ANTALYA
Giriş Tarihi : 03-03-2021 09:18   Güncelleme : 03-03-2021 09:18

Öğretmenlerden 'Akıllı Bloklarım' projesi

Demre ilçesinde Hacımusaoğlu Anaokulu öğretmeni Zehra Çelik Kocakaya'nın da yer aldığı Türkiye'nin 7 ilinden 10 öğretmen ile Romanya'dan bir okulun katılımıyla 'Akıllı Bloklarım' adlı e-Twinning projesi yaşama geçirildi. 4-11 yaş grubundaki öğrencilere, lego oyuncakları ile etkinliklerin düzenleneceği proje, Hacımusaoğlu Anaokulu'nda yaşama geçirilmeye başladı.

Öğretmenlerden 'Akıllı Bloklarım' projesi

Konya'dan 3 öğretmen, Çorum'dan 2 öğretmen, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara ve Antalya'dan birer öğretmenin katıldığı projeye Romanya'dan 2 öğretmen ortak olarak katılıyor. Proje, 2005 yılında Avrupa Komisyonu Öğrenme Programı'nın ana hareketi olarak başlatılan e-Twinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor programı olarak Erasmus'a, sıkı bir şekilde entegre edilen düşünceden yola çıkılarak geliştirildi.

Projeyi Hacımusaoğlu Anaokulu Gökkuşağı Sınıfı'nda yaşama geçiren Türkiye'deki proje ortağı 10 öğretmenden biri olan Zehra Çelik Kocakaya, "Projemizle lego ve blok oyuncaklarımızla, öğrencilerimizle çalışmalar ve etkinlikler düzenliyoruz. Bu oyuncaklarla kalem çalışmaları, kavramlar, oyun, müzik, örüntü, kodlama, renk ve tasarım çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalarla, öğrencilerimizde erken yaşta başlayarak farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Öğrenci merkezli yaklaşım ile yaparak, yaşayarak öğrenmelerini sağlıyoruz. Lego bloklarla oynadıkları oyunlarla, öğrencilerimizin bedensel, duygusal ve zihinsel gelişimlerine dokunuyoruz" dedi.

Ana sınıflarında ve ilkokullarda, öğrencilerin oyun yoluyla eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini, bireysel düşünme yeteneklerini geliştirmeyi hedeflediklerini anlatan Zehra Çelik Kocakaya, "Tüm yapacağımız çalışma ve etkinlikler, çocuklarımızda erken yaşlarda farkındalık oluşturmak, çoklu zeka alanları, uzamsal zeka, içsel zeka, sayısal zeka, müziksel zeka, sözel zeka, sosyal zeka gibi alanlarda ve tüm gelişim alanlarını desteklenmesine yardımcı olacaktır. Bu proje 58 ülkede, 909 bin 310 öğretmen ve 218 bin 978 okulda yapılan uygulamalardan yola çıkılarak yaşama geçirildi. Proje 4 ay sürecek" diye konuştu.

Projenin başlangıç gününde Hacımusaoğlu Anaokulu Müdürü Eyüp Göncü de öğrencilerle birlikte oyun oynadı.

(DHA)