GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-09-2021 16:02   Güncelleme : 06-09-2021 16:02

Öğrencilerin okul özlemi sona erdi!

Resmi ve özel olmak üzere toplam 33 okulun olduğu Kemer’de 2021-2022 eğitim-öğretim yılının yüz yüze eğitime başlaması ile beraber okul bahçeleri ve sınıflar, öğrencilerle doldu. Yaklaşık 8 bin öğrenci, uzun süredir ayrı kaldıkları arkadaşları ile kavuşmanın sevincini yaşadı. Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, eğitim-öğretim yılının başlaması dolaysıyla Hacı Hafize Hakkı Saygan İlkokulunu ziyaret etti. Okul bahçesinde öğrenci velileriyle kısa süre sohbet eden Kaymakam Gemici, sınıfları tek tek gezerek öğrenci ve öğretmenlere hayırlı olsun dileğinde bulunurken, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının almış olduğu kurallara sıkı bir şekilde dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek velileri aşı olmaya davet etti. Eğitim öğretim yılı dolayısıyla mesaj yayınlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir de, Kemer’de resmi ve özel olmak üzere toplam 33 okulda yaklaşık 8 bin öğrenci ve 600 öğretmenin yeni bir heyecanla ders başı yaptığını belirterek, “Öğrencilerimizin okullarına devam edebilmeleri için toplumun her ferdinin maske-mesafe-hijyen kurallarına uyması gerekmektedir” dedi.

Öğrencilerin okul özlemi sona erdi!

Şüheda PARTAL

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yüz yüze eğitim kararı ile birlikte Kemer’de öğrenciler için ilk ders zili çaldı. Korona virüs tedbirleri kapsamında sıraya giren öğrenciler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından tek sıra halinde sınıflara girdi. Okulların açılmasından mutlu olduğunu söyleyen öğrenciler, öğretmenlerini ve arkadaşlarını çok özlediklerini belirtirken, okulların açılmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Öte yandan, yeni eğitim yılında aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanları haftada iki kez PCR testi verecek. Velilerden HES kodu istenecek. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları sürekli takip altında olacak. Veli ve ziyaretçiler zorunlu haller dışında okula alınmayacak. Alınması gerekli durumlarda ise HES kodu sorgulamasında 'Risksiz' onayı istenecek. Okul başlangıcında velilere olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için 'Bilgilendirme Formu' verilecek.

‘TAVİZ VERMEMELİYİZ’

Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, eğitim-öğretim yılının başlaması dolaysıyla Hacı Hafize Hakkı Saygan İlkokulunu ziyaret etti. Okul bahçesinde öğrenci velileriyle kısa süre sohbet eden Kaymakam Gemici, sınıfları tek tek gezerek öğrenci ve öğretmenlere hayırlı olsun dileğinde bulundu. Okul yöneticileriyle de bir araya gelen Gemici, öğretmenlerden öğrencileri ve ailelerini aşı konusunda uyarması ve bilgilendirmesi konusunda talimat verdi.

1,5 yıl aranın ardından eğitim öğretim yılı faaliyetine tekrardan başlanın mutluluğu yaşadıklarını bildiren Kaymakam Gemici, “1,5 yıl çok uzun bir zaman. 1,5 yıl boyunca öğrencilerimiz okullarından öğretmenlerimize öğrencilerinden maalesef mahrum kaldı. Bugün bütün ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de yeniden eğitim-öğretim faaliyetine başlamış olduk. Ben öncelikle bütün eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olsun diyorum. İlçemize milletimize öğrencilerimize öğretmenlerimize kazasız belasız sağlıklı bir eğitim-öğretim yılı diliyorum. Uzunca bir aradan sonra pandemi şartları altında tekrar eğitim-öğretim dönemine başladık. Sağlık Bakanlığımızın ve Milli Eğitim Bakanlığımızın eğitim öğretim faaliyetleri ile ilgili belirlemiş olduğu sıkı kurallar var ve hep beraber bu kuralların takipçisi olmamız lazım. Bu konuda bir taviz vermemeliyiz” dedi.

‘EN ETKİLİ SİLAH BU AŞI AŞININ YAYGINLAŞTIRILMASI’

Kuralların uygulanmasını sıkı sıkıya takip edilmesi gerektiğine işaret eden Gemici, “Başta biz olmak üzere, bütün yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceklerdir. Bu sayede pandeminin getirmiş olduğu olumsuzlukları İnşallah azaltmış olacağız ya da ortadan kaldırmış olacağız. Diğer önemli bir husus da aşı konusu; ben aşı konusunda öğretmenlerimizden gerekli hassasiyeti göstermelerini istirham ediyorum ve bekliyorum. Elimizde maalesef bu salgına karşı başka bir silahımız yok. En etkili silah bu aşı aşının yaygınlaştırılması. Gerçi öğrencilerimiz tam aşı kapsamında değil ama ailelerimizin duyarlılıklarını arttırma konusunda da okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz zannedersem daha etkili ve daha yönlendirici olabilir. Bütün vatandaşlarımızı da bu vesile ile aşı olmaya davet ediyorum. Hem kendimize hem ailemize hem de milletimize karşı bir görev. Lütfen bu göreve en hızlı bir şekilde yerine getirelim” diye konuştu.

TEKDEMİR’DEN EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ MESAJI

Öte yandan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, 2021-2022 eğitim öğretim yılı dolaysıyla mesaj yayınladı. Kemer’de resmi ve özel olmak üzere toplam 33 okulda yaklaşık 8 bin öğrenci ve 600 öğretmenin yeni bir heyecanla ders başı yaptığını bildiren Tekdemir, mesajında şunları söyledi:

“Bireyi hayata hazırlayan, gelişme ve çağdaşlaşma çabalarını başarıya ulaştıran, eğitim imkânlarını sistemli bir şekilde sunan ve geleceğe ilişkin hedeflerimize ulaştıracak olan yer eğitim yuvasıdır. Bir ülke için yapılacak en önemli yatırım insana, özellikle de çocuklara ve gençlere yapılan yatırımdır.

2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması ile birlikte İlçemizde; resmi ve özel olmak üzere toplam 33 okulumuzda yaklaşık 8 bin öğrencimiz ve 600 öğretmenimiz, yeni bir heyecanla ders başı yaptı. Okullarımızın ve öğretmenlerimizin sevgili öğrencilerimizi çok özlediği bir dönemde onlara kavuşacak olmanın verdiği heyecanı hepimiz yaşıyoruz.

Okul çağına gelen her çocuğumuzun eğitim-öğretime erişimini sağlamak, kaliteli bir şekilde eğitimini vererek, yükseköğretime hazırlamak, ilgi ve yeteneklerini geliştirmesine fırsat verecek ortamları hazırlamak ve nihayetinde ülkesine bağlı, milletini seven, değerlerine sahip çıkan mutlu bireyler yetiştirmek başta bizler olmak üzere, hepimizin görevidir.

Biz bu bilinçle kendimizi lokomotif olarak görüyoruz ve çocuklarımızı Hz. Ali efendimizin de dediği gibi ‘Yaşadığımız güne değil, onların yaşayacağı güne hazırlamaya çalışıyoruz.’ Bütün gayemiz, bütün çabamız bunun içindir. Ancak şimdi hepimizin çok büyük sorumluluğu var. Öğrencilerimizin okullarına devam edebilmeleri için toplumun her ferdinin maske-mesafe-hijyen kurallarına uyması gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 2021-2022 eğitim öğretim yılının başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere tüm eğitim camiamıza, ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”