KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 08-07-2015 07:55   Güncelleme : 08-07-2015 07:55

'Lykia' kitabı tanıtımına yoğun ilgi

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, son kitabı 'Lykia'yı, Suna- İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi'nde düzenlenen imza gününde tanıttı.

'Lykia' kitabı tanıtımına yoğun ilgi

Likya bölgesindeki ticari ve kültürel yaşam, yerleşim yerleri, mezarlar, kabartma ve yazıt hakkında ayrıntılı bilgiler veren 549 sayfalık kitap, yazarı Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından tanıtıldı. Kitabı sayfa sayfa anlatan Prof. Dr. Çevik'i, öğrencileri ve Likya tarihini yakından takip eden tarih meraklıları dikkatle dinledi. Kitabın içeriğini anlatırken, çalışmaları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Çevik, Akaassos, Karataş, Khoma, Podalia, Müğren, Podalia, Tymbriada, İslamlar, Kızılca, Neisa, Komba, Antiphellos, Megiste, Kosara, Mnera, Lyrnas, Typallia ve Onabara gibi bölgeleri ayrı ayrı başlıklarda topladığını söyledi.

KİTABINI İMZALADI

Dönemin zenginleri hakkında gerek mezarlardan gerekse yazıtlardan elde edilen bilgiler sayesinde fikir sahibi olduklarını kaydeden Prof. Dr. Çevik, halkın yaşantısı hakkında bilgi edinmek için mezarları incelediklerini vurguladı. Prof. Dr. Çevik, "Birçok yazıt, kabartma ve mezarın üzerindeki sembollerin yardımıyla pek çok ayrıntıya ulaşıyoruz. Kitap, Likya'ya farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olacak" dedi.

Tanıtımın ardından Prof. Dr. Nevzat Çevik, müze bahçesinde yeni kitabını okurları için imzaladı. (DHA)