ANTALYA
Giriş Tarihi : 25-10-2020 17:51   Güncelleme : 25-10-2020 17:51

Maskeli mücadelesini anlattı

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, 2030 strateji çalıştayında Türk Kızılay'ın geçmişte de önemli işlere imza attığını belirterek, "100 sene önce toplantılar İspanyol gribi nedeniyle maskelerle yapılıyordu. İlk maskeler o denemde Kızılay hanımları tarafından dikildi O günün Kızılaycıları köyler, şehirler kurdu. Evler inşa etti. Hastaları tedavi etti" dedi

Maskeli mücadelesini anlattı

Türk Kızılay'ın 2030 yılı stratejisinin görüşüleceği toplantı 'Seyrüsefer Çalıştayı' adıyla Kundu bölgesindeki bir otelde yöneticiler ve gönüllülerin katılımıyla başladı. Açılışta konuşan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay'ın yolcuğunun çok kadim ve eskilere dayandığını söyledi. Dr. Kınık, 1868 yılında kurulan Türk Kızılay'ın Türkiye'nin ulusal cemiyeti olduğunu söyledi.
152'nci yılda bu görevi sürdürmeye çalıştıklarını aktaran Dr. Kınık, Kızılay'ın yöneticileri ve bağışçıları tarafından değerlendirilip, bir konuma eriştirildiğini söyledi. Her dönemde sıkıntılar yaşandığını, ancak her zaman Kızılay'ın kendisini güncellediğini ifade eden Dr. Kerem Kınık, sorunlarla mücadele ettiklerini ve her zaman başarıyı sağladıklarını söyledi.
100 YIL ÖNCE DE İSPANYOL GRİBİ VARDI
100 sene önce toplantıların İspanyol gribi nedeniyle maskelerle yapıldığını hatırlatan Dr. Kerem Kınık, "İlk maskeler o denemde Kızılay hanımları tarafından dikildi. O günün Kızılaycıları köyler, şehirler kurdu. Evler inşa etti. Hastaları tedavi etti. Dünyada gıda azlığı sorunu varken, Kızılaycılar arazi kiralayıp tarım yaptılar. Hasılatı alıp insanlara dağıttılar. " dedi.
Bugün de yapılmaya çalışanın aynı olduğunu, kimsenin milletine, dinine bakmadan yardım götürmeye çalıştıklarını belirten Dr. Kınık, insanların neye ihtiyacı olduğu üzerine çalıştıklarını kaydetti. Savaşlar, göçler, afetlerde her zaman Kızılay'ın olduğunu vurgulayan Dr. Kınık, Karabağ'da Kıbrıs'ta bir Türk varlığından söz ediliyorsa bunda Kızılay'ın etkisinin olduğunu söyledi.

'ŞU ANA KADAR 20 BİN İYİLEŞMİŞ BAĞIŞÇI İMMÜN PLAZMA BAĞIŞLADI'

Türk Kızılay'ın 2030 yılı stratejisinin ele alındığı 'Seyrüsefer Çalıştayı'nda, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, gazetecilere açıklama yaptı. 10 yıllık planla büyüyen, insani meselelerle uzun soluklu bir plan yapmak gereği duyduklarını söyleyen ve Kızılay'ın hangi meselelerle ilgilenmesi gerektiği konusunda taslak oluşturduklarını, bunu toplumla paylaşacaklarını anlatan Dr. Kınık, çok sayıda amaç ve hedef belirlediklerini ifade etti.

'HASTALAR, İMMÜN PLAZMA İLE HAYATA TUTUNDU'

Kış dönemlerinde hastanelerdeki yoğunluğun ve Kızılay'a duyulan ihtiyacın arttığını belirten Dr. Kınık, kan depolarının asgari seviyenin üzerinde olduğunu kaydetti. İhtiyacın kasım, aralık ve ocak aylarında daha da artacağını ifade eden Dr. Kerem Kınık, "Pandeminin oluşturduğu bir ortam da var. Bu riskli ortamda koronavirüs hastalarının ihtiyaç duyduğu immün plazma noktasında da ciddi bir talep var. Hem kan bağışı hem de immün plazma noktasında seferberlik halindeyiz. Şu ana kadar 20 bin iyileşmiş bağışçı immün plazma bağışladı. 45 bin ünite immün plazma bileşeni hastalara verildi. Hamdolsun bu plazmalar sayesinde kötüye gitmeden yoğun bakımdan çıktı, hastalığı atlattı. Etkisi de kanıtlandı" dedi.

DAĞLIK KARABAĞ İÇİN 10 TIR'LIK KONVOY HAZIRLANIYOR

Türk Kızılay olarak sadece kan bağışı hizmeti vermediklerini, insani her türlü ihtiyacı karşıladıklarını kaydeden Dr. Kerem Kınık, Azerbaycan'daki sivillerin barınmadan kıyafete kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi. İlk konvoyun yola çıktığını ifade eden Dr. Kınık, "O bölgedeki kardeşlerimize yardım etmek için yola çıkardık. Bu hafta yolda olan ikinci konvoyumuz gıda ve giysi ihtiyacını karşılamak için yola çıktı. Önümüzdeki haftalarda 10 TIR'lık bir konvoy daha yola çıkacak. Bu yardım oradaki ıstırap sona erene dek devam edecek" diye konuştu.

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, koronavirüse karşı aşı çalışmalarıyla ilgili talep geldiği takdirde destek vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

(DHA)