GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-08-2021 17:57   Güncelleme : 26-08-2021 17:58

KINIYORUZ!

“Kemer’in saatli bombası, Ağva Deresi’nde neler oluyor?” başlıklı haberimiz sonrası Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, önce gazetemize duyarlılığı için teşekkür etti, 1 gün sonra ise tekzip niteliğinde bir yazılı açıklama göndererek, kurum haysiyetini rencide edilecek şekilde haber yapıldığını iddia etti. Ancak gazetemiz haberde DSİ’nin Ağva Deresi’nde yapmış olduğu çalışmaların 2014 yılında tamamlandığı ve devam ettirdiği çalışmalarla rekor yağışlara rağmen olası taşkınların önüne geçtiğini belirtmiştik. Dere yatağından uygunsuz bir şekilde kum alındığını birçok kez görüntüleyerek gündeme getirmiştik. Yine gazetemiz bu haberde aynı şekilde kum alındığı konusunu gündeme getirmiş ve DSİ başta olmak üzere ilgili kurumlara da bildirmiştir. Kemer Gözcü Gazetesi olarak Müdür Coşkun’un gönderdiği tekzip niteliğindeki açıklamasını kabul etmiyoruz ve gazetemizi rencide etmeye çalışan DSİ 13. Bölge Müdürlüğü ile kendisini kınıyoruz.

KINIYORUZ!

“Kemer’in saatli bombası, Ağva Deresi’nde neler oluyor?” başlıklı haberimiz sonrası Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, önce gazetemize duyarlılığı için teşekkür etti, 1 gün sonra ise tekzip niteliğinde bir yazılı açıklama göndererek, kurum haysiyetini rencide edilecek şekilde haber yapıldığını iddia etti.

‘Ağva Deresinden kum alınıyor’ ihbarları doğrultusunda 18 Ağustos Çarşamba günü gazetemiz dereye giderek görüntüler almıştır. Gazetemiz görüntünün yanında durumu DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun’a bildirdi. Gazetemize duyarlılığı için teşekkür eden Çoşkun konuyu araştıracaklarını bildirdi. Ancak konuyla ilgili yaptığımız haberden biri ya da birilerini rahatsız olmuş ki, uzman bir görüş olmadığı ve onları rencide ettiğimizi ifade eden bir tekzip metni niteliğindeki basın açıklaması gazetemize ulaştırılmıştır.

Kemer Gözcü Gazetesi olarak biz her zaman yaptığımız haberin arkasındayız. Dere yatağından uygunsuz bir şekilde kum alındığını birçok kez görüntüleyerek gündeme getirmiştik. O gün de dere yatağında kum alındığını ve dere yatağındaki araçların kime ait olduğunu öğrenmek için Kemer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne ulaştık. Dere yatağına giden ekipler, dere yatağından kum hırsızlığı yapıldığı tespitleri olduğunu ve gerekli yerlere bildirimde bulunduklarını ifade ettiler. Ardından DSİ Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun’a da ulaşarak, yapılan ihalenin içinde kum alımı olup olmadığını sorduk. Çoşkun ise, böyle bir şey olmadığını ve sadece dere yatağında tahribat olan alanlarının yapımı için malzeme alınarak çalışma yapılacağını ifade etti.

‘KUM ALIMI DOĞRU DEĞİL’

Haberimizin ardından Çoşkun tekzip yollarken, Antalya Jeoloji Odası Başkanı Jeoloji Mühendisi Bayram Ali Çeltik’e gazetemiz ulaştı. Gazetemizin talebi üzerine Kemer’e gelerek Ağva Deresinde incelemede bulunan Çeltik, DSİ’nin dere yatağında yapmış olduğu iyileştirme çalışmasında herhangi bir sıkıntı görünmediğini, konuya ilişkin kum alımının inceleme sırasında yapılmadığından görüş bildiremeyeceğini söyledi. Çeltik, gazetemizin haberde bahsettiği dere yataklarında keyfi çalışmalar yapılamayacağını ve oluşabilecek sel taşkınlarında ciddi zararlar vereceğini ifade etti. Çeltik ayrıca, bu tür dere yataklarından kum ve malzeme alınmasının denizde oluşacak kum sahalarının yok olacağından dolayı bu tür çalışmaların doğru olmadığını vurguladı.

KINIYORUZ

Kemer Gözcü Gazetesi olarak geçmiş yıllarda yaptığımız gibi hem işin uzmanlarından bilgi alıp hem de konuyla ilgili yetkililere ulaşıp konuyla ilgili haber yaptığımızı ifade ediyoruz. Bu konuda biz gazetecilik yükümlülüğünü yerine getirmekteyiz. Biz kimsenin ne mesleğine ne de ticari konumuna karşı ne rencide edici ne de aşağılayıcı yayınlar yaptığımızı kabul etmiyoruz. Bu konuyla ilgili 13. Bölge Müdürlüğü ve yetkililerini yapmış oldukları tekzip yayınını kabul etmiyoruz. Ancak buradan göndermiş oldukları tekzip yazısını yayınlıyoruz.

Kemer Gözcü Gazetesi olarak yayınlarımızı her zaman Kemer’in menfaatleri için, ileride oluşabilecek kötü durumlara ulaşmaması ve gerekli önlemlerin alınması için yaptık. Yaptığımız habercilik budur.

Kemer Gözcü Gazetesi olarak Müdür Coşkun’un gönderdiği tekzip niteliğindeki açıklamasını kabul etmiyoruz ve gazetemizi rencide etmeye çalışan DSİ 13. Bölge Müdürlüğü ile kendisini kınıyoruz.

