GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-01-2021 10:08   Güncelleme : 20-01-2021 10:08

Kındılçeşme’de sahil temizliği

Kemer Belediyesi ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliğince Avrupa Çevre Ajansı ‘Deniz Çöpleri İzleme’ programı kapsamında Kındılçeşme piknik alanında sahil temizliğinin ikincisi yapıldı.

Kındılçeşme’de sahil temizliği

Şüheda PARTAL

Kemer Kındılçeşme Piknik alanında Avrupa Çevre Ajansı ‘Deniz çöpleri izleme’ programı kapsamında TÜRÇEV ile Kemer Belediyesi iş birliğince sahil temizliğinin ikinci etabı yapıldı. 11 dönümlük Kındılçeşme piknik alanında yapılan etkinliğe, TÜRÇEV Antalya İl Koordinatörü Lokman Atasoy, TÜRÇEV Antalya Şube Koordinatör Yardımcısı Mustafa Ergiydiren, Kemer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Hasan Canlı ve belediye ekipleri ile gönüllüler katıldı.

Temizlik etkinliğinde toplanan çöplerin, incelendikten sonra yapılacak olan bilimsel araştırmaya da zemin oluşturacağı belirtildi. Toplanan çöpler tartılarak kategorilere ayrıldı ve daha çok hangi atıkların atıldığının tespiti yapıldı.

TÜRÇEV Antalya Şube Koordinatör Yardımcısı Mustafa Ergiydiren, Kındılçeşme sahilinde TÜRÇEV olarak Avrupa Çevre Ajansı ‘Deniz çöpleri izleme’ programının ikinci etabı kapsamında temizlik çalışması yaptıklarını söyledi. Amaçlarının, denizleri kirleten atıkların kaynaklarını bilimsel yöntemlerle tespit etmek olduğunu belirten Ergiydiren, “Bu atılan atıkların önlenmesine dair plan ve program belirlemek istiyoruz. Bu kapsamda Kemer Belediyesi ile iş birliği içerisindeyiz. Etkinliğin diğer aşamalarını bahar ve yaz aylarında gerçekleştireceğiz. Daha sonra Avrupa Çevre Ajansı ‘Deniz çöpleri izleme’ programına bu verilere gidecek ve kaynakları olabilecek çözüm önerileri doğrultusunda çalışmalar yapılacak. TÜRÇEV olarak emeği geçen Kemer Belediyesine de teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kemer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Hasan Canlı ise ikincisini gerçekleştirdikleri etkinlikte sahilden birçok atık ve çöpün çıkarıldığını söyledi. Vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını isteyen Canlı, “Sahillerimizi hepimiz kullanıyoruz. Buraları korumalıyız. Kimse sahilleri batırmasın. Tek ricam budur. Yağışlar nedeniyle denize akan derelerde de atıklar birikiyor. Bu konuda da vatandaşlarımızdan duyarlı olmalarını bekliyoruz” dedi.