EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-12-2021 19:20   Güncelleme : 23-12-2021 19:20

Kuyumculukta yeni dönem!

Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikte kuyum ticaretinin sadece yetki belgesi alanların yapabileceği belirtildi. 31 Aralık'a kadar yetki belgesi almayan kuyumculara idari para cezası uygulanacak. Yetki belgesi başvurularının e-devlet üzerinden yapılabileceğini söyleyen Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, 27 Aralık Pazartesi günü de Antalya Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Toplantı Salonunda, Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik ve Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi (KTBS) hakkına kuyumcu esnaflarımıza yönelik bilgilendirme toplantısı düzeleceğini belirterek, kuyumcu esnafını toplantıya davet etti.

Kuyumculukta yeni dönem!

Şüheda PARTAL

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Yeni yönetmelikte kuyum ticaretinin sadece yetki belgesi alanların yapabileceği belirten Ünsal, 31 Aralık'a kadar yetki belgesi almayan kuyumculara idari para cezası uygulanacağına dikkat çekerek, “Bilindiği üzere 14/04/2021 Tarih ve 31454 sayı ile Resmi Gazetede yayımlanan Kuyum Ticareti hakkındaki yönetmelik yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliği amacı, kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Bu doğrultuda 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, yalnızca Yetki Belgesine Sahip Kuyum İşletmeleri Tarafından Yapılır denilmektedir. Yetki Belgesi bulunmayan işletmeler, kuyum ticareti iştigal edildiği izlenimi veren işaret ve ifadeler kullanamaz. Yetki Belgesi; kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından bilgi sistemi üzerinden (KTBS) verilir, yenilenir ve iptal edilir. Yönetmeliğin geçiş hükümleri geçici madde: ‘Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih itibari ile faaliyette olan kuyum işletmelerinin 31.12.2021 tarihine kadar, durumlarını bu yönetmeliğe uygun hale getirerek yetki belgesi alması gerekmektedir.’ ibaresi yer almaktadır. Aksi takdirde yönetmeliğe aykırı olarak faaliyette bulunanlar hakkında 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un 18. maddesi kapsamında ‘idari para cezası’ uygulanıyor” diye konuştu.

Yetki belgesi başvurularının e-devlet üzerinden yapılabileceğini ifade eden Ünsal, “Ustalık Belgesi veya Ustalık Belgesi sahibi SGK girişi olan ve sürekli çalıştığı belgelendirilen bir personel olması (Diplomalı daimi elaman da olabilir), yapılandırılmış dahi olsa vergi borcu bulunmaması ve faaliyet belgesi ile müracaat edebileceklerdir. Bu itibarla, 27.12.2021 pazartesi günü saat 14.00’de Antalya Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Toplantı Salonunda, Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik ve Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi (KTBS ) hakkına kuyumcu esnaflarımıza yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Kuyumcu Esnaflarımızın ileride mağduriyet yaşamamaları açısından toplantıya katılımları ve bilgilenmeleri önemlidir” dedi.