GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-09-2021 17:51   Güncelleme : 30-09-2021 17:51

Milletvekili Aydın’dan çözüm odaklı toplantı

AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, il koordinatörleri, Konyaaltı Orman İşletme Müdürü Dilek Öztekin, Milli Parklar Müdürü Uğur Torunoğlu, Antalya Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Kaya ve Orman İşletme Şefleri ile birlikte Kemer’in Beldibi Mahallesi’nde vatandaşlarla buluştu. Milletvekili Aydın ve beraberindekiler, mahallenin sorun ve sıkıntılarını dinledi, mülkiyet sorunlarının çözümü için istişarelerde bulundu. Vatandaşların sorularını da yanıtlayan Aydın, Beldibi Mahallesi’nde mülkiyet ve imar konusunun yeni bir konu olmadığını belirterek, “Beldibi gerçekten zor bir bölge ve mülkiyet konusu en zor işlerden birisi. Mülkiyeti çözemeyince imarı çözemezsin, imarı çözemeyince üzerine inşaat ruhsat alamazsın. Burada vatandaşımız oturduğu yerin tapusu kendinin olmadığı zaman ya da imar olmadığı zaman huzursuz oluyor ister istemez. Yıllarca çözüm bulunamadı bunlara. Ama Türkiye eski Türkiye değil. Bu problemleri çözeriz biz. Ama yıllardır böyle sorun yumağı haline gelmiş bir sorunun bir günde çözülme şansı yok, biraz da sabır isteyen bir konu. Çünkü bu işin içerisinde mahkeme var ve mahkemeler tarafsız. Yani her şey mahkemede bitiyor. Çünkü bir yerde orman olup olmadığına karar veren kadastro komisyonu ve bir de mahkeme var. Onun için bu mahkemelerin bitmesi lazım” dedi.

Milletvekili Aydın’dan çözüm odaklı toplantı

Ahmet Duran YENİGÜN

AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, il koordinatörleri, Konyaaltı Orman İşletme Müdürü Dilek Öztekin, Milli Parklar Müdürü Uğur Torunoğlu, Antalya Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Kaya ve Orman İşletme Şefleri ile birlikte Kemer’in Beldibi Mahallesi’nde vatandaşlarla buluştu. Milletvekili Aydın ve beraberindekiler, mahallenin sorun ve sıkıntılarını dinledi, mülkiyet sorunlarının çözümü için istişarelerde bulundu.

‘MÜLKİYET HAKKI BENCE KUTSALDIR’

Vatandaşların sorularını da yanıtlayan Aydın, toplantı sonrası gazetemize açıklamada bulundu. Beldibi Mahallesi’nde mülkiyet ve imar konusunun yeni bir konu olmadığını belirten Aydın, “Pandemi ve yangın felaketi dolaysıyla bölgeye gelememiştik. Meclisin tatil olmasıyla bugün buraya gelerek vatandaşlarımızın sorunlarını sıkıntılarını dinledik. Mülkiyet ve imar bu konular yeni konular değil. Ben 30 yıl devlet memurluğu yaptım. Antalya'da da 1986 ile 2007 arasında 22 yıl burada şeflik, müdürlük ve bölge müdür yardımcılığı yaptım. Bu sahillerin tamamında mülkiyet problemleri konusu sıkıntılı bir iş. Beldibi'nde Göynük'te hep mülkiyet problemleri vardı. Göynük'te bir problem oldu nasıl çözelim diye düşündük o zaman mülkiyet amiri ile görüştük 5 yıl 10 yıl verdik problem çözmek için. Türkiye'deki en zor iş mülkiyet problemleri. Orman kadastrosu ve tapu kadastrosu ayrı ayrı çalışmış, biz 2004'ten sonra yasal düzenleme yaptık birlikte çalışsınlar diye. İlk uygulamada hatalar olabiliyor ve hatalar üst üste gitti. Ondan sonra yargı ayağı var. Eskiden şöyle bir alışkanlık vardı hep orman bölgesi olması yönünde karar verme gibi bir taraftı mahkeme. Yani devlet tarafında. Oysa mülkiyet hakkı bence kutsaldır. Adamın hakkı neyse mahkeme olarak sen kararını vereceksin. Ama verilen kararların tamamına yakını son yıllara gelinceye kadar hepsi devletin lehine vatandaşın aleyhine. Bu da yöneticiler arasında büyük sıkıntılara yol açtı. Yani adamın evine bağına bahçesine orman dersen nasıl oradan çıkacaksın. Bu sefer 2B uygulamaları yapıldı. Ondan sonra ek-16 yapıldı. Ben 30 yıldır mecliste de iki dönemdir bu işlerle uğraştığım için bu konularla ilgili çalışmalar yapıyorum. Cumhurbaşkanımıza konuları anlatıyorum, komisyonlarda anlatıyorum ve bazen problem çözmek adına Antalya ile ilgili de özel kanunlar da çıkardığımız oldu” dedi.

