GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-08-2021 16:35   Güncelleme : 17-08-2021 16:35

‘Ne yapacakmışsın. Kaçak yapı yapmayacakmışsın’

Kemer’de başkanlığı döneminde başta kardeşi Hale Gül’ün evi olmak üzere Beldibi Mahallesi’nde yaptığı uygunsuz yıkımlarla tepki toplayan Kemer Belediyesi eski Başkanı Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına kayıtlı olarak Kuzdere Mahallesi’nde tarım alanına yapılan 658 metrekarelik kaçak villanın yıkım kararı “kesin olmak üzere” onaylanmıştı. Mahkeme kararlarının ardından Mayıs ayında Kemer Belediyesi ekipleri yıkım için kaçak villaya gitmiş ancak Gül’ün kaçak villa içerisinde eşyaları olduğunu ve villayı boşalmasının ardından kendisinin yıkacağını belirtmesi üzerine ekipler bölgeden ayrılmıştı. Aradan geçen zamanda kaçak villanın yıkılmaması üzerine belediye ekipleri tekrar kaçak villanın olduğu alana giderek yıkıma tekrar başladı. Tarım alanı olan kaçak villanın bulunduğu araziye verilen izin gereğince 75+75 m2 toplamda 150m2 olan inşaatın usulsüz olarak havuz yapılmak sureti ile yaklaşık 4 kat fazla yapıldığı belirtiliyor. Yıkım sırasında sosyal medya üzerinden açıklamada bulunun Mustafa Gül, “2017 yılında yapımı bitmiş ama siyasi baskı ile yıkımı gerçekleşiyor. Demek ki bizim Kuzdere’de yaşamamız yasakmış. Artık Mustafa Gül’ün bugünden itibaren burada bir evim olmayacak. Mutlu olanlar mutlu olsunlar. Arslanbucak’ta, Kiriş’te, Antalya’da evimiz var. Gider oralarda yaşarız” diye konuştu.

‘Ne yapacakmışsın. Kaçak yapı yapmayacakmışsın’

Başkanlık yaptığı dönemde “Kaçak yapılara geçit vermeyeceğim” diyen Kemer Belediyesi’nin eski Başkanı Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına yerel seçimlerden hemen önce yaptırdığı kaçak villası için kesinleşmiş yıkım kararı çıkmıştı. Kemer’e bağlı Kuzdere Mahallesi’nde yerel seçimlerden önce Mustafa Gül’ün eşi Neşe Gül adına 973 parsele Tarım İl Müdürlüğünden alınan 150 m2 yapılaşma iznine göre Kemer Belediyesi’nden 14 Aralık 2017 tarihinde inşaat için yapı ruhsatı verilmişti.

Gül’ün yerel seçimleri kaybetmesinin ardından inşaatın yapı denetim firmasının fesih ihbarı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yazıları ile başlayan yasal süreçte ruhsatlı projesine göre 75+75 m2 toplamda 150 metrekare olması gereken inşaatın yerinde 658 m2 yapıldığı, ilave havuz eklendiği tespit edilmişti. Kaçak yapı ile ilgili Kemer Belediyesi Encümenliğince para cezası ve yıkım kararı alınmış bu karar Neşe Gül tarafından iptal edilmesi talepli olarak yargıya taşınmıştı.

USULSÜZ OLARAK YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR İDDİASI

Neşe Gül, para cezası ve yıkım kararının iptali için açtığı itiraz davasında yapının 31 Aralık 2017 tarihinden önce yani 17 gün içerisinde tamamlandığını, belediye yetkililerinin olayı kötü amaçlı kullandıklarını, evini usulsüz olarak yıkmaya çalıştıklarını, fazla yapılan yerler için Yapı Kayıt Belgesi alınarak yasal hale getirildiğini iddia etmişti. Antalya 2. İdare Mahkemesi’nin bilirkişi raporlarına istinaden “658 m2 inşaatın 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmasının mümkün olamayacağı, uydu görüntülerine göre yapılan incelemede alınmış olan yapı kayıt belgesinin yasal mevzuata uygun olmadığı” gerekçesiyle davayı reddetmişti. Konya Bölge İdare Mahkemesi de bu kararı “kesin olmak üzere” onayladığı öğrenilmişti.

YIKIM TEKRAR BAŞLADI!

Mahkeme kararlarının ardından Mayıs ayında Kemer Belediyesi ekipleri yıkım için kaçak villaya gitmiş ancak Gül’ün kaçak villa içerisinde eşyaları olduğunu ve villayı boşalmasının ardından kendisinin yıkacağını belirtmesi üzerine ekipler bölgeden ayrılmıştı. Aradan geçen zamanda kaçak villanın yıkılmaması üzerine belediye ekipleri tekrar kaçak villanın olduğu alana giderek yıkıma tekrar başladı.

‘MUTLU OLANLAR MUTLU OLSUNLAR’

Kemer Belediyesi ekipleri sabah saatlerinde Kuzdere Mahallesi’ndeki kaçak villaya gelerek ölçüm yaptı. Ölçümün yapılmasının ardından ekipler yıkıma başladı. Yıkım sırasında sosyal medya üzerinden açıklamada bulunan Mustafa Gül, herkes Antalya’ya kaçarken kendisinin Kuzdere’yi tercih ettiğini belirterek, “Milletin eleştirmesine rağmen bu ücra köşeye ev yaparak mutlu olmaya çalıştık ve güzel bir bina yaptırdık. 2017 yılında yapımı bitmiş ama siyasi baskı ile yıkımı gerçekleşiyor. Demek ki bizim Kuzdere’de yaşamamız yasakmış. Artık Mustafa Gül’ün bugünden itibaren burada bir evim olmayacak. Mutlu olanlar mutlu olsunlar. Arslanbucak’ta, Kiriş’te, Antalya’da evimiz var. Gider oralarda yaşarız. Bundan sonraki yaşantımızı başka bir yerde değerlendireceğiz” diye konuştu.

(Haber Merkezi)