KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 12-07-2020 19:25   Güncelleme : 12-07-2020 19:25

Kepez'in senfoni orkestrası TRT ekranlarına konuk oldu

Kepez Belediyesi Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası, TRT-EBA TV'de yayınlanan 'Neler var Neler' müzik, sohbet, gezi ve eğlence programına konuk oldu.

Kepez'in senfoni orkestrası TRT ekranlarına konuk oldu

Kepez Belediyesi Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası, başarıdan başarıya koşuyor. Festivallerden şenliklere verdiği muhteşem konserlerle büyük beğeni toplayan Kepez Belediyesi Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası, 'Neler var Neler' adlı müzik, sohbet, gezi ve eğlence programına konuk oldu. TRT- EBA TV'de yayınlanan program da, Orkestra şefi Engin Beslek, program sunucusu Müzik öğretmeni Recep Uluçay'ın sorularını yanıtladı, orkestra üyeleri de yeteneklerini Türkiye'nin dört bir yanındaki çocuk ve gençlere sergiledi. Uzun ince bir yoldayım, Kumru Ballad, Barcarolle, Pur Una Cabaze gibi birçok eşsiz eserle programa konuk olan orkestranın çocuk ve genç yetenekleri kulakların pasını sildi. Program çekimleri Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

OKULLARDA YETENEK TARAMASI

Kepez Belediyesi Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası Şefi Engin Beslek, çocuk ve genç yeteneklerden oluşan orkestranın başarıya uzanan hikayesini anlattı. Senfoni Orkestrasının Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü tarafından 2010 yılında kurulduğunu belirten Beslek, "Her yıl daha büyük başarılarla yoluna devam eden orkestramız 142 kişiden oluşuyor. Orkestramız senfoni olma yolunda ilerliyor. Orkestramız da obua, yan flüt, viyola, kontrbas, çellomuz var. Çoğunluğunu kemanlar oluşturuyor. Biz hem belediyemizin hem de Milli Eğitimin bize sunmuş olduğu olanakları en sonuna kadar kullanmaya çalışıyoruz. Her yıl düzenli olarak belediyemizin bölgesinde bulunan okullarımızda Milli Eğitim yardımıyla tarama yaparak, kulağı iyi olan öğrencilerimizi seçiyoruz. Hangi enstrümana yönelmek istiyorsak ona göre eğitim veriyoruz. Bu daha çok keman oluyor, yani yaylılar" dedi.

Beslek, her yaştan öğrenciyi kucakladığını, orkestrada başlayıp sonrasında müzik öğretmenleri olduğunu belirtti. Kepez Belediyesi Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası'nın birçok etkinliğe katılarak başarılı konserler verdiğine de değinen Beslek, "Üniversitelerin düzenlemiş olduğu Klasik Müzik Festivallerine katıldık. Birçok ülkenin festivallerinden de davet aldık ve birkaçına katılma şansımız oldu. TRT'nin düzenlemiş olduğu 23 Nisan Şenliklerine katılarak, canlı yayın konuğu olduk" dedi. Beslek, orkestranın yeni konseptinin dünya müzikleri olduğunu, çocukların bir şekilde sanata yönlendirilmesi gerektiğini de vurguladı.

(Haber Merkezi)