SİYASET
Giriş Tarihi : 27-05-2021 18:00   Güncelleme : 27-05-2021 18:00

Minta’dan basın açıklaması

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, düzenlediği basın toplantısında Kemer Belediyesi Başkanı Necati Topaloğlu’nu sert bir dille eleştirdi. Kemer Belediyesi’nde gerçekleşen ihaleler konusunda çalışma başlattıklarını ve İçişleri Bakanlığı’na dilekçe vereceklerini belirten Minta, önceki basın toplantısında Başkan Topaloğlu’na sorular yönelttiğini ancak hiçbir yetkili ağızdan bir açıklama gelmediğini söyledi. Yapılan ihaleleri o aldı bu aldı diye bir dertleri olmadığını ifade eden Minta, “Bir tane şaibesiz ihale olmaz mı? Her yapılan ihalenin altından bir şey çıkıyor. Nedir bu ihale tutkusu? Ben bunu çok merak ediyorum sayın Topaloğlu. Çıksın açıklasın. ‘Hodri meydan’ dedi. Ses seda yok. Evet, ben gerçekten ‘hodri meydan’ diyorum. Kemer Belediyesi, ihale takip edilecek, çoluğuna çocuğuna gelecek sağlayacak, su sporları, yat, kat alınacak bir kurum değildir. Kemer Belediyesi, halka hizmet etme kurumudur. Utanmadan sıkılmadan çıkıp milletin içinde erik dalı oynuyor. Yazıklar olsun size. Önce şu pisliklerinizi bir temizleyin. Artık yeter. Bu belediye sizin şirketiniz değil” dedi.

Minta’dan basın açıklaması

Maksut TEMİZEL

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, düzenlediği basın toplantısında Kemer Belediyesi Başkanı Necati Topaloğlu’nu eleştirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çamyuva Mahallesi’nde yaptırdığı halk plajının 1 Haziran’da açılacağını bildiren Minta, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a plaj için teşekkür etti.

Yerel idarede muhalefet olduklarını belirten Minta, ilçe başkanlığı olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını söyledi. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Kemer halkına hizmet etmeye devam edeceklerini bildiren Minta, genel idarede iktidar olmanın bilinciyle Kemer’e yapılacak hizmetleri en iyi şekilde yapacaklarını ve hükümetten Kemer’in hak ettiği hizmetleri almak olduğunu ifade etti. Yapacak oldukları icraatları basın aracılığıyla halka duyurduklarını anlatan Minta, “Göreve geldiğimiz günden beri bunları her zaman paylaşıyoruz. Hatta bazen müjdeler veriyoruz. Ancak bazı basın mensupları ilçe başkanı müjdeler veriyor ancak ortada bir şey yok diye eleştiriyor. Hamdolsun biz tüm müjdelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Genel manada yaptığımız ya da planlama aşamasında olan birçok hizmetleri Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bakanlarımız, milletvekillerimiz ve il başkanımızın desteğiyle yapıyoruz, yapmaya gayret ediyoruz ve ne söz verdiysek de yerine getireceğiz” dedi.

‘YANLIŞLIKLARIN DOZAJI ARTARAK DEVAM ETTİ’

Yerel idarede muhalefet durumunda oldukları için yapılan yanlışları halka duyurduklarını aktaran Minta, halkın olup bitenlerden haberdar olma gibi bir hakkı olduğunu ve bu hakkı da halkın en iyi şekilde kullanmaları için kendi üzerlerine düşeni yaptıklarını söyledi. Geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında Kemer’de yapılan ihaleler konusunda açıklamalarda bulunduklarını hatırlatan İsmail Selami Minta, “O ihalelerdeki yanlışlıkları halkımızla paylaştık. Tabi o açıklamalarımızda bazı sorularda yöneltmiştik. Bu ihalelerin neden böyle yapıldığı konusunda açıklamalarda bulunmuştuk. Gerçekten bunların haklı bir tarafı varsa çıkıp özür dilemesini biliriz dedik. Ama maalesef bugüne kadar hiç bu yönde bir açıklama gelmedi ve gelmediği gibi bu ihalelerdeki yanlışlıkların dozajı artarak devam etti. Hemen bu açıklamalarımız 1 hafta 10 gün sonrasında yeni ihaleler yapıldı. Göynük Mahallesi’nde mülkiyeti belediyeye ait spor alanı olan bir arsa ihaleye çıktı ve ihaleyi ilçede yapılan bir otel aldı” diye konuştu.

