SAĞLIK
Giriş Tarihi : 25-03-2020 10:13

‘Koronavirüse karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirin’

Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını anlatan Manavgat Yaşam Hastanesi Diyetisyeni Merve Çoban, bu korunma yollarının başında ise, hijyen ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmenin geldiğini söyledi.

‘Koronavirüse karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirin’

Maksut TEMİZEL

Manavgat Yaşam Hastanesi Diyetisyeni Dyt. Merve Çoban, Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını anlattı. Koronavirüsün tüm Dünya’ya hızla yayılırken, bu virüsten korunmanın da birçok yolunun bulunduğuna değinen Çoban, bu korunma yollarının başında ise, hijyen ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmenin geldiğini söyledi.

KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yeterli miktarda su içilmesi gerektiğine işaret eden Dyt. Merve Çoban, “Su, besinlerden karşılanamamaktadır, bu yüzden günlük en az 2-2,5 litre tüketilmelidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme, kaliteli uyku düzeni ile birlikte yapılan düzenli egzersiz, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Meyve ve sebzelerin bol suyla yıkanmasına özen gösterilmelidir, mutfak malzemeleri ve kıyafetler ise yüksek sıcaklıklarda yıkanmalıdır” dedi.

DOĞAL ANTİBİYOTİKLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Koronavirüs karşı beslenme tavsiyelerinde bulunan Dyt. Merve Çoban, öğünleri atlamamanın altın kural olduğu belirterek şunları söyledi:

“Günlük olarak 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. Tek bir meyve veya sebzeye odaklanmadan farklı sebze ve meyveleri tüketerek her birinin kendine özel faydalarından yararlanabilirsiniz. Bağışıklık sisteminde ön plana çıkan öğeler A, C, E vitaminleri ile çinko mineralidir. Omega-3 yağ asitleri de immün sisteminin en güçlü destek kuvvetlerinden biridir. A vitamini, özellikle solunum sistemi yolu enfeksiyonlarından koruyucu rolüyle etkisi kesin olarak kanıtlanmıştır. A vitamini ihtiyacımızı karaciğer, yumurta, süt, tereyağı, ıspanak, brokoli, pırasa, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte havuç ve kış kabağı gibi turuncu renkli sebzelerden karşılayabiliriz. C vitamini, vücudumuzun en temel koruyucularındandır, vücutta depolanamadığı için günlük olarak alınmalıdır. Maydanoz, yeşilbiber, portakal, kivi, limon, greyfurt, enginar gibi sebze ve meyveler yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Çinko içeren balık, yumurta ve süt ile birlikte tam buğday içeren tahıl ürünleri de tüketilmelidir. Keten tohumu ve balık omega 3 kaynağıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Yağlı tohumlar bağışıklık sistemini destekleyen E vitamini içerir. Badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, fındık, ceviz, kaju ve türevleri E vitamini kaynaklarıdır”

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN TAVSİYELER

Sarımsak, soğan, zerdeçal, taze zencefil gibi doğal antibiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkat çeken Çoban, “Her gün 1 tatlı kaşığı zencefil, 1 tatlı kaşığı bal, yarım limonun suyunu yarım bardak ılık suya karıştırıp içebilirsiniz. Havuç, mor lahana ve turptan oluşan bir salatayı ana öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Hazır gıdalardan uzak durarak, doğal ve taze besin tüketimi için; ev yoğurdu, kefir, lahana turşusu gibi besinlerin tüketimini arttırabilirsiniz. Güne kahvaltıyla başlayıp her gün 1 yumurta tüketebilirsiniz. Günlük C vitamini ihtiyacınız için; 2 küçük boy mandalina, 1 orta boy portakal, 1 adet kivi, 3 adet sivri biber yiyebilirsiniz” diye konuştu.