GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-06-2020 16:55   Güncelleme : 25-06-2020 17:03

Milli Parklar ne işe yarar?

Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Sazak Koyu’nda kirlilik hat safhaya ulaştı. Teknelerle denizden ve karadan Sazak Koyu'na gelen günübirlik tatilcilerin bıraktığı çöplerin yanı sıra deniz kaplumbağalarının yuvaları da tehlike altında. Sahile araçları ile gelen tatilciler ve offroad araçlarla kumsalda gezen sürücüler deniz kaplumbağalarının yuvalarını tahrip ediyor. Konuya tepki gösteren bölge sakinleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün bölgede koruma tedbirlerinin artmasını ve denetimler yapılmasını istiyor.

Milli Parklar ne işe yarar?

Ahmet Duran YENİGÜN-Şüheda PARTAL

Gazetemize gelen ihbar sonrası Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Sazak Koyu’na giden muhabirimiz bölgede denetimsizlik yüzünden kirlilik hat safhaya ulaştığını tespit etti. Normalleşme süreci sonrası bölgenin gözdesi olan koyda ayrıca deniz kaplumbağalarının yuvaları da tahrip olduğu gözlemlendi. Teknelerle denizden ve karadan Sazak Koyu'na gelen günübirlik tatilcilerin gerilerinde yüklü miktarda çöp bıraktığı görülürken, sahilin belli noktalarında biriktirilen çöplerin yığın haline geldiği dikkat çekti.

YUVALARIN ÜZERİNDEN GEÇMİŞLER

Sahilde ayrıca nesli koruma altında olan deniz kaplumbağaları yuvalarının üzerinden araçlarla geçildiği de belirlendi. Araçlar için hiçbir engelin bulunmadığı sahilde araçları ile gelen tatilciler ve offroad araçlarla kumsalda gezen sürücüler yuvaları tahrip ediyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün koruma alanı olan bölgede uyarı olarak sadece ‘Kamp yapmak ve Ateş Yapmak Yasaktır’ yazılı iki tabela konulduğu belirlendi. Konuya tepki gösteren bölge sakinleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün bölgede koruma tedbirlerinin artmasını ve denetimler yapılmasını istiyor.