KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 24-04-2022 21:33

Kepez’den 23 Nisan’da Antalya’ya en büyük çocuk kütüphanesi

Kepez Belediyesi’nin Dokumapark’a kazandırdığı Antalya’nın en büyük çocuk kütüphanesi Dr. Burhanettin Onat Çocuk Kütüphanesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda kapılarını çocuklara açtı.

Kepez’den 23 Nisan’da Antalya’ya en büyük çocuk kütüphanesi

Kütüphaneler şehri Kepez’in, kültür ve sanat adası Dokumapark’a bir kütüphane daha açıldı. Antalya’nın en büyük çocuk kütüphanesi Dr. Burhanettin Onat Çocuk Kütüphanesi törenle hizmete açıldı. Antalya’nın en büyük çocuk kütüphanesinin açılışı için düzenlenen törene Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Açılışın ilk konuşmasını gerçekleştiren Fabrikalar Mahalle Muhtarı ve Kepez Muhtarlar Dernek Başkanı Feyzullah Küçükkeleş, anlamlı bir günde gerçekleştirilen kütüphane açılışının Antalya’ya değer veren bir isimle yad edilmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi. Dr. Burhanettin Onat’ın torunu Mustafa Zaim de yaptığı konuşmada, “Dünya’da çocuklara armağan edilmiş, ilk ve tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, böylesi önemli, böylesi güzel bir etkinlikle sizlerle birlikte kutlayabilmek benim ve ailem için büyük bir mutluluktur. Bu bayramı Antalya’ya bir çocuk kütüphanesi kazandırarak, kutlamak ne kadar yerinde bir kutlama, ne kadar isabetli bir girişim, Kepez Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Çocuk Kütüphanesine dedemizin adının verilmesi ailesi için çok büyük bir sevinç kaynağıdır” dedi. Torun Mustafa Zaim, dedesi Burhanettin Onat’ın, yaşamını çok sevdiği mesleğine, sevdalısı olduğu Antalya’sına ve vatanına adamış bir Türk aydını olduğunu da sözlerine ekledi.

ANTALYA’NIN EN ZENGİN TEMALI ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de milli ve manevi duyguların zirve yaptığı bu güzel günde anlamlı bir açılışta bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Milli mücadelenin 102. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadelenin ölümsüz kahramanlarını rahmet ve minnetle anarak sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “Bu özel günde Antalya’nın en büyük çocuk kütüphanesini açalım istedik. Antalya’nın çocukları uçağı biliyorlar, gemiyi biliyorlar, tramvayı biliyorlar, ama gerçek rayların üzerinde bir treni bilmiyorlar. İnşallah önümüzdeki yıllarda onu da bilecekler. Sevgili çocuklarımızı okumayı çok daha neşeli, güzel bir ortamda aşılayalım istedik. Onlar okuma sevincini güzel ortamlarda edinsinler istedik. Madem kütüphaneler şehri oldu, 16 kütüphane kurduk, Antalya’nın en zengin temalı çocuk kütüphanesini kuralım istedik. Trenimiz buharlı Kara Tren… 1930 model Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Almanlardan satın alınmış, satın alma sözleşmesi Sultan Abdülhamit döneminde yapılmış, 1930'dan 1980 yılına kadar Anadolu'nun dört bir yanında görev yapmış buharlı kara bir tren. Vagonu Haydarpaşa'dan geldi, gerçek bir rayın üstünde durmalıydı, bunun içinde raylarını getirdik. Ve birde Anadolu tren istasyonu olmalıydı. Tren istasyonu çok anlamlı bir coğrafyadan seçildi. Edirne’nin Karadağ’ı milli mücadelemizin en önemli merkezlerinden biridir. Burada tren istasyonu mizanseni ortaya koyacaktık, tren istasyonunu da buraya getirip yerleştirmeliydik. Anadolu tren istasyonunun kapısından içeri girdiğinizde Anadolu’nun dört bir yanını ören hatıraları görüyorsunuz. Her tarafta çocuksu bir sevinç, neşe ve renklilik var. Kütüphanede 10 bin fazla kitabımız var, 120’den fazla çocuk aynı anda kitap okuyabilecek ve atölye çalışması yapabilecek. Antalya’nın ve Akdeniz’in en zengin çocuk kütüphanesini kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