‘MAHKEMELERİN BİTMESİ LAZIM’

Meslek hayatından dolayı Beldibi bölgesinin sorunlarını bildiğini ifade eden Aydın, “Bugün Beldibi programı yaptık. Vatandaşlarımızı dinledik ve hep bildiğimiz konular ama, çözülmesi gerekiyor. Bir kısmının mahkeme ayağı daha devam ediyor. Mahkemesi bitmeyince belirli uygulamalar var. Uygulamalarda hata varsa bunları yapamıyorsun. Yani her şey mahkemede bitiyor. Çünkü bir yerde orman olup olmadığına karar veren kadastro komisyonu ve bir de mahkeme var. Onun için bu mahkemelerin bitmesi lazım. Mahkemeler bittikten sonra bu sefer bu yeni çıkardığımız düzenlemeler ve o kanunların çalışmasını yapmamız lazım. Ondan sonra buraların imarının yapılması gerek. Ondan sonra buranın imar, sonra ruhsatının verilmesi ve işletilmesi lazım. Onun için vatandaşlarımızı dinledik. Bu tür toplantılar mesleğimiz ile ilgili olunca Orman İşletmeleri Müdürümüz Dilek hanım ve milli parklardan arkadaşları da buraya davet ettik. Onlarla beraber anında bilgilendirdik insanlarımızı ve bu şekilde devam edecek” diye konuştu.

‘BİR GÜNDE ÇÖZÜLME ŞANSI YOK’

Beldibi’nin bir kısmının Milli Park olmasından dolayı da sıkıntılı sürecin uzadığına dikkat çeken Aydın sözlerine şöyle devam etti:

“Beldibi gerçekten zor bir bölge ama, ne yapalım memleket bizim vatandaş millet bizim, bu problemleri çözmek için önce ben bürokrat olarak bu işin içerisindeydim, şimdi siyasetçi olarak faydalı olmaya çalışıyorum. Mülkiyet konusu en zor işlerden birisi. Mülkiyeti çözemeyince imarı çözemezsin, imarı çözemeyince üzerine inşaat ruhsat alamazsın. Burada vatandaşımız dünyanın en güzel yerinde yaşıyor, ama mülkiyet problemi içerisinde oturduğu yerin tapusu kendinin olmadığı zaman ya da imar olmadığı zaman huzursuz oluyor ister istemez. Yıllarca çözüm bulunamadı bunlara. Ama Türkiye eski Türkiye değil. Yani onun için bu mahkemelerde de yetkili arkadaşlarımız eski düşüncelerde değil. Yani önüme benim dava geldi ben kesinlikle burayı orman yaparım diye bir dertleri yok, olmadığına inanıyoruz. Onunla ilgili çalışmalar devam ediyor, bilirkişilerimiz de ona göre hareket edeceklerdir ve bu problemleri çözeriz biz. Ama yıllardır böyle sorun yumağı haline gelmiş bir sorunun bir günde çözülme şansı yok, biraz da sabır isteyen bir konu. Çünkü bu işin içerisinde mahkeme var ve mahkemeler tarafsız. Bu bölgedeki bazı tapular bile bile alınmış. Gerçek tapu ile alınsaydı bu yerler o parayla alınmazdı. Hazine yeri olduğunu bile bile aldılar. Daha sonra hazine bunun ölçümünü yaptığı zaman buraları üzerindeki işgalcisine kullanana verecektir, 2B de olduğu gibi. 1 milyonluk yeri 100 liraya aldı, senetle bilmem ne ile aldı ve hak sahibi oldu. Sonra da bunun resmi tapusunu alacağı zaman değerlenecek, 2B’de olduğu gibi ona göre karar verilecek.”

