrenci teşkilatlanmasında bölüm başkanı, devamında üniversite başkanı ve İstanbul Beşiktaş Ocak Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1993 yılında memleketi Antalya’ya geldi; Okudan Harita Ltd Şti’ni kurarak iş hayatına atıldı. Milliyetçi Hareket Partisi Antalya İl ve Merkez İlçe teşkilatlarında yönetimlerde değişik görevlerde bulundu.

1996 yılında İzmir’den Mersin’e 10 ili kapsayan Ülkü Ocakları Bölge Başkanlığı’na atandı. 4 Nisan 1997’de Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatını müteakip bölge başkanlığından ayrıldı. Türk Ocakları Antalya Şube yönetiminde görev aldı. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube başkanlığı, Türk Mühendisler Odaları Birliği’ne bağlı İl Koordinasyon Kurulu ve Antalya Kent Konseyi Yerel Gündem-21 yönetimlerinde çalıştı. Yaşadığı kentin sosyal, kültürel ve siyasî etkinliklerine katkı ve katılım sağlaması belirgin bir yaşam tarzıdır. İyi bir Antalyaspor taraftarı olarak sportif etkinlikleri, özellikle geleneksel ata sporumuz yağlı güreşleri çok sever. Şehit ve Gazi aileleri yararına yapılan Yağlı Güreş organizasyonunda güreş ağalığı ünvanını kazanmıştır.

2017 yılında İyi Parti Antalya il yönetiminde teşkilatlanmadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Tüm İş Adamları Rusya Federasyonu Sakha Cumhuriyeti Dostluk Kardeşlik ve Dayanışma Derneği’nin kurucuları arasında ve Genel Başkan yardımcısı olarak devam etmektedir. Göktuğ Ocakları kurucuları arasında olup yüksek istişare kurulunda görev yapmaktadır. Halen İYİ Parti Antalya İl Yönetim Kurulu’nda Siyasi İşler Başkanlığı görevlisidir.