ANTALYA
Giriş Tarihi : 28-05-2020 15:34   Güncelleme : 28-05-2020 15:34

Narenciye üreticisi afet mağduru

Finike'de aşırı sıcak hava ve fırtına narenciye ağaçlarına zarar verdi. Üreticileri temsilen bir araya gelen heyet, zararın büyük olduğunu belirterek destek istedi.

Narenciye üreticisi afet mağduru

Finike ilçesinde 14- 17 Mayıs tarihlerinde etkili olan aşırı sıcak hava ve 23- 24 Mayıs tarihinde etkili olan fırtına narenciye ağaçlarına büyük zarar verdi. Ağaçlardaki meyvelerin yüzde 80-90 oranında zarar görmesi nedeniyle CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Finike Meyve Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Ali Fahrettin Çağlayan ve narenciye üreticilerinin katılımıyla bir değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Belediyede düzenlenen toplantıda ortak bildiri hazırlandı. Ortak görüşle hazırlanan bildiride sıcak ve sam yelinin de TARSİM sigortası kapsamına alınması, çiftçilerin bankalara olan borcunun faizsiz olarak ilerideki yıllara ertelenmesi maddelerine yer verilmesi kararlaştırıldı.

Doğal afet olarak yorumlanan ve durum tespitinin ardından hazırlanan kararlarda şu görüşlere yer verildi:

"Ülkemizin narenciye üretiminde önemli bir yere sahip olan Antalya ili Finike ilçesinde 14 Mayıs ile 17 Mayıs tarihleri arasında hava sıcaklığı Finike ilçe merkezinde gölgede 40.9 dereceye kadar ulaşmıştır. Zengeder meteoroloji istasyonumuzda hava sıcaklığı en yüksek 41.9 derece olarak ölçülmüştür. Zengeder bölgesindeki meteoroloji istasyonu aynı zamanda 30 bin dekar narenciye üretim alanının tam orta noktasında yer almaktadır. İlçemizde 91 yıl sonra görülen aşırı sıcak havalar narenciye bahçelerimizde büyük zarara neden olmuş, fındık büyüklüğündeki narenciye ürünlerinin bir kısmı yanmış, bir kısmı da ağacın strese girmesi ve akabinde çift yönlü esmeye başlayan sert rüzgar dolayısıyla dökülmüştür. Meteoroloji kayıtlarına göre 23 Mayıs tarihinde Mendirek istasyonu rüzgarın hızını 91 km olarak ölçmüş, Finike merkez istasyonu (Şehir merkezi) rüzgar hızını 61 km olarak ölçmüş, Zengeder istasyonu ise rüzgarın hızını 87 km olarak ölçmüştür. Aşırı rüzgar 24 Mayıs günü saat 16.00'ya kadar sürmüş, 11.00- 16.00 saatleri arasında Mendirek istasyonu 67 kilometre Zengeder istasyonu ise 68 km rüzgar hızı belirlemiştir. Bahçelerimizde yaptığımız inceleme sonucu ağaçlardaki narenciye ürünlerinin yüzde 80- 90 oranında kaybedildiği görülmüştür. Finike ilçemizdeki narenciye ağaçlarının üzerinde yaşanan meyve kaybı sonrası kalan ürün miktarı yok denecek kadar azdır. Bu olumsuz tablo 2020-2021 narenciye sezonunda halkımızın narenciye ürünlerine ulaşımını olumsuz etkileyecek, ayrıca ülkemizin narenciye ihracatını ve döviz girdisini de olumsuz etkileyecektir. İlçemizde yaşanan doğal afet öncesi narenciye üreticisi, bahçelerine yıl içerisinde yapacağı bakımın yüzde 80'ini yapmış ve bakım masraflarını borçlanarak ödemiştir. Meydana gelen zarardan dolayı üretici mağdur duruma düşmüştür ve bu durumun olumsuz maliyeti oldukça yüksektir. Üretici gelecek sezon narenciyeden gelir elde edemeyeceği gibi borçlarını da ödeyemeyecektir. Bu oldukça büyük bir doğal afettir. Bu afetin etkilerinin ortadan kaldırılması için bakanlığımızın çok özel bir çalışma yapması bölge üreticisinin en büyük beklentisidir. Mevsim normalleri dışında gelişen ısı dalgalanmaları sonucu narenciye ürünlerinde meydana gelen hasarların TARSİM poliçesinde teminat kapsamına alınması. Üreticinin maddi anlamda desteklenmesinin yanı sıra kredilenmiş banka borçlarının 2023 yılı üretim sezonu da dahil olmak üzere faizsiz olarak ertelenmesinin ve üreticilere 2020-2021 sezonun ürününü yetiştirebilmesi için düşük faizli kredi imkanı sağlanması. Dalında kalan narenciyenin yıl içerisinde yeni bir afete uğrayacağı bilinmemekle birlikte, bitkinin doğası gereği kalan üründe kalite kaybı yaşanması beklenmektedir. Bu durum ülkemizin başta narenciye ihracatı olmak üzere, halkımızın ürüne ulaşımını da olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle hükümetimizin gelecek yıllarda bu tarz afetlerin yeniden yaşanabileceğini varsayarak, gerekli tedbirleri alması ve çalışmaları gerçekleştirmesi beklentimizdir."

(DHA)