GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-10-2020 16:26   Güncelleme : 19-10-2020 16:26

‘Muhtarlık, ender kurumlardan biridir’

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Kemer Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Tüm kurum amirleri ile muhtarların katıldığı törende konuşan Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir, Muhtarlık Kurumu’nun 187 yıldır bu topraklarda varlığını sürdüren, merkezi ve yerel idareyi temsil eden devlet ile vatandaş arasında köprü vazifesi gören toplumsal barışın sağlanmasında etkin rol oynayan siyasallaşmamış ender kurumlardan biri olduğunu söyledi.

‘Muhtarlık, ender kurumlardan biridir’

Şüheda PARTAL

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Kemer’de tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene, Kemer Belediye Başkan Vekili Hasan Ali Acar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, kurum amirleri, muhtarlar ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Tören, Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, muhtarlığın Türkiye’de en eski yerel demokrasisini temsil ettiğini söyledi.

Kent yaşamında halka en yakın kurumun muhtarlık olduğunu ifade eden Vicir, “Demokratik değerlerin gün geçtikçe gelişerek anlam kazandığı günümüzde kendine sahip çıkma bilinci, çözümde ortaklık ve birliktelik anlayışının en gerçek ve en münasip uygulaması olan mahalle muhtarlıkları her geçen gün kentsel hizmet sunumunda daha etkili ve başarılı hale gelmektedir. Seçilerek göreve gelen muhtarlarımız köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumları ile ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Muhtarlık Kurumu 187 yıldır bu topraklarda varlığını sürdüren Osmanlı'dan Cumhuriyet’e taşınan, merkezi ve yerel idareyi temsil eden devlet ile vatandaş arasında köprü vazifesi gören toplumsal barışın sağlanmasında etkin rol oynayan siyasallaşmamış ender kurumlardan biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ‘Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır.’ Tüm muhtarlarımızın gününü kutluyorum” diye konuştu.