 

 

TEZKİP METNİ

DSİ Müdürü Çoşkun’un Ağva Deresi açıklaması

18.08.2021 tarihinde Kemer ilçesindeki “Kemer Gözcü” isimli yerel gazetede “Kemer’in saatli bombası Ağva Deresi’nde neler oluyor” başlıklı haber içeriğinde “Batı Karadeniz Bölgesi’nde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Sinop ve Kastamonu şehirlerinde meydana gelen su baskınları sonrası ölü sayısı 78’e yükselirken sel felaketinin ardından yaraları sarma seferberliği sürüyor. Aşırı yağışlar nedeniyle dere yataklarının taşması sonucu, sel ve su baskınları sonrası gözler dere yataklarına çevrildi. Kemer’de de Kuzdere ve Arslanbucak mahallelerinden geçerek Çamyuva’ya ulaşan Ağva Deresi’nde olası taşkınların önüne geçmek amacıyla çalışmalar devam ediyor. Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürlüğü 2014 yılında 35 adet brit yapısı ile yaklaşık 5 km uzunluğunda sağ ve sol sahilde taş tahkimat yaparak, suyun yatağında ve zararsız bir şekilde akmasını sağlamıştır. 2019 yılında ise yaşanan hortum felaketinde dereye sürüklenen otomobilde kaybolan ve izine hala rastlanamayan Kader Buse’nin arama çalışmalarında ise bazı bentler zarar görmüştü. DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’de zarar gören Ağva Deresi’nde her cins zeminde 2 500 m3 kazı, Ocak Taşı ile 2 800 m3 kargir duvar, 210 m3 grobeton ve 400 m3 ocak taşı ile istifli taş dolgu yapılarak gerçekleştirilecek onarım için ihale gerçekleştirdi. İhaleyi alan firma derede çalışmalara başlarken dere içerisindeki kumları alması ise tepkilere yol açtı. Uzmanlar dereden kum alınmasının suyun akış yönünü değiştirerek dere yatağını başka bir yöne sürükleyeceğini bildirdi. Geçtiğimiz yıllarda ilçede yaşanan rekor yağışlar sonrası derenin taşma noktasına gelmesi vatandaşları tedirgin etmişti. Firmanın uygunsuz şekilde dere yatağından kum alması ise kafalarda soru işaretlerine neden oldu” şeklinde manşet haber yapılmış olup haberiniz ile aşağıdaki açıklamanın yapılması zarureti hasıl olmuştur.

Söz konusu haberde uzman görüşü olduğu iddia edilen görüş gerçeği yansıtmamakta olup gerek habercilik ciddiyeti açısından, gerek ise etik olarak uygun değildir. Gazetenizde de ifade edildiği üzere; 2014 yılında Bölge Müdürlüğümüz’ce yapımı tamamlanan Kemer Ağva Deresi’nde ortalama 100 m genişlikte enine yapılar olarak teşkil edilen brit yapıları (35 adet) ve bununla birlikte sağ ve sol sahilde yapılan taş tahkimat sayesinde suyun zararsız ve yatağında akması sonucu, yıllardır Kemer Ağva Deresi çevresinde yer alan bölgenin taşkından korunması sağlanmıştır. 2019 yılında ise yaşanan hortum felaketinde dereye sürüklenen otomobilde kaybolan ve izine hala rastlanamayan Kader Buse’nin arama çalışmalarında sırasında bazı britler zarar görmüştür.

Dere yataklarında brit, şüt, duvar, sedde, taş tahkimat, rip-rap, gabyon şilte, pere kaplama, prefabrik kaplama, endüstriyel kaplama ve endüstriyel donatı ile canlı iksa ve benzeri yapı ve tedbirler veya kombinasyonlarıyla yatak plan profil ve enkesit düzenlemelerinin yapılması veya tabii yatakta onarıcı ve koruyucu tedbirlerin alınması Kurumumuzun görev ve sorumluluklarındandır. Brit yapıları, sediment hareketi olmayan ya da sediment hareketinin problem oluşturacak düzeyde olmadığı, ancak oyulma problemleri olan tabii ve suni mecralarda eğimi düşürerek oyulmaları önlemek, yatak tabanını korumak için yapılan kaplama, taş, kaya tesisler ve kıyı duvarlarının korunması amacıyla inşa edilen alçak enine eğim düşürücü kontrol yapılarıdır. Yıllar geçtikçe bu yapılar yukarı havzada gelen rüsubat hareketleri ile dolmaktadır. Ayrıca, britlerin arkasının temizlenmesi söz konusu haberde belirtilenin aksine zaruret arz etmektedir. Mezkur haberde uzman görüşü olduğu iddia edilen bahse konu husus, fen ve sanat kaidelerine uygun olmayıp, gerçeği de yansıtmamaktadır. Su yapıları konusunda uzman bir kişinin böyle bir iddiada bulunması mümkün değildir. 18.08.2021 tarihinde brit kazısı ile başlanılan söz konusu iş kapsamında yüklenici firmanın sözleşme doğrultusunda çalışmalarını sürdürmesi hususu hassasiyetle takip edilmektedir.

Söz konusu haberde uzman görüşü olduğu iddia edilen görüş gerçeği yansıtmamakta olup gerek habercilik ciddiyeti açısından gerek ise etik olarak uygun değildir. Kurum görüşü alınmadan, Kurum haysiyetini rencide edilecek şekilde kaleme alınmıştır.

Hayrullah COŞKUN

DSİ 13. Bölge Müdürü