‘ZEKA GERİLİĞİ FALAN MI OLUŞTU?’

Yapılan ihaleleri o aldı bu aldı diye bir dertleri olmadığını ifade eden Minta, “Bizim derdimiz o ihale şartnamesi ve buranın arsa olarak çıkması. Yani burası spor alanıdır, buraya şu yapılır bu yapılır gibi bir açıklama olmadan bir otel gurubunun yetkilisi Kemer Belediyesi’nde yapılan ihaleye giriyor ve alıyor. Tabi ihale komisyonu başkanı da sayın Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu. Aradan bir hafta sonra ihaleyi alan otelin yakınında bulunan bir su sporları alanı için sayın başkanın oğlu Büyükşehir Belediyesi’ndeki ihaleye giriyor. Ne tesadüftür ki, bir hafta önce gidip belediyeden bir otel adına ihaleyi kazanan vatandaş, Büyükşehir Belediyesi’ne giderek başkan Topaloğlu’nun oğlu Osman Topaloğlu’nun şirketi adına gidip ihale alıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Senin oğlun 10-15 yıldır bu işleri yapıyor ve ihaleyi girip alıyor. Ne oldu? Orada bir zeka geriliği falan mı oluştu da kendi şirketini temsil edemiyor da otelin temsilcisi gidip senin oğlunun adına ihale alıyor? Lütfen bunları açıklayın. Buradan kimse İsmail Minta’nın bütün derdinin belediyenin ihaleleri filan olduğunu zannetmesin. Ben her gün halkın içindeyim ve bunu halk söylüyor. Çık cevap ver, deki; ‘şu şu nedenden benim oğlum ihaleye giremedi. Bu adam girdi.’ Kardeşim açıkla bunu, açıkla” dedi.

‘BU İHALEYİ KİM HAZIRLIYOR? NASIL HAZIRLANIYOR?’

Önceki basın toplantısında adrese teslim ihale diye Olbia Park konusunda bir açıklaması da olduğunu hatırlatan İsmail Selami Minta, “Hamdolsun bununla ilgili de bir açıklama yok. Hala da bir sürü etrafta dolaşan söylentiler var. Ama hiçbir yetkili ağızdan açıklama yok. Kemer Belediyesi’nde bir meclis toplantısı yapıldı. Biliyorsunuz Kuğulu Park’a geçtiğimiz dönem bir çay bahçesi yapıldı. Şimdiki yönetim de biz bunu yönetemeyeceğiz diye ihaleye verme kararı almış. Meclis Toplantısında da sayın Topaloğlu, meclis üyelerinden buranın 10 yıllığına kiraya verilmesi için yetki istedi. Meclis üyeleri de bu yetkiyi vermedi. Hemen aynı toplantıda 5 yıllığına verilmesini istedi, yine verilmedi. Tabi adamlar haklı, bir ihale yapılıyor, altından binbir türlü şey çıkıyor ve kimsede böyle bir şeyin içine girmek istemiyor. Oradaki duyarlılıklarından dolayı da belediye meclis üyesi arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Ondan sonra yine sayın başkan ‘ben 3 yıllık encümenle veriyorum’ dedi ve konu kapandı. Bir hafta sonra burası 5 yıllığına ihale şartnamesine konuluyor ve ihale yapılarak burası ihaleden çıkartıldı. Yani bu ihaleyi kim hazırlıyor? Nasıl hazırlanıyor? Bunlar gerçekten kamuoyunun merak ettiği ve bilmek istediği konular. Gerçekten bir yanlışlık mı yapıldı? Yoksa birçok adrese teslim ihalede olduğu gibi buda son dakika teslim edilecek adres bulunamadığı için mi buda iptal edildi? Sayın Topaloğlu’na soruyorum; bu ihaleyi neden iptal ettiniz? Çık açıkla. Eğer bir yanlış yapan hata yapan varsa onu da açıkla. Kemer halkı bu konuda bilgilendirilmeyi hak ediyor diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘ÖNCE ŞU PİSLİKLERİNİZİ BİR TEMİZLEYİN’

