SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-10-2020 14:36   Güncelleme : 16-10-2020 14:36

Meme kanseri farkındalık etkinliği

Manavgat ilçesinde 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında daha önceden rahim kanseri ve meme kanserini yenen Çiçek Akçay öncülüğünde, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi.

Meme kanseri farkındalık etkinliği

Manavgat Irmağı kenarında koronavirüs tedbirleri kapsamında maske ve sosyal mesafe gözetilerek gerçekleştirilen etkinlikte bir araya gelen kadınlar, pembe maske, fular ve kurdele takarak meme kanserine dikkati çekti. Daha önce biri rahim, diğeri meme kanseri olmak üzere 2 defa kanser hastalığına yakalanan ve gördüğü tedavini ardından iyileşen Çiçek Akçay yaptığı açıklamada, meme kanserinin kadınlarda görülen kanserlerin 3'te birini oluşturduğunu söyledi. Her sekiz kadından birinin yaşamı süresince meme kanseriyle karşı karşıya kaldığını belirten Akçay, "Ayda bir kez kendi kendinize kontrolünüzü, yılda bir kez ise hastanede muayenenizi yaptırınız. Neden mi? Çünkü erken tanı hayat kurtarır" dedi.
Çiçek Akçay, açıklamada şunları belirtti:
"Kişi bir şeye tamamen kendini adadığında ve teslim olduğunda yaratıcı da onun için harekete geçer. Yeter ki siz mücadele etmeyi seçin. Kendimin de mücadelesini verdiğim ve aştığım bu süreçte anladığım en önemli şey pes etmemektir. Şimdi ise farkında olmayan, 'bana bir şey olmaz' diye düşünen insanlar içindir mücadelem. Herkes bir hayata dokunsa o kişi başka birinin hayatına dokunur. Çünkü biz birlikte güçlüyüz."
Öte yandan bir kız, bir erkek 2 çocuk annesi olduğunu da anlatan Çiçek Akçay, 2005 yılında rahim kanserine yakalandığını, tedavi sürecinin ardından iyileştiğini, 2007 yılında ise meme kanserine yakalandığını aktardı. Zorlu geçen tedavi sürecinde 4'üncü evreye kadar ulaşan meme kanserinden 2008 yılında kurtulduğunu kaydeden Çiçek Akçay, normal yaşamına döndüğünü vurguladı. Tamamen iyileşmesinin ardından kanser hastaları ve lösemili çocuklara umut olmak amacıyla çeşitli etkinlik ve projelerde yer aldığını, kendi imkanları ve ailesinin desteğiyle Manavgat'ta kanser hastalığına dikkati çeken etkinlikler gerçekleştirdiğini belirten Çiçek Akçay, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde bulunan Sarı Melekler Derneği'nde de gönüllü anne olarak çalıştığını söyledi.

(DHA)