EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-07-2020 22:07   Güncelleme : 27-07-2020 22:07

MATSO'dan 5 maddelik rapor

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), 7 bin üyesiyle yapılan telefon görüşmesi sonrasında gelen sorunları 5 maddelik rapor haline getirerek, TOBB aracılığı ile hükümetten destek talebinde bulundu.

MATSO'dan 5 maddelik rapor

MATSO tarafından koronavirüs (Covid-19) salgını sonrasında üyelerin ekonomik sorunları ve normalleşme dönemindeki son durumlarını tespit etmek amacıyla 17 meslek grubundaki 7 bin üyeyle telefonla görüşülerek sorunları ve talepleri alındı. MATSO tarafından üyelerden gelen sorun ve talepler doğrultusunda 5 maddelik rapor hazırlandı. Turizm bölgelerinde bulunan çarşılardaki kapalı iş yeri de fotoğraflanarak rapora eklendi. 10 sayfadan oluşan rapor ilgili mercilere iletilmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) gönderilerek destek talebinde bulunuldu.

'PANDEMİ SONRASI SÜREÇ TURİZM BÖLGELERİNDE ÇOK AĞIR GEÇİYOR'

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, özellikle turizm bölgelerindeki işletmelerin büyük sıkıntı içerinde olduğunu dile getirerek, pandemi sonrasındaki normalleşme sürecini turizm bölgelerindeki üyelerinin ülkenin diğer bölgelerindeki işletmelere göre çok ağır bir şekilde geçirdiğini söyledi. Başkan Boztaş turizm bölgelerini kapsayan bir destek paketinin açıklanması gerektiğini kaydetti.

Pandemi sonrasında beklenen turizm hareketliliğinin olmadığını vurgulayan Başkan Boztaş, üyelerin 2020 yılını kayıp bir yıl olarak gördüğünü ve turizm bölgelerine yönelik verilecek desteklerin üyelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıların azalabileceğini kaydetti.

'ÜYELERİMİZ BU YILI EN AZ HASARLA ATLATMAK İSTİYOR'

Üyelerinin 2021 yılından itibaren turizmin yeniden ivme kazanacağına inançlarının tam olduğunun altını çizen Boztaş, "Üyelerimiz bu yılı devletimizin destekleriyle en az hasarla atlatarak 2021 yılı turizm sezonunun başlayacağı zamana umutla bakmaktadır. Ancak bu süreci sağlıklı ve sağlam bir şekilde atlatarak içinde bulunduğumuz bu durumdan çıkılması gerekmektedir. Gerek istihdamın maksimum ölçüde korunması gerekse de taahhütlerin yerine getirilerek ekonominin çarklarının işlevini sürdürmesine destek olunması için bölgemiz gerçeklerinin dikkate alınarak hazırlanacak 'turizm destek paketi' ile mümkün olabilecektir. Bu paketin içeriğinde üyelerimizin talepleri ağırlıkla hayat bulmalı ve hızla hayata geçirilerek işletmelerimizin 2021 yılı turizm sezonuna ulaşmaları sağlanmalıdır. Taleplerimizin değerlendirilmesi noktasında verilecek destekler için Manavgat iş dünyası adına şimdiden teşekkür ederim" dedi.

MATSO raporunun özeti ise şu maddelerden oluştu; KGF teminatlı kredi paketi ve krediye erişimin kolaylaştırılması, Mayıs 2021'den itibaren başlamak üzere tüm ödemelerinin ötelenmesi, vergi ve sicil affı, kısa çalışma ve işsizlik ödeneğinin 2021 yılı mayıs ayına kadar uzatılması, kira ödemelerinde devlet desteği verilmesi.

(DHA)