EĞİTİM
Giriş Tarihi : 31-12-2021 21:16   Güncelleme : 31-12-2021 21:16

Öğrenciler projelerini TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergilendi

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde bulunan Ünal Aysal Anadolu Lisesi’nde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi. Öğrencilerin bilimsel bilgilerini ve bilime olan ilgilerini artırmak amacıyla düzenle fuarda öğrencilerin yaptıkları birbirinden farklı robotik kodlama, araştırma, inceleme, tasarım ve dil becerileri alanında hazırlanan 25 proje katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Öğrenciler projelerini TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergilendi

Şüheda PARTAL

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde bulunan Ünal Aysal Anadolu Lisesi’nde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi. Öğrencilerin bilimsel bilgilerini ve bilime olan ilgilerini artırmak amacıyla düzenlenen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen fuarda 50 öğrencinin hazırladığı 25 proje sergilendi. Öğrenciler tarafından birbirinden farklı robotik kodlama, araştırma, inceleme, tasarım ve dil becerileri alanında hazırladığı projeler katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Kemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir tarafından açılan fuara okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Fuar açılışı öncesi okul bahçesinde öğrenciler tarafından mini bir konser de düzenlendi.

Ünal Aysal Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Gökhan Uslu, fuarda yaptığı konuşmada, “Fuarlar öğrencilerimizin bilimsel düşünce gücünü geliştiren, öğrenmeyi kolaylaştıran, aletlerin nasıl çalıştığını görmelerini sağlayan ve aynı zamanda bunları görerek kendi işlerindeki buluş yapabilme isteklerini arttıran bir örnek olması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bakımdan ülkemizin büyük hamleler yaptığını görmekteyiz. Bu projeler ve fuarlar sayesinde öğrencilerimiz bilimsel düşünme ve görerek kafalarındaki tasarladıkları şeyleri ortaya koyacaklardır” dedi.

Ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesinin de patent sorunu olduğunu belirten Uslu, “Bu fuarlar ve bilimsel düşünme gücünü geliştirme projeleri sayesinde bu açığı kapatacağımızı umuyoruz. Bugün günümüzde ülkelerin güçleri askeri gücün yanı sıra teknolojik güç olarak değerlendirilmektedir. Maddi güç veya askeri güç ne kadar yüksek olursa olsun ülkenin teknolojisi teknolojik ürünler yetersizse maddi gücün gelişimi bir müddet sonra geriye doğru inmekte ve bu açık giderilememektedir. Ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesi de teknolojide katma değer ve ürün çıkartma sorunu iken bu projeler sayesinde belki önümüzdeki 10 yıl sonrasında çok daha ufkunu göremediğimiz ürünler ortaya çıkacaktır. Bu öğrencilerimizle bu ürünlere ortak olmak ve geleceğinize daha iyi ürünler çıkartabilmek için bu projeye gönüllü olarak katıldılar onlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.