SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-03-2020 09:49

Kronik hastalara Koronavirüs uyarısı

Vakıf Yaşam Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Göktaş, kronik hastalığı olan vatandaşları koronavirüs konusunda daha dikkatli olmaları konusunda uyararak, virüsten korunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgilendirmede bulundu. Uzm. Dr. Göktaş, “Sağlıklı kişilerde de ciddi sorunlara yol açabilen bu viral enfeksiyon, bazı hastalıklarda daha ciddi seyredebilir” dedi.

Kronik hastalara Koronavirüs uyarısı

Şüheda PARTAL

Vakıf Yaşam Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Göktaş, kronik hastalığı olanların koronavirüsden korunması hakkında bilgilendirmede bulundu. Koronavirüs (COVID-19), Dünya genelinde salgına yol açan viral bir enfeksiyon olduğunu bildiren Uzm.Dr. Göktaş, “Bu viral enfeksiyon, diğer enfeksiyonlardan farklı olarak insan vücudunun daha önce karşılaşmamış olduğu bir virüs olması dolaysıyla, insan vücudunun bağışıklık sistemi harekete geçip virüsü yenecek cevabı geliştirmekte yetersiz kalmaktadır. Sağlıklı kişilerde de ciddi sorunlara yol açabilen bu viral enfeksiyon, bazı hastalıklarda daha ciddi seyredebilir” dedi.

ŞEKER HASTALIĞI

Şeker hastalığı olan kişilerin bağışıklık sisteminin sağlıklı bireylere göre daha düşük durumda olduğuna dikkat çeken Uzm.Dr. İbrahim Göktaş, “Bunun ana iki sebebi vardır; birincisi, savunma sistemi yani virüsü ilk karşılayan dokularda yüksek şekere bağlı, uzun süren tahribatlar sonucu yetersizlik gelişmiş olabilir. İkinci sebep ise virüs vücuda girdikten sonra savunma mekanizmasının yeterli cevabı geliştirecek durumda olmamasıdır. Bu iki sebep özellikle diyabeti hastalığı kontrol altında olmayan veya diyabet ile birlikte başka hastalıklara sahip kişilerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Diyabeti kontrol altında olan şeker hastalarında risk, görece daha düşüktür. Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği kurallar, diyabet hastalarında daha hayati durumdadır” diye konuştu.

HİPERTANSİYON

Koronavirüs (COVİD-19) salgınında ilk raporlara göre, hipertansiyonu olan bireylerin hastalığı daha şiddetli ve daha uzun geçirdiğini ifade eden Uzm.Dr. Göktaş, “Tabii bu hastalık tecrübe ettiğimiz diğer viral enfeksiyonlara göre çok daha yeni bir enfeksiyondur. Bu bulgu zamanla değişebilir, ancak hipertansiyon hastalarının çok daha dikkatli olması gerektiği konusunda bulgular mevcuttur. Tansiyon değerleri yüksek olan hastaların, ilgili hekimlere başvurusu şarttır. Tansiyon değerleri kontrol altında olan hastaların ise gerekli hijyen ve önlem kurallarına çok daha dikkatli uygulaması gerekmektedir.”

HİPOTİROİDİ

Uzm.Dr. Göktaş, “Tiroid hormonları vücutta birçok fonkisyonu yöneten ve denetleyen hormonlardır. Horman fazlalığı ya da azlığı da vücutta birtakım sorunlara yol açıp vücut direncinde azalmaya sebep vererek dolaylı yoldan viral enfeksiyonlara zaafiyet oluşturabilmektedir. Dolaysıyla son zamanlarda hormon problemi olanların çok basit tedavilerle bu riskten kaçınmaları mümkündür” dedi.

ONKOLOJİ HASTALARI VE ORGAN NAKLİ HASTALARI

Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi bu enfeksiyonda da en dikkat edilmesi gereken hastalık grubunun onkoloji hastaları olduğunu belirten Uzm.Dr. Göktaş, “Çünkü bu hasta grubunda bağışıklık; hem hastalığın kendisinden, hem de tedavi amaçlı verilen ilaçlardan dolayı zayıftır. Hele ki kemoterapinin alındığı ilk haftalarda bu zayıflamış etki çok daha belirgindir. Dolayısıyla bu hastalarımızın mutlaka hekimleri ile irtibat halinde olması ve mümkünse çok daha dikkatli korunma tedbirlerine başvurması gerekmektedir” şeklinde konuştu.