GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-12-2020 16:13   Güncelleme : 13-12-2020 16:13

NİHAYET!

Kemer’de 2009 yılından bu yana yapılması planlanan ve yılan hikayesine dönen Adalet Binası’nda son nokta koyuldu. Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 04 Ocak 2021 Pazartesi günü Ankara’da gerçekleştirilecek ihaleyle Kemer Adalet Binası’nın yapımına başlanacak. 10 bin 200 metre kare alan içerisinde 1 bodrum, 1 zemin, 2 normal ve 1 çatı katı şeklinde olacak Adalet Binası, yıkılan turizm lojmanlarının bulunduğu alanda yapılacak. Binanın 2 yıl içinde bitmesi planlanıyor.

NİHAYET!

Ahmet Duran YENİGÜN

Gazipaşa’dan Kaş’a kadar Antalya’nın ilçelerinde Hükümet Konakları ve Adliye Sarayları boy boy yükselmeye devam ederken, küçük ölçekli bir il bazında hizmet veren Kemer Hükümet Konağı ve Kemer Adliyesi’nin modern ve ilçeye yakışır müstakil binaya ne zaman taşınacağı merakla bekleniyordu.

ŞAHİN, ‘2009’DA TEMELİ ATILACAK’ DEMİŞTİ

Dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, 2009 yılındaki yerel seçimler öncesinde yaptığı açıklamada, Kemer’e bir an önce Adliye Sarayı’nın yapılması gerektiğini belirterek, bu konuda gerekli tüm çalışmaların hızlandırıldığını söylemişti. Aradan geçen süre içerisinde gerekli yazışmalar yapıldı ancak herhangi bir sonuca ulaşılamadı. Şahin, 2009 yılında temelini atıp en kısa zamanda Kemer Adliye Sarayı’nın inşaatını tamamlayacaklarını vurgulamıştı.

ANTALYA’NIN TÜM İLÇELERİNDE VAR

Antalya’nın hemen hemen tüm ilçelerinde Adliye Sarayı yer alırken, bölgede müstakil adliyesi olmayan tek yer ise Kemer olarak gösteriliyor. Yılda yaklaşık 6 bin davanın görüldüğü Kemer Adliyesi’nin daha önce tahsis edilen Ralli Servis Alanındaki 4 dönüm üzerine yapılması planlanan 4 katlı bir Adliye Sarayı’na taşınacağı belirtilmişti. Ancak tahsis süresinin sona ermesiyle Adliye Sarayı yapımı başka bir tarihe ertelenmişti.

İHALE AŞAMISINA GELDİ

2015 yılında Yeni Adli Yıl açılışı sırasında dönemin Kemer Cumhuriyet Başsavcısı Kürşat Kağan Doğan yaptığı açıklamada hizmet binasının durumunun iyi olmadığını belirterek, “Burada adalet hizmetini güçlükle vermeye çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi Kemer’e yeni Adliye Binası yapılması planlanmaktaydı. Bu proje artık son aşamasına gelmiş durumdadır. Adliyemizin projesi artık bütün bürokratik ve idari işlemleri tamamlanarak, Teknik İşler Dairesi Başkanlığı’na gönderilmiştir. Yani bu dairede ihale şartnamesi hazırlanarak ihaleye çıkılacaktır. Bu noktadan sonra artık herhangi bir idari, bürokratik işlem kalmadı. İhale yapıldıktan sonrada tabii ki teknik şartname henüz hazırlanmadı ama tahminen yapım aşamasında 8-9 ay civarında süreceği tahmin ediliyor. Yeni yıla yeni adliyemizde gireriz diye düşünüyorum. Bu aşamadan sonra artık kesinleşmiş an meselesidir” demişti.

ÖDENEĞE TAKILDI

2018 yılında Kemer Adliyesi’nin ise FETÖ kapsamında el konulan Özel Toros Güven Koleji binasına taşınma işlemi başlamış, ancak gelen tepkiler üzerine binanın Milli Eğitim Bakanlığı’na devri gerçekleştirilerek tekrar okul olarak hizmet vermesi planlanmıştı. Bunun üzerine turizm lojmanlarının yıkılması ile boş kalan alan üzerine yapılması planlanan Hükümet Konağı ve Kemer Adliye Sarayı’nın projelerinin tamamlandığı bildirildi ancak, bu seferde tasarruf tedbirleri kapsamında ödenek sıkıntısıyla karşılaşıldı.

İHALEYE ÇIKIYOR

Aradan geçen 2 yılın ardından yılan hikayesine dönen Adalet Binası’nda son nokta koyuldu. Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 04 Ocak 2021 Pazartesi günü gerçekleştirilecek ihaleyle Kemer Adalet Binası’nın yapımına başlanacak. İhalenin ardından 10 gün içerisinde yer teslimi yapılarak inşasına başlanacak binanın 2 yıl içinde bitmesi planlanıyor. 10 bin 200 metre kare alan içerisinde 1 bodrum, 1 zemin, 2 normal ve 1 çatı katı şeklinde olacak Adalet Binası, yıkılan turizm lojmanlarının bulunduğu alanda yapılacak.