YAŞAM
Giriş Tarihi : 25-12-2019 17:15

Minta’dan TOKİ açıklaması

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, düzenlediği basın toplantısında Kemer’de TOKİ tarafından yapılması planlanan ancak daha sonra durdurulan toplu konutlar hakkında açıklamada bulundu. Minta, TOKİ’nin Kemer’de sahip olduğu 5 arazinin üzerinde işgalci konumunda bulunanlar olduğunu belirterek TOKİ’nin başvuru sürecini askıya aldığını bildirdi. Mahkeme sürecinin devam ettiğini de söyleyen Minta, mahkeme sonrası tekrar TOKİ’ye başvuru sürecinin devam edeceğini söyledi.

Minta’dan TOKİ açıklaması

Ahmet Duran YENİGÜN

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle başlatılan '100 Bin Sosyal Konut Projesi'nde tüm yurtta olduğu gibi Kemer’de de heyecanla karşılanmıştı. Yatay mimari anlayışla hayata geçirecek projede 70 adet 2+1 ve 30 adet 3+1 olmak üzere toplam 100 konut için Kemer’deki dar gelirli vatandaşlar e-devlet ve Ziraat Bankası’na başvuru bulunmuş, ancak 2 gün sonra başvuruların askıya alındığı bildirilmişti.

‘GÖZDEN KAÇMIŞ’

Konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyen AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, “Kemer'de yapılan bu başvuruların durdurulduğu bilgisi geldi. Bunun üzerine TOKİ başkanımız Ömer Bulut’u aradım kendisi şehir dışında olduğunu konuya bakıp döneceğini söyledi. Cuma günü itibariyle TOKİ Emlak Daire Başkanımız Akif Heper arayarak TOKİ’nin şuan Kemer'de mevcut 5 tane arsası bulunduğunu, bu arsalar şu an içerisindeki işgalci durumundaki vatandaşlarla mahkemelik olunduğu ve hukuki sürecin devam ettiği bilgisini verdi. Bu ilk başta gözden kaçmış, ondan sonraki incelemelerde ileride hukuki bir süreç oluşturmaması için Kemer’in başvuru sürecini askıya aldıklarını bize iletti” dedi.

‘HİÇBİR KAYGIMIZ YOK’

Durumun sadece arsa üzerindeki hukuki süreçten dolayı askıya alınmış bir durum olduğunu ifade eden Minta, mahkeme sonrası TOKİ’ye başvuru sürecinin kaldığı yerden devam edeceğini söyledi. Minta sözlerine şöyle devam etti:

“Kemer'de yaklaşık 10 gündür TOKİ meselesi ile ilgili bir bilgi kirliliği oluştu. İdarecilik ciddi bir iştir, ciddiyet ister sorumluluk ister bunun yanında bilgi ister. Böyle bilgisizce ciddiyetsizce ortaya atılan birtakım açıklamalar daha sonrasını hepimizin başını ağrıtır. Sayın Belediye Başkanı TOKİ meselesi ile alakalı çıktı ve bir açıklama yaptı; ‘TOKİ başkanı ile görüştüm Kemerli hemşerilerime müjde TOKİ’yi Kemer’e getiriyoruz’ diye. İnanın biz bundan hiç rahatsız olmadık, çünkü TOKİ'yi kimin yaptığını kimin yapabileceğini herkes gayet iyi biliyor. Bu tür konularda hiçbir kaygımız yok. Önemli olan Kemer’e bu hizmetin gelmesidir. Biz bunun peşindeyiz zaten bütün gayretimiz de bu yönde.”

‘ONUN DERDİ SADECE ORTALIĞI BULANDIRMAK’

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’na tepki gösteren Minta, “Buradan sormak istiyorum sayın Belediye Başkanına; böyle bir süreç olduğunda madem bunu TOKİ başkanına bir rica ile getirecek kadar aranızda bir ilişki var, niye arayıp sormuyorsun bu TOKİ niye durduruldu? diye. Neden vatandaşı bilgilendirmiyorsun? Ama onun derdi iş yapmak değil, onun derdi sadece ortalığı bulandırmak, bulanık suda balık avlamak. Hoca o bulanık suda balık bir sefer tutulur. Sen onu 31 Mart'ta bir sefer tuttun artık o iş bitti. Zaten Kemer'de şu 8-9 aylık sürede vatandaşımız kiminle olduğunu kimin neyi yapabileceğini kimin neyi yapamayacağını gayet iyi anladı” diye konuştu.

‘UFAK TEFEK GECİKMELER OLABİLİYOR’

Konunun hem AK Parti İlçe Teşkilatı’nı hem de hükümeti TOKİ'ye başvurmak isteyen vatandaşlarla karşı karşıya getirmek amacıyla yapılmış bir hamle olarak nitelendiren Minta, şöyle devam etti:

“Bizim bu konularda hiçbir rahatsızlığımız endişemiz yok. Biz bugüne kadar Kemer'de hükümetimiz aracılığı ile yapılacak olan konularda Kemer gelecek olan hizmetlerde gece gündüz gayretimizi gösteriyoruz ve bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Biz yolumuza devam ediyoruz ve şunu da üzerine basa basa söylüyorum bizim verdiğimiz müjdeler Kemer’e getirecek olduğumuz hizmetler bir kaldırım yapmaya yol yapmaya daha doğrusu ufak bir taş döşeme benzer işler değil. Biz Kemer’in geleceğini ilgilendiren geleceğine yatırım yapıyoruz. Yıllardır ihmal edilmiş sorunları çözmek için mücadele ediyoruz. Tabi haliyle planlamada ufak tefek gecikmeler olabiliyor. Ama hepsi bir plan dahilinde yapılacak. Zaten şu 2,5 yıllık süreçte yaptığımız işler ortada. Önümüzdeki dönemde de hem bu başlamış olduğumuz işleri bitiririz. Hem de yeni müjdeleri Kemer halkına vermeye devam ederiz.”

‘HERKES KENDİ İÇERİSİNDEKİ SORUMLULUĞU YERİNE GETİRSİN’

Kemer'de askıya alınan TOKİ meselesini milletvekilleri ve il başkanı ile birlikte gündeme getirip kaldığı yerden devam ettireceklerini ifade eden Minta, “Cumhurbaşkanımızın açıklamasından anlaşılacağı gibi TOKİ bir seferlik yapılıp bırakılacak bir şey değil. Her yıl 100 bin konut diyoruz. Biz her türlü çalışmayı yapıp Kemer'de TOKİ’den ev alma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza bu talebine karşılık verebilmek için elimizden geleni yapacağız. İnşallah bu sıkıntıyı da hep beraber aşıp dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmakta kararlıyız ve yapacağız. Ama yine tekrar altını çiziyorum herkes kendi içerisindeki sorumluluğu yerine getirsin. Neyin ne olduğunu anlamadan bir şeyleri atlayıp ondan sonra da hem halkımızın kafasını karıştırmasın bizleri ve sizleri meşgul edip zamanı çalmasın. İnşallah bundan sonra herkes kendi işine bakar ve böyle sorunlar yaşanmaz” dedi.