‘KORUMAZSAK ZATEN BİR ANLAMI KALMAZ’

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çamyuva Mahallesi’nde yaptığı halk plajının aynısının Beldibi Mahallesi’ne de yapılacağını hatırlatan Milletvekili İbrahim Aydın, “Burada bir de kanayan sıkıntı 7-8 kilometre güzel bir sahilimiz var ama bunu değerlendiremiyoruz. İnsanlar milli parkın yaptığı yerden denize girebiliyorlar. Turizm bakanlığımızın şimdi orada da çalışma yapacaklar ve çok da güzel olacak. Çamyuva’da yaptı Manavgat'ta yaptı. Kemer'e gelip denize giremedikten sonra ne anlamı var. Onun için bunların düzelmesi lazım. Bunları da bakanlığımıza götürüp anlatacağız. Bir an önce yapılması gerekiyor. Yani bizim insanlarımız böyle cennet bir vatanda yaşıyorlar ve bu vatandan faydalanması gerekiyor. Tabi bunu yaparken doğayı da korumamız lazım. Şimdi milli parkları yok sayarsak bu olmaz. Buranın değerli olmasının sebebi milli parktır, ormanların olmasıdır ve bunların korunması lazım. Korunmazsak zaten bir anlamı kalmaz. Burası çöl olsa bir anlamı var mı?” dedi.

‘KEMER’İ YOK SAYAMAYIZ’

Turizmin başkenti Antalya denirken bunun içerisinde Kemer’in en önemli nokta olduğunu belirten Aydın, “Kemer'de çok farklı bir imar var. Evler iki katlı çok katlı değil, ikincisi konut olarak fazla değerlenmemiş, otel olarak değerlendirilmiş. Yani ilk denemelerin olduğu yer burası. Turizmin başkenti Antalya derken bunun içerisinde Kemer var, yani en önemli noktası burası. İlk turizm bölgesi olarak ilan edilen yerlerdir. Daha sonra ormandan tahsisi verilen yerler var. Rahmetli Özal 1983'te iktidara geldikten sonra turizmle tanıştığında bu alanlar ormandan Turizm Bakanlığı'na devredildi veya orman direkt turistik tesis olarak verdi. Şu anda Türkiye'nin nereden baksan 2019 yılında 35 milyar dolar turizm geliri oldu ve bunun da temelinde Kemer var. O yüzden Kemer’i yok sayamayız. Sonraki yıllarında Belek ormanları ve Kundu otelleri gelir. Ama asıl temel Kemer’dir, Side’dir ve Alanya’dır. Türkiye turizminin temelleri burasıdır. Vatandaşlarımızın dertlerini dinledik. Çözüm anlamında benim iki kimliğim var; ormancılık hakkında çözümleri bilen bir kimliğim ve bir de siyasetçi kimliğim var. Bunun ikisini birleştirerek nasıl faydalı olabilirim diye işte teşkilatımız ile beraber geldik. Burada bu işleri nasıl çözeriz diye çalışma içerisindeyiz. Hep benim duamdır; ‘Allah kötü insanlarla karşılaştırmasın’ bir dua. İkincisi de bu millete iyi işler yapmak için bana fırsat versin diye hep dua ederim. İnşallah bu dualarım kabul olur” diye konuştu.

MİNTA: İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIŞ DEĞİLİZ

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta da “Beldibi'nde toplantı yapacağız diye sözümüz vardı. Biz Beldibi’nin sorunlarını çok iyi biliyoruz. Gerçekten ilçemizde en sorunlu mahallelerden bir tanesi Beldibi. Zaten bu sorunun da bizim dönemimizde yani AK Parti olarak işte 2B’sidir şudur budur biraz bir şeyler çözüldü. Ama gerçekten sıkıntı büyük. Bunun için biz elimizden geldiği kadar mücadele veriyoruz. Tabi yılların birikmiş sorunları var ve bunlarda bir çırpıda çözülmüyor. Ancak işin peşini bırakmış değiliz. İl başkanımızın, milletvekillerimizin ve bakanımızın desteğiyle birçok sorunu çözmek için uğraşıyoruz. Bugün de vatandaşlarımızla bir araya gelip istişare etmek istedik. Zaten bunun sözünü de vermiştik” dedi.