GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-04-2021 15:41   Güncelleme : 16-04-2021 15:41

“Moralimizi bozmayacağız”

Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkan Yardımcısı ve Club Hotel Phaselis Rose Genel Müdürü Şinasi Gürocak, Nisan ayı itibariyle turizm tesislerinin açılmaya başladığını ancak Rusya'dan gelen haberler üzerine bütün planların değiştiğini söyledi. Koronavirüs tedbirlerini çok ciddi bir şekilde uygulanmasıyla sezonun daha da uzatılabileceğini belirten Gürocak, “Moralimizi bozmamamız ve motivasyonumuzu düşürmememiz lazım. Biz işi ciddiye alır, işi sıkı tutarsak sezonun başında kaybettiğimiz ayları daha farklı bir şekilde toparlamış oluruz. Bizim Ekim'de biten sezonumuz belki Kasım ya da Aralık’a kadar devam edecek. Belki de hiç kapanmayacak. Bu kimin elinde? Bu tamamen çalışanlarla bizim elimizde. Başta biz kendimizi koruyacağız. Kendi kendimizi koruyacağız ki, herkese faydamız olsun” dedi.

“Moralimizi  bozmayacağız”

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkan Yardımcısı ve Club Hotel Phaselis Rose Genel Müdürü Şinasi Gürocak, gazetemize açıklamalarda bulundu. Nisan ayının gelmesiyle otellerin kapılarını açması için ciddi bir çalışmaya girdiğini ancak, Rusya'dan gelen haberler üzerine bütün planların değiştiğini söyleyen Gürocak, “Ama moralimizi bozmamamız ve motivasyonumuzu düşürmememiz lazım. Biz sezonun başında kaybettiğimiz bir ayı eğer alacağımız tedbirleri çok ciddi bir şekilde üzerine giderek uygularsak sezonu daha da uzatabiliriz” dedi.

‘KAYBETTİĞİMİZ AYLARI FARKLI BİR ŞEKİLDE TOPARLARIZ’

Vakaların çoğalmasında turizm çalışanlarının da bazı hataları olduğunu belirten Gürocak, “Burada özellikle turizm çalışanlarımız biraz daha özverili biraz daha gayretle bunun üzerine gitmesi lazım. Vakaların çoğalmasında çalışan arkadaşlarımızın da hataları var. Gündüz otelde çalışıyor ve her türlü tedbir alınıyor, fakat evine gittiği zaman farklı yerlere çalışmaya gidiyor. Onun sonucunda da dışarıdan virüs kapıp gelip herkesi zor durumda bırakıyor. İnsanların çalışıp evine para getirebilmesi ve risk olmaması için sosyal mesafe-hijyen-maske gibi kurallara dikkat etmesi lazım. Kalabalık yerlerden kesinlikle uzak durması, hasta ziyareti, cenaze, düğün gibi yerlere gitmeyerek evinde kendisini koruması gerekiyor. Etrafını koruma altına alacak ki, ne kadar çok kurallara dikkat ederlerse işlerine geri dönmeleri de o kadar kısa sürer. Bunları devam ettiğimiz zaman bizim sezon başında kaybettiğimiz bir aylık turizm kaybını da karşılarız. Vaka sayıları çok ciddi bir şekilde aşağıya indiği zaman, bizim Ekim'de biten sezonumuz belki Kasım ya da Aralık’a kadar devam edecek. Belki de hiç kapanmayacak. Bu kimin elinde? Bu tamamen çalışanlarla bizim elimizde. Biz işi ciddiye alırsak, işi sıkı tutarsak sezonun başında kaybettiğimiz ayları daha farklı bir şekilde toparlamış oluruz. Tabi bunun içinde bölgemizdeki her kesimin bu konunun üzerine ciddi bir şekilde giderek ekmeğimize sahip çıkmamız gerekir. İşimize sahip çıkmamız lazım. Hepimizin dikkat etmesi lazım” diye konuştu.

‘TAVİZ VERMEMELİYİZ’

Güvenli Turizm Sertifikasının artık otellerin bir parçası olduğuna değinen Gürocak, sözlerine şöyle devam etti:

“Nasıl insan içeri geldiği zaman eğlenebilecekse yiyip içip rahat edebilecekse sertifika da onun bir parçası oldu. Artık olmazsa olmazımız oldu. Güvenli Turizm Sertifikası maddelerini tamamen yerine getirdiğiniz zaman otomatikman bu yerine geliyor. Ama bunun kontrolünün sürekli yapmalı, personel eğitimlerini sıklaştırmalı ve bununla ilgili hiç taviz vermemeliyiz. Çünkü buradaki insanların can güvenliğinden biz sorumluyuz. Başta biz kendimizi koruyacağız, kendi kendimizi koruyacağız ki herkese faydamız olsun. Ondan sonra gelen misafirlerimizin korumasını yapacağız. Bir de bununla ilgili tabii oteller açılmaya başlayınca ciddi şekilde tesislerin koronavirüs testi yaptırmasıı lazım. Bununla ilgili açıkçası devletten bize destek vermesini bekliyoruz. Tabii bizim böyle bir düşüncemiz var ve çalışanlarımızın belli bir aralıkta test yaptırmasını düşünüyoruz.”

‘YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ’

Kemer’de beş yıldızlı otellerden pansiyonculara kadar ayrım yapılmadan herkesin KETOB’a üye olabileceğini aktaran Gürocak, “KETOB yeni yönetim genel kurulu yeni yapıldı. Pandemiden dolayı da açıkçası çok fazla bir araya gelemedik. Ama görüşlerimiz fikirlerimiz var, onları toparlayıp daha işlevli bir hale getireceğiz. KETOB’un üye sayısı açısından fazla olmasının Kemer için ne kadar önemli olduğunu önümüzdeki günlerde tartışıp üyelerimize hatta üyelerimiz olmasa bile anlatacağız. Kemer'de beş yıldızlı otellerden pansiyonculara kadar ayrım yapılmadan herkes bizim üyelerimiz olabilir. Kemer için, Kemer otelleri için, Kemer turizmi için KETOB olarak yapılması gereken ne varsa biz her zaman hazırız. Telefonumuz her zaman açık. Sitemizde de yönetim kurulu üyelerimizin kimler olduğu belli. Her türlü bize ulaşıp bilgi vermeye hazırız. Moralimizi bozmayacağız, motivasyonumuzu bozmayacağız kaybettiğimiz bir ayı eminim ki sezonun sonunda 2 ay olarak uzaması ile birlikte, bunun geriye dönük kazanımlarını alıp, yolumuza devam edeceğiz” dedi.