SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-05-2020 15:44

‘Nefes egzersizleri stresi azaltıyor’

Kemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde vatandaşlara psikolojik destek veren Psikolog Sevilay Bozkaya, koronavirüs hakkında bilinmeyenleri doğru kaynaklardan bilgi alarak saptamak gerektiğini belirterek, insanların bu sayede kaygılarını kontrol edebileceğini söyledi. Virüs günlerinde insanların kendilerine biraz daha fazla zaman ayırması gerektiğini de dikkat çeken Bozkaya, “Nefes egzersizleri yapmak çok önemli. Nefes egzersizleri stres kimyasını değiştiriyor ve dopamin ile seratonin (mutluluk hormonları) salgılamamıza yardımcı olur” dedi.

‘Nefes egzersizleri stresi azaltıyor’

Şüheda PARTAL

Kemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Psikolog Sevilay Bozkaya, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) psikolojik etkileri hakkında bilgiler verdi. Psikolog Bozkaya, öncelikle koronavirüs hakkında bilinmeyenleri doğru kaynaklardan bilgi alarak saptamak gerektiğini belirterek, insanların bu sayede kaygılarını kontrol edebileceğini söyledi.

Kaygı düzeyi yüksek kişiler ve panik yaşayan kişilerde felaketleşme düşüncelerinin ortaya çıktığını anlatan Bozkaya, “Örnek olarak meydan okumayla olumlu düşünceleri yok saymak. Virüs nedeniyle hasta olan ve sonucunda iyileşen hastaların olduğunu yok saymak bunlara örnektir. Virüs nedeniyle vefat eden hasta sayılarına odaklanmak yerine iyileşen hasta sayılarına odaklanmak bizleri ruhsal açıdan rahatlatacaktır. Bu düşünce biçimiyle korku ve kaygılarımızda azalma olacaktır” dedi.

Virüs günlerinde insanların kendilerine biraz daha fazla zaman ayırması gerektiğini de dikkat çeken Bozkaya, insanların kendilerini iyi hissedeceği aktiviteler yapmalarını önerdi.

Bozkaya, kriz dönemini fırsata çevirmenin insanların kendi elinde olduğuna vurgu yaparak, “Yeteneklerinizi keşfederek yeteneklerinize yönelebilirsiniz ve hobilerinizi devamlı hale getirebilirsiniz. Bu sayede kaliteli ve verimli biz zaman geçirmiş olacaksınız. Olumsuz düşüncelerden ve duygulardan da uzaklaşacaksınız. Nefes egzersizleri yapmak çok önemli. Nefes egzersizleri stres kimyasını değiştiriyor ve dopamin ile seratonin (mutluluk hormonları) salgılamamıza yardımcı olur” diye konuştu.

Koronavirüs döneminde her zaman doğru bilgilere ulaşmanın önemine de dikkat çeken psikolog Bozkaya, medya üzerinde yapılan paylaşımları bir problem kaynağı olarak görmek yerine önlem ve tedbir aracı olarak görmek gerektiğini kaydetti.