GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 21-10-2020 16:04   Güncelleme : 21-10-2020 16:04

Kumluca'da yaralar sarılmaya çalışılıyor

Kumluca ilçesinde dün etkili olan şiddetli yağmur, dolu ve fırtınanın yerleşim yerleri ve tarım alanlarına verdiği zararın tespiti için çalışmalar sürerken, bölgedeki üreticiler de yaralarını sarmak için çalışma başlattı Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, afetin yaklaşık 6 bin dönüm narenciye ve sera alanında etkili olduğunu söyledi.

Kumluca'da yaralar sarılmaya çalışılıyor

Kumluca'da dün saat 14.00 sıralarında etkili olan şiddetli yağış, dolu ve fırtına ilçe merkezindeki çok sayıda cam ve plastik serada zarara yol açtı. Ağaçlar devrildi, iş yerlerinde hasar oluştu, bazı evlerin çatıları uçtu, bazı araçlarda da zarar meydana geldi. Şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle Merkez Mahallesi'ndeki Yeni Mahalle Camii'nin 1963 yılında yapılan minaresinin üst kısmı uçtu. Öğle namazının ardından meydana gelen olayın, cemaatin camiyi ve bahçesini boşaltmasının hemen ardından yaşanması can kaybını önledi. Kum Mahallesi'ndeki Kaba Armut Camisi'nin minaresi de caminin üzerine yıkıldı.

YAKLAŞIK 6 BİN DÖNÜMDE ETKİLİ OLDU

Şiddetli yağış ve fırtınadan zarar gören bölgelerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Hasarın boyutunun yapılacak incelemenin ardından ortaya çıkması beklenirken, Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, afetin yaklaşık 6 bin dönüm narenciye ve sera alanında etkili olduğunu söyledi. Hidayet Kökce, "Dünkü afetten dolayı zarar gören plastik seralarımızı yenileyeceğiz. Ama cam seralarımızın tamiratı çok uzun süre aldığı için bu sezon yetişmeyebilir. Çünkü afet ilçenin bir tarafından öbür tarafına kadar geniş bir alanda etkili oldu. Toparlanmamız zaman alacak" dedi.

FİNİKE'DE SERALAR ZARAR GÖRDÜ, PORTAKALLAR YERE DÖKÜLDÜ

Şiddetli yağış ve dolu Finike ilçesinde de zarara yol açtı. Bölgede çok sayıda seranın camları kırılıp, plastik örtüleri yırtıldı. Özellikle narenciye bahçelerinde hasadı bekleyen portakallar yere döküldü. Üreticileri ziyaret eden Finike Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Geyikçi, Sahilkent ve Hasyurt mahallelerinde zararın büyük olduğunu belirterek, "Yaklaşık 5 dakika süren olumsuz hava şartları, ilçemizde tarımsal üretime büyük darbe vurdu. Kırılan camlar bitkilerin arasına saçılmış durumda. Aynı zamanda seraların üzerinde de cam parçaları var. Bu durumda bırakın üretim yapmayı, seraya girmek bile tehlikeli. Dolu yağışı seraların plastiğini delik deşik ettiği gibi portakalların da dökülmesine neden olmuş durumda. Portakal ağaçları nisan- mayıs ayında etkili olan sıcak ve rüzgarlı havadan olumsuz etkilenmişti. Dolu yağışı da kalan ürüne büyük zarar verdi" diye konuştu.

VALİ YAZICI, AFET BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, fırtına, şiddetli yağış ve dolunun zarar verdiği Antalya'nın Kumluca ve Finike ilçelerinde incelemelerde bulundu. Yaşanan fırtınanın verdiği zararları yerinde incelemek için Kumluca ve Finike'ye giden Vali Ersin Yazıcı, fırtınada büyük zarar gören Kumluca Merkez Camii'ni inceleyip basın mensuplarına açıklamada bulundu.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 5 KİŞİ YARALANDI

Kumluca ve Finike'de 15 dakika süren yoğun yağış, fırtına ve dolu nedeniyle bölgede zararlar oluştuğunu belirten Vali Ersin Yazıcı, "Kumluca- Finike yolunda otobüs bekleyen bir vatandaşımız fırtına nedeniyle otobüs durağının üzerine devrilmesi sonucu vefat etti. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. İki ilçemizde hafif şekilde yaralanan 5 vatandaşımızın da tedavileri tamamlandı. Onlara da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.

'VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ'

Vali Yazıcı, "Dün öğle saatlerinde meydana gelen fırtına nedeniyle ne yazık ki camimizin kubbesinde ciddi bir hasar oluşmuş. Bir camimizin de minaresi yıkılmış. Bölgede yapmış olduğumuz incelemelerde özellikle çok sayıda serada hasar meydana geldiğini gördüm. Fırtınada çok sayıda üreticimiz ve çiftçimiz mağdur oldu. Hasar tespitlerini ilgili kurumlarla birlikte hızlıca yapıp en kısa sürede vatandaşımıza gerekli destekleri sunacağız" diye konuştu.

Hasar gören caminin kubbesi ve minaresinin en kısa sürede onarılacağı bilgisini veren Vali Yazıcı, "Hasarımız büyük, tespit çalışmalarımız henüz bitmedi. Afetten etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnşallah el birliğiyle en kısa zamanda yaraları saracağız" dedi.

Kumluca ve Finike'de bir çok vatandaşın evinin de zarar gördüğünü aktaran Vali Ersin Yazıcı, kamu kurum kuruluşları, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye ekiplerinin vatandaşların yaralarını sarmak ve hasar tespiti yapmak için sahada olduğuna vurgu yaptı. Özellikle tarım alanlarında hasar tespitiyle ilgi diğer ilçelerden de personel takviyesi yapılarak vatandaşların önce hasar tespitini daha sonrada yaralarının sarılmasıyla ilgili çalışmaya devam edileceğini ifade etti.

(DHA)