GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-10-2020 16:35   Güncelleme : 07-10-2020 16:35

'Listeye girmeli'

Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Phaselis Antik Kenti’nde devam eden yüzey araştırmaları ve kazı çalışmalarını inceledi. Phaselis Antik Kenti’nin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını dile getiren Kaymakam Dayanç, “Bu gizemli ve bir o kadar da ihtişamlı antik kentin yapılacak çalışmalarla mutlaka UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesi gerekiyor” dedi.

'Listeye girmeli'

Şüheda PARTAL

Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Kaymakam Refiki Levent Küçük ile birlikte Tekirova Mahallesi'nde bulunan birinci derece sit alanı Phaselis Araştırma Merkezi ve ören yerini ziyaret ederek devam eden yüzey araştırmaları ve kazı çalışmalarını inceledi. Phaselis Yüzey Araştırmaları Koordinatörü ve Kazı Başkanı Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Arslan’dan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Kaymakam Dayanç, Prof. Dr. Arslan ve ekibine titiz ve özverili çalışmaları ile arkeoloji bağlamında Akdeniz uygarlıkları literatürüne kazandırdıkları eserlerden dolayı teşekkür etti.

Phaselis Antik Kenti’nin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını dile getiren Dayanç, “Phaselis, tarihi M.Ö 7’nci yüzyıla uzanan, limanları ve agoraları ile ünlü bir antik kentimiz. Bu gizemli ve bir o kadar da ihtişamlı antik kentin yapılacak çalışmalarla mutlaka UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesi gerekiyor” dedi.