GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-03-2021 16:01   Güncelleme : 31-03-2021 16:01

‘Listeden çıkarın’

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ‘satılık’ tabelası asılarak 28 Nisan’da satılması beklenen Kemer Ralli Alanı’ndaki 8 bin 178 metrekarelik otel alanın satış listesinden çıkarılması için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Özelleştirme İdari Başkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığına yazı gönderdi. Arı, yazısında “Buranın özelleştirme kapsamından çıkartılarak il veya ilçe belediyesinin kullanıma bırakılması Kemer’in geleceği açısından daha doğru olacaktır. Kemer hakkında alınan bu hatalı karardan dönülmesi ve söz konusu taşınmazların satış listesinden çıkartılması hususunun gereğini bilgilerinize sunarım” dedi

‘Listeden çıkarın’

Ahmet Duran YENİGÜN

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından önceki yıllarda adliye binası yapımı için ayrılan ve tapuda resmi kurum alanı olarak işletilen ralli alanı içerisindeki 283 ada 8 ve 9 parseli imar plan değişikliği ile otel alanına çevirerek ‘satılık’ tabelası asıldı. 8 bin 178 metrekarelik alanın 28 Nisan’da ise satılması planlanırken, pazartesi günü CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, CHP Antalya İl Başkan Yardımcısı Lokman Uysal, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, belediye meclis üyeleri Hasan Ali Acar, Ferhan Fidan, Mustafa Bilici, CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal ve vatandaşların katılımıyla söz konusu alan önünde basın açıklaması yapılmış ve satışın durdurulması talep edilmişti.

ARI’DAN ‘LİSTESİNDEN ÇIKARIN’ TALEBİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Özelleştirme İdari Başkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderdiği yazılarla Kemer merkezde sosyal etkinliklerin düzenlendiği, adeta ilçenin tek nefes alabildiği yer olan Ralli Alanı’ndaki 8.172 metrekarelik otel alanının satış listesinden çıkartılmasını talep etti.

Milletvekili Arı gönderdiği yazılarda, “Antalya İli Kemer İlçesi 283 ada 8 parsel (4.000 m2) ve 9 parselde (4.178 m2) kayıtlı taşınmazların imar durumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar planı değişikliği talebine istinaden 31 Ağustos 2019 tarih ve 30874 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 1485 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı gereğince “Otel Alanı” olarak değiştirilmiştir. Söz konusu taşınmazların, Özelleştirme İdaresinin 18 Mart 2021 tarihli duyurunuz kapsamında 28.04.2021 tarihinde yapılacak ihaleyle satışa çıkarıldığı ilan edilmiştir.

GEREKÇELER ALANIN FİİLİ DURUMUNU YANSITMAMAKTADIR

Bahse konu parsellere otel yapımına izin veren imar planı değişikliğinden sonra hem Turizm Bakanlığı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına vermiş olduğum soru önergelerine gelen cevapta; söz konusu parsellerin kentsel bir kullanımı olmayan, kentin içinde boş ve atıl durumda bulunan, güvenlik açısından zafiyet yaratan, işgal edilmiş ya da işlevsiz durumdaki taşınmazlar kapsamında özelleştireme kapsamına alındığı ve otel alını olarak yapılan imar planı değişikliğinin de değişen talepler, yörede oluşan hukuki ve filli durumlar ve yerel halkın beklenti ve talepleri ile mevcut ihtiyaçlar ve geleceğe yönelik kestirimler dikkate alınarak yapıldığı açıklaması yer almıştır.

BU HATALI KARARDAN DÖNÜN

Ancak belirtilen gerekçeler alanın fiili durumunu kesinlikle yansıtmamaktadır. Söz konusu parsellerin bu gerekçeler öne sürülerek özelleştirme kapsamına alınarak satışının yapılması kesinlikle doğru değildir. Satışa konu yerler Kemer halkı tarafından Ralli Alanı diye bilenen ralli yarışlarının yapıldığı, turist otobüslerinin park ettiği, halk pazarının kurulduğu ve belediyelerimizin sanatsal ve kültürel faaliyetlerini yaptığı Kemer'in nefes alacağı mevcut tek alandır. Buranın özelleştirme kapsamından çıkartılarak il veya ilçe belediyesinin kullanıma bırakılması Kemer’in geleceği açısından daha doğru olacaktır. Kemer hakkında alınan bu hatalı karardan dönülmesi ve söz konusu taşınmazların satış listesinden çıkartılması hususunun gereğini bilgilerinize sunarım” dedi.