GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-05-2020 16:52   Güncelleme : 17-05-2020 16:52

Neyi bekliyorsunuz?

Kemer’in Kındılçeşme ile marina arasında kalan sahil bandında yaşanan kıyı erozyonun önlenmesine yönelik Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun talimatları sonrası geçtiğimiz yıl tekrar inceleme yapılarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na rapor gönderilmişti. Rapor sonrası bakanlık, sahil bandına aralıklarla 16 adet 15ila 20 metre uzunluğunda mahmuz yapılması konusunda onay verdi. Bakanlığın onay vermesiyle sahil bandında bulunan birkaç otel mahmuz imalatını gerçekleştirerek yaklaşık 20 metrelik bir plaj alanı elde ederken diğer otellerin ise neyi beklediği merak konusu oldu.

Neyi bekliyorsunuz?

Ahmet Duran YENİGÜN-Şüheda PARTAL

Kemer’de gazetemizin de hem her yıl gündeme getirdiği kıyı erozyon nedeniyle sahil bandında 15 metreye varan kıyı çekilmesi önlemiyor. Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (KETOB) kıyılarda yaptırdığı araştırma tehlikeyi gözler önüne sermişti. 2013 yılında yapılan araştırmada, ilçe merkezindeki kıyıda, 1989 yılına kadar iskele niteliğinde hiçbir yapı bulunmadığı belirtilmişti. 1989 ve 2002 yılları arasında kıyıya yapılan 7 sabit iskelenin 10 yıllık periyotta kum tutucu görevi yaptığı, bu sayede sahil şeridinin ortalama 9 metre genişlediği vurgulanmış, 2002 yılı Şubat ayında ise uygulamaya konulan Kemer Sahil Projesi kapsamında mevcut iskelelerden 5’inin kaldırıldığı, kum tutucu özelliği olan sabit iskelelerin kaldırılması sonucu da kumsalda 10 metre daralma olduğu belirtilmişti. Aradan geçen zamana rağmen önlem alınmayan Kemer Sahili, fırtına ve kumun çekilmesi ile sahilin yaklaşık 12 metre daraldı. Bunun en önemli sebebinin ise sahil bandında bulunan ve 2002 yılında Saraçoğlu Sitesi önünde yer alan ‘Dolgu İskele’nin yıkımının olduğu ifade edilmişti.

VALİ KARALOĞLU TALİMAT VERMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Şener Gürler, KETOB Başkan Yardımcısı Tayyar Gül, Club Hotel Phaselis Rose Genel Müdürü Şinasi Gürocak ve Rixos Premium Tekirova Genel Müdürü Faruk Karaca ile birlikte Antalya’da Vali Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret ederek Kemer’de yaşanan kıyı erozyonu ile ilgili sıkıntıları aktarmıştı. Ziyaretin ardından Valisi Münir Karaloğlu'nun önderliğinde ilçeye gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri, kıyı erozyonu yaşanan sahillerde fotoğraf ve görüntü çekip, ölçüm yapmış ve rapor oluşturmuştu.

‘MAHMUZ İMALATLARI GERÇEKLEŞTİRİLMELİ’

