SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-12-2019 09:17

Kış depresyonuna dikkat!

Depresyonun problem yaşanmaksızın mevsimsel olarak da gerçekleşebileceğini belirten Antalya Yaşam Hastanesi’nden Uzm. Psikolog Anıl Yıldız, “Yaz aylarında depresyonun farklı etkileri görülürken, kış aylarında farklı etkilerle, farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir” dedi.

Kış depresyonuna dikkat!

Şüheda DAYANTÜRK

Antalya Yaşam Hastanesi’nden Uzm. Psikolog Anıl Yıldız, depresyonun bireyin yaşadığı problemlerden kaynaklı, yapmak istediği şeyleri yapmak istememesi, yaptığı şeylerden tat almaması ya da hiçbir şey yapmak istememesi olarak tanımlanabileceği söyledi. Depresyonun problem yaşanmaksızın mevsimsel olarak da gerçekleşebileceğine dikkat çeken Yıldız, “Yaz aylarında depresyonun farklı etkileri görülürken, kış aylarında farklı etkilerle, farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Kış aylarında yaşanan depresyona mevsimsel duygudurum bozukluğu denir. Mevsimsel duygudurum bozukluğu, genellikle sonbahar-kış döneminde başlayan, ilkbahar, yaz aylarına kadar devam eden bir süreçtir. Mevsimsel duygudurum bozukluğu tanısı koyulabilmesi için, bu depresyon halinin 2 yıl aynı zamanlarda gerçekleşmesi gerekir. Eğer bu durum daha kısa aralıklarla yaşanıyorsa buna kış depresyonu ya da mevsimsel duygudurum bozukluğu değil, depresyon denir” dedi.

DUYGUDURUM BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kış depresyonu çoğu kişi tarafından havaların soğumasından kaynaklı olduğu düşünülse de bu durum güneş ışığı ile doğrudan alakalı olduğunu belirten Uzm. Psikolog Anıl Yıldız, “Kış aylarında daha az alınan güneş ışığı, depresyona neden olabilmektedir. Güneş ışığına maruz kalma durumu azaldıkça melatonin (uyku hormonu) salgılanması artar, serotonin (ruhsal durumumuzu etkileyen hormon) daha az salgılanır. Böylece bu depresif duruma geçilmiş olunur. Mevsimsel duygudurum bozukluğunda, uyku problemleri, değersizlik hissi, uzun süreli halsizlik, uzun süreli iştah kaybı, daha önce yapılan aktivitelerden tat almamak ya da hoşlanılan aktiviteleri yapmayı istememek gibi belirtiler görülebilir. Aynı zamanda bunlara eşlik eden cinsel isteksizlik ve sosyalleşme istememe gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir” diye konuştu.

GÜN IŞIĞINDAN FAYDALANIN!

Yarım saat de olsa kişinin kendini dışarı atması ve gün ışığının tadını çıkarması gerektiğine işaret eden Yıldız, “Yürüyüş ve egzersiz yapmak bu konuda yardımcı olabilir. Bu yürüyüş ve egzersizlerin gün ışığının alınabileceği zamanlarda planlanması, kişiyi daha iyi hissettirecektir. Özellikle güneşli günler kaçırılmayıp yarım saat de olsa kişinin kendini dışarı atması ve gün ışığının tadını çıkarması gerekir. Kuzey ülkelerinde fototerapi adıyla doğal gün ışığına maruz bırakma tedavisi uygulanmaktadır. Bunun dışında sosyalleşebilecek aktivitelere odaklanmak da atılmayan adımların gerçekleşmesi için yardımcı olacaktır. Düzenli bir hobi edinilmesi, aktivitelerden yeniden tat alınmasını sağlayabilir. Eğer yapılan aktiviteler birey için iyileştirici bir faktör oluşturamıyorsa, psikolojik destek ile bu belirtilerden kurtulup, daha kaliteli bir yaşama geçiş hızlandırılabilir” dedi.