ANTALYA
Giriş Tarihi : 06-12-2019 09:24

Öğrencilere sıfır atık projesi eğitimi

Doğa Koruma Merkezi Vakfı Doğa Eğiticileri tarafından hakkında Kemer’de bulunan okullardaki öğrencilere “Sıfır Atık Projesi” eğitim verildi. Kemer Belediyesi’nin desteği ile verilen eğitimlerde Temiz Akdeniz–Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında yürütülen Kollekt akıllı telefon uygulaması hakkında da bilgilendirme yapıldı.

Öğrencilere sıfır atık projesi eğitimi

Şüheda DAYANTÜRK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılarak israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin atık toplama sistemlerinin kurulması ve atıkların geri kazanılması konularını kapsayan bir atık önleme yaklaşımı ve hedefi olan “Sıfır Atık” projesi, Kemer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü öncülüğünde Doğa Koruma Merkezi Vakfı Doğa Eğiticileri tarafından öğrencilere eğitim verildi.

Kemer Anadolu Lisesi, Ünal Aysal Anadolu Lisesi, Mustafa Rüştü Tuncer İlkokulu ve Göynük Fen Lisesi olmak üzere toplam 1271 öğrenciye atıkların azaltılması ve ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılmasının önemi ile Kemer Belediyesi’nin proje ortağı olduğu Temiz Akdeniz–Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında yürütülen Kollekt akıllı telefon uygulaması hakkında da bilgilendirme yapıldı.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamada, “Sıfır Atık projesine belediye olarak önem veriyoruz. Projenin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için eğitimler veriyoruz. Öğrencilerimize çevre bilincini aşılamak ve daha bilinçli hale gelmeleri için üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz. Daha önce de Kollekt uygulamasıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Doğa Koruma Merkezi Vakfı ile akıllı telefon uygulamasını hayata geçirdik. Herhangi bir noktadaki çöpün fotoğrafını telefonla çekerek uygulamaya yükledik ve en yakın temizlik işleri müdürlüğü ekiplerimiz gelip çöpü bulunduğu yerden kaldırdı. Bu uygulamanın Kemer’de ve Türkiye’de yaygınlaşmasına öncülük ediyoruz. Çevreyi seven bir belediye olarak çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.