“Bizim işi gücü bırakıp Kemer Belediyesi’nin ihalelerini takip edecek halimiz yok” diyen Minta, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim bir sürü işimiz gücümüz var, ama bir tane şaibesiz ihale olmaz mı? Her yapılan ihalenin altından bir şey çıkıyor. Nedir bu ihale tutkusu? Ben bunu çok merak ediyorum sayın Topaloğlu. Çıksın açıklasın. ‘Hodri meydan’ dedi. Ses seda yok. Seçim zamanında ‘hodri meydan’ dedi, karşısında cevap verecek insan bulamadı. Evet, ben gerçekten ‘hodri meydan’ diyorum. Çık nerede istiyorsan, gerekirse makam odanda bile karşı karşıya gelip seninle her şeyi konuşmaya ve tartışmaya hazırım. Kemer Belediyesi, ihale takip edilecek, çoluğuna çocuğuna gelecek sağlayacak, su sporları, yat, kat alınacak bir kurum değildir. Kemer Belediyesi, halka hizmet etme kurumdur. Bunu da yapabilecek olan yapsın. Bir kez daha sesleniyorum; artık kimsenin tahammül edecek gücü kalmadı. Sokakta gezemez olduk. Utanmadan sıkılmadan çıkıp milletin içinde erik dalı oynuyor. Yazıklar olsun size. Önce şu pisliklerinizi bir temizleyin. Çıkıp açıklayın. Bu oğlunun şirketinin adına bu ihaleye neden bu adam girdi? Bu otelin temsilcisi niye girdi? Açıkla bunu. Söyle millete. Ama iki sene içerisinde salgın dönemine ve her şeye rağmen sayın başkanın oğlu 2 tane yat alıyor. Öğrendim 3 milyona ihaleyi almışlar, 750 bin lirasını peşin ödemişler ve 4’e böldürmüşler Büyükşehir Belediyesi’yle sözleşmeyi yapmışlar. Demek ki para var. İlk yatı aldıklarında sayın Topaloğlu, banka dekontunu sallayarak krediyle çektiklerini söyledi. Allah aşkına size hangi banka kredi verir? Sizin bu kadar krediyi IMF’den filan almanız gerekir. Çık bunları açıkla. Açıklamak zorundasın zaten. Sen belediye başkanısın ve herkesin bunu bilmeye hakkı var. Halkın içine çıkıp ‘Ben emekliyim. Sadece bir çay ısmarlayabilirim’ demekle bu işler olmuyor. İşte nasıl emekli olduğunuz ortada. Millet o kadar da çok affedersiniz aptal değil yani. Herkes her şeyi görüyor.”