ANTALYA’NIN HER KÖŞESİNDE ONUN ESERLERİ

Çocuk Kütüphanesine neden Dr. Burhanettin Onat’ın isminin verildiğini de anlatan Başkan Tütüncü, “Burhanettin Onat Antalyalıların sevgili Belediye Başkanı…1950-1960 yıllarının efsane milletvekili, bunun yanında muhteşem bir musikişinas, İstiklal Madalya sahibi, Antalya’ya bir çok ölümsüz eser kazandırmış, hala hatıraları kalplerde, gönüllerde şehrin bazı duvarlarında olduğunu görüyoruz. Dr. Burhanettin Onat’ın adının isminin yaşatılması için Dokuma’dan daha iyi bir yer olmayacağını düşündük. Neden mi? O dönemde en iyi akala pamuğu Antalya’da yetişir. Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden birinin buraya kurulması için 1950’li yıllarda, Antalya'nın kudretli vekili Dr. Burhanettin Onat ve Antalyalılar dönemin başbakanı Adnan Menderes’in yanına giderler ve 5 Ocak 1956 günü burada fabrikanın temelleri atılır. Fabrika 1961’de devreye girer ve 2003 yılına kadarda Antalyalılara iş, aş olur. Burhanettin Onat sadece bu fabrikanın doğuşuna vesile olmamıştır, Antbirlik de, Ferro Krom’da, Antalya Havalimanın da, Kepez Elektrik Santrali’ne bakın Burhanettin Onat’ı görürsünüz” diye konuştu.

ANTALYA’DAN NİCE BURHANETTİN ONAT’LAR YETİŞECEK

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, güzel bir ana tanıklık etmek için bir arada olduklarını dile getirerek, Atatürk'ün 23 Nisan’ı Türk çocuklarına ve dünya çocuklarına armağan ettiğini vurgulayarak, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı. Bugünün 1995 yılından bu yana 100 ülke tarafından ‘Dünya Kitap Günü’ olarak kutlandığına değinen Vali Yazıcı, “Kitap deyince ben çok heyecanlanıyorum. Çok mutlu oluyorum. 30 yıllık meslek hayatım boyunca her görev yaptığım yerde kitap okunması, kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasıyla ilgili hep bir gayret içerisinde oldum. Antalya’ya gelince gördüm ki; belediye başkanlarından da bu işe çok sevdalı olanlar var. Şu anda karşımda oturuyor sağ olsun, bu işi önemseyen, bu işten tat alan, çocuklarımıza, gençliğimize önemli bir hizmet olduğunun farkında olan bir belediye başkanı var. Bu güzel duygu ve düşüncelerini Antalya’ya hizmet etmiş, Türk siyasi tarihinde de, Antalya’nın da tarihinde onurlu ve şerefli bir yere haiz olan büyüğümüz Dr. Burhanettin Onat’la da burada birleştirmiş. İki güzellik birleşince, bundan daha öte ne olabilir. Bal kaymak olmuş. Bu şehir için hizmet eden, bu şehir için zorluklara katlanan, hatta bu şehrin vekilliğini yaptığından dolayı hapis yatan Dr Burhanettin Onat’ı saygıyla, minnetle, rahmetle tekrar tekrar anıyorum. Sevgili çocuklar içeride yeni bir dünya var. Buraları eskitin, başkan amcanız size yeni yeni sürekli kitaplar alır. Lütfen burayı rahat bırakmayın dolu dolu geçsin buradaki zamanlarınız. Buradaki her şey eskisin yenilenir. Ama bu eskitmeden kastım yoğun bir şekilde kullanılmasıdır. Ben inanıyorum ki; Kepez'in çocukları, bu mahallenin çