GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-07-2021 17:21   Güncelleme : 16-07-2021 17:22

MİLLETİN ZAFERİ: 15 TEMMUZ

Kemer’de 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla kutlandı. Programda konuşan Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, “Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelik hain saldırılara karşı, aziz Milletimiz, geçmişten aldığı ilhamla, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir. Her türlü zorlukları aşarak kurduğumuz Devletimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla daha da yüceltmek ve güçlendirmek temel sorumluluğumuzdur” dedi.

MİLLETİN ZAFERİ: 15 TEMMUZ

Şüheda PARTAL

Kemer’de 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa, Kaymakam Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı, Kemer Cumhuriyet Savcısı İsmail Teker, Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, Kemer Belediyesi meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Pandemi tedbirleri alınarak yapılan tören, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sosyal mesafenin korunduğu, alana gelenlerin ateşinin ölçüldüğü ve davetlilere su ve kek dağıtıldığı tören, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Kemer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri tarafından bayraklarla süslenen tören alanına gelenlere ücretsiz maske dağıtımı da yapıldı.

Törende konuşan Kaymakam Gemici, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, Türk Milletinin hiçbir zaman bağımsızlık, vatanın bölünmez bütünlüğü ve Türk Bayrağı için bedel ödemekten kaçınmadığını ve kaçınmayacağına değindi. Gemici, konuşmasında şunları söyledi:

“Devletimizin ve milletimizin istiklal ve istikbaline kastetmeye teşebbüs eden hain FETÖ terör örgütünün kanlı darbe girişimini, tarihte eşi benzeri görülmedik bir kahramanlıkla bertaraf eden aziz milletimizin ‘15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün beşinci yıldönümündeyiz. Hepimizin bildiği üzere, kahraman Türk Milleti; tarihinden bugüne kadar bayrağı, vatanın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığı için bedel ödemekten kaçınmadı. Her türlü tehditte karşı tek vücut olmayı bildi. Cihan harbinde Osmanlı Devleti’nin dört biryanı kuşatılmışken yine milletin kahraman evlatları vatana sahip çıktı. Türk Milleti 1923 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Şehitlerin asil kanları ile yeni bir devlet kurmasını bildi. Tüm kara bulutları dağıtıp düşmana bu ülkenin geçilmez olduğunu gösterdi.

Yıllar içinde ülkeyi savaşlarla yıkamayacağını anlayanlar taktik değiştirdi. Her kalkınma hamlesinin önüne engeller çıkarmaya çalışarak Türkiye’nin gücünü kırmaya çabaladı. Anti demokratik pek çok müdahale denendi. Hepsi de Türkiye’yi on yıllarca geriye götürdü. Yüzlerce cana mal oldu. Son dönemde geçmişin cuntacı zihniyeti yine boy göstermeye, sürekli gelişen ve büyüyen Türkiye’nin refahını bozmaya kalkıştı. Terör, yalan ve iftira dolu karalama kampanyaları ile mücadele edilirken devlete sızmak isteyen hain ve sinsi bir terör örgütü peydahlandı. Devletin içine yuvalanan Fetö ihanet çetesi milletin tankını ve tüfeğini milletin üzerine çevirdi, canlara kastetti. Oysa İstiklal harbi ruhu yeniden şahlanmıştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla milyonlar sokağa döküldü. Türk Milleti canı pahasına tankların önüne yattı, kendisine doğurtulan namluların üzerine çıplak elleriyle yürüdü. Darbe girişimine karşı dünyada benzeri görülmemiş bir karşı duruş sergilendi. Terör örgütü üyeleri milli birlik ve beraberlik karşısında bozguna uğradı. 15 Temmuz 2016 Türk Milleti için bir milattı. Destan yazan Türk Milleti dünyaya bir kez daha ‘Türkiye Geçilmez’ diye haykırdı. Türk milleti, kazandığı bu demokrasi zaferiyle top, tank, uçak ve mermilere karşı onurlu direnişiyle bağımsızlığından ve demokrasiden asla taviz vereceğini tüm dünyaya kanıtlamış, birçok ulusa yol gösterici olmuştur. Egemenliğin kayıtsız ve karşıt millete ait olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.

Bilinmelidir ki, Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelik hain saldırılara karşı, aziz Milletimiz, geçmişten aldığı ilhamla, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir. Her türlü zorlukları aşarak kurduğumuz Devletimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla daha da yüceltmek ve güçlendirmek temel sorumluluğumuzdur. Bunun için, sosyal, kültürel, ekonomik ve diğer alanlarda bölgemizde ve dünyada gelişmiş ülkeleri aşmak için gayret etmeli ve çok çalışmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor Kemerli hemşerilerimizin ve Aziz milletimizin şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik gününü en içten duygularımla kutluyorum.”

Kaymakam Gemici, Belediye Başkanı Topaloğlu ve davetliler daha sonra 15 Temmuz Anı Defterini imzaladı. Törende, 15 Temmuz konulu şiirler ve ilahiler okundu. Tören, 15 Temmuz konulu video, slayt gösterimi ve kamu spotlarının yayınlamasıyla devam etti. Saat 00:13’te camilerden sela okundu ve sabah ezanına kadar demokrasi nöbeti tutuldu.