‘İÇİŞLERİ BAKANLIĞIMIZDAN MÜFETTİŞ İSTEYECEĞİZ’

Kemer Belediyesi’nde gerçekleşen ihaleler konusunda çalışma başlattıklarına dikkat çeken Minta, “Biz buradan tek tek anlattık ve söyledik ancak olmuyor. İçişleri Bakanlığımızdan müfettiş isteyip, bu dönemde yapılan tüm ihalelerin araştırılması için dilekçemizi bir-iki gün içerisinde hazırlayıp götürüp teslim edeceğiz. Artık yeter. Kemer böyle yönetilemez. Kemer tabiri caizse tuz kokmuştur, ama Kemer sahipsiz değildir. Biz zaten çalışmalarımızı başlattık. Şuan takip ettiğimiz konularda var. Zaten zamanı geldiğinde halkımız ile birlikte Kemer’i bu kokmuş zihniyetten hep beraber kurtaracağız” dedi.

‘FAZLA DİYE ÇIKARDIN, NE DİYE GERİ ALIYORSUN?’

Kemer’de her seçim döneminde belediye personelinin siyaset malzemesi yapıldığına ve artık bunun son bulması gerektiğine işaret eden Minta, “Artık o insanların üzerinden elinizi çekin. Siyasetinizi diğer hangi konularda yapıyorsanız yapın. Kendi beceriksizliğinizden ve belediyeyi yönetemediğinizden dolayı bütün faturayı o insanlara kesmeyin. Son meclis toplantısında belediye başkanı belediyenin 3’te 2’lik gelirinin çalışanlara gittiğini söylüyor. Ya kardeşim sen geldin belediyede eleman çok dedin 150-160 kişiyi işten çıkardın. Peki, o çıkardığın kadar insanı neden geri aldın? Madem belediyede bu kadar işçi fazlalılığı vardı. Ya siz konuştuğunuzu bilmiyorsunuz ya da unutuyor musunuz? Bu kadar insan aptal yerine konmaz. Bunların hepsi ortada. Madem fazla diye çıkardın, ne diye geri alıyorsun? Ya da alacaksın niye çıkartıyorsun? Belediye başkanına sorulduğu zaman da pişkin pişkin ‘ben bilmiyorum’ diyor. Ya sen belediye başkanısın alınan elemanın sayısını nasıl bilmezsin? Nasıl belediye yönetiyorsun? Ama hangi otel çok para kazanıyor, hangi otel su sporu işletiyor bunları çok iyi biliyorsun” diye konuştu.

‘BELEDİYE SİZİN ŞİRKETİNİZ DEĞİL’

“Geçen Göynük’teydim sahildeki 5-6 tane su sporları alanın hepsi Necati Topaloğlu’nun oğlunun. Oğlun Osman Topaloğlu olarak bunları alıyorsa benim hiçbir şey diyeceğim yok” diyen Minta, “Ama belediyenin gücüyle alıyor ve sen bunu kendin açıkladın; ‘Benden önceki yönetim benim oğlumu çıkarmıştı. Bende geldim onu çıkardım oğluma verdim’ dedin. Sen kendin söyledin bunu. İnsanda bir ar olur, utanma olur, sıkılma olur. Artık yeter. Bu belediye sizin şirketiniz değil. Burası halkın makamı. Ama maşallah bizde gelen oturuyor koltuğa, hemen vergi rekortmeni oluyor, yatlar katlar alınıyor, evler villalar, çoluk çocuğa gelecek. Yeter artık. Millette bıktı. Ama 2024 yılında halkımızla beraber el ele, omuz omuza vererek bu köhnemiş zihniyeti bir daha çıkmamak üzere sandığa gömeceğiz. Vatandaşımız da bir nefes alacak ve Kemer’de belediyecilik nasıl yapılır, hizmet anlayışı neymiş, sosyal belediyecilik neymiş bütün herkes görecek. Zaten ondan sonra bu memleketi bu hale getiren zihniyet bir daha bırakın belediye başkanlığını onu bunu aza adayı bile olamayacak. Net bir şekilde buradan söylüyorum. Biz yanlışların dimdik karşısındayız. İlçemize hizmet noktasında da gece gündüz demeden çalışıyoruz. Salgın dolayı biraz eksikler oldu, ama bu sene sonunda projelerimizi bir bir hayata geçirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.