‘Kemer Kıyı Erozyonu Sayısal Model Raporu’ adı altında Ocak ayında bakanlığa gönderilen raporda, “Antalya Valiliğimizin Bakanlığımıza yazdığı ilgi (a) yazısıyla, yazı ekinde Kemer Kaymakamlığının ilgi (b) yazısını göndererek özetle; Kemer ilçesi sahillerinde kıyı erozyonunun devamlılık gösterdiği, bu durumun devam etmesi halinde Ülkemizin ilk planlı turizm sahası olan Güney Antalya Turizm Gelişim Sahası ye turizm faaliyetlerinin olumsuz etkileneceği belirtilerek, Kemer kıyı erozyonunun önlenmesine yönelik gereğinin yapılması talep edilmiştir. Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan araştırma ve inceleme sonucunda ilgi (c) yazı ekinde gönderilen "Antalya-Kemer Kıyı Erozyonu Dalga Transformasyonu ve Kıyı Çizgisi Değişimi Sayısal Model Raporunda"; Beldibi ve Göynük sahillerinin birkaç yıl mertebesinde bir süre daha izlenmesinin uygun olacağı, Kemer sahilinde ise 15 m kuru sahil oluşturacak şekilde besleme yapılması, beslenen malzemenin korunmasını sağlamak için de söz konusu raporda boyut ve konumları belirtilen mahmuz dizisinin yapılması gerektiği belirtilmiştir. Genel Müdürlüğümüz tarafından Bölge Müdürlüğümüze gönderilen ilgi (c) yazı ve yazı eki " Antalya-Kemer Kıyı Erozyonu Dalga Transformasyonu ve Kıyı Çizgisi Değişimi Sayısal Model Raporu" yazımız ekinde gönderilmekte olup; Raporda boyut ve konumları belirtilen mahmuz dizisinin, mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 06.07.2011 tarih ve 27986 sayılı "Kıyı Yapı ve Tesislerinde Planlama ve Uygulama Sürecine ilişkin Tebliğ" ine göre imar Planına işletilmesi, Uygulama Projelerinin hazırlanarak Bakanlığımıza onaylatılması, Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliği doğrultusunda kontrol ve denetimi yapılarak Onaylı Uygulama Projelerine göre mahmuz imalatlarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir” denildi.

BAKANLIK ONAYLADI, OTELLER ADIM ATMADI

Bakanlık ise raporlar doğrultusunda, Kındılçeşme ve marina arasında kalan sahil bandına aralıklarla 16 adet 15 ila 20 metre uzunluğunda mahmuz imalatı konusunda onay verdi. Önceki yıllarda fırtınalar ve beton dolgu iskelenin yıkılması sonucu oluşan kıyı erozyonu nedeniyle artık kıyı diye bir alan kalmayacağını ifade eden otelciler, söz konusu daralmanın önlenmesi için acil önlemler alınmasını istemişti, ancak bakanlığın onay vermesine rağmen sahil bandında bulunan birkaç otel mahmuz imalatını gerçekleştirirken diğer otellerin ise neyi beklediği merak konusu oldu.

20 METREYE ULAŞTI

Mahmuz imalatını gerçekleştiren otellerden Fame Residence Kemer Otel, sahil bandında çekilmeyi önleyerek 20 metrelik bir plaj oluşturmasını sağladı. Diğer otellere örnek olması beklenen mahmuz imalatı ile kıyı erozyonuna uğrayan plaj eski görüntüsüne kavuşması bekleniyor.

 

MAHMUZ NEDİR?

Mahmuzlar kıyıya dik ve dar inşa edilen (ince) yapılardır. Özellikle kıyıda meydana gelen erozyonu önlemek ve yeni bir kıyı çizgisi veya koruyucu kumsal yaratmak amacıyla yapılırlar. Mahmuz veya mahmuz sistemi kıyı dengesini korumak ve yapay ve doğal olan kıyı alanları ile belirli bir kumsal alanını korumak için inşa edilirler. Mahmuzlar kıyı boyu katı madde taşınımını etkileyerek kıyının dengeli (stabil) hale gelmesini sağlar. Mahmuzlar I, T, L, Y tipinde inşa edilmektedir. Mahmuzlar, kıyı boyu sedimenti tutmak, koruyucu saha ve yeni bir kıyı çizgisi oluşturmak, bir sahildeki erozyonu önlemek v.b. sebeplerle genellikle kıyıya dik olarak inşa edilen yapılardır. Ahşap, çelik, beton, asfalt ve taş cinsine göre imal edilen mahmuzlar dar (5-8 m) ve uzun (30-200 m) yapılardır. Mahmuzlar tek veya seri halinde inşa edilebilir.

NE İŞE YARAR?

Mahmuzların yönlendirilme durumlarına göre birçok fonksiyonları vardır ve bunlar şu şekilde sıralanabilir. Kıyıda hareket halindeki malzemeyi tutarak mevcut plajı denge halinde tutarlar. Yüksek plajlarda, plajın ilk durumunu meydana getiren ince malzemelere göre daha kalın malzemelerin tutulup plajın yukarı kısımlarında biriktirilmesini sağlarlar. Memba tarafındaki malzeme hareketini azaltıp liman ve balıkçı barınaklarının dolmalarını önlerler. Etkin dalga kretleri üzerinde düzgün plajların meydana gelmesini sağlarlar.