ANTALYA
Giriş Tarihi : 18-11-2019 09:01

Öğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Organ Nakli Koordinasyon Birim Sorumlusu öğretim görevlisi Nilgün Bilal, özel bir okulun öğrencilerine organ bağışının önemini anlattı.

Öğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Toplantı Salonu'ndaki bilgilendirme seminerine AÜ Hastanesi Organ Nakli Koordinasyon Birim Sorumlusu Öğr. Gör. Nilgün Bilal, koordinatörler Uğur Genç ve Ali Tugay katıldı. Öğr. Gör. Nilgün Bilal, "Organ bağışının önemini daha çok kişiye duyurarak, yanlış bilgilerin düzeltilmesi, bilinmeyenlerin öğrenilmesini amaçlıyoruz" dedi.

Organ Bağışı Haftası ve sonrasında bir dizi etkinlik düzenlediklerini, tüm çabalarının insanları doğru bilgilendirmek olduğunu ifade eden Nilgün Bilal, Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 30 bin kişinin organ bağışı beklediğini belirtti. Bilgilendirme seminerine katılan öğrencilere kısa film gösterimi eşliğinde bilgi veren Nilgün Bilal, "Herkes bir engelli adayı olduğu gibi aynı şekilde herkes organa ve kana ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle organ bağışı konusunda duyarlılık sahibi olunması gerekiyor. Mutlaka organ bağışında bulunalım" dedi.

Etkinlik sonunda öğrencilerle fotoğraf çektirip bilgilendirme kitapçığı ve hatırlatma objeleri dağıtan koordinatörler, öğrencilerin sorularını cevapladı.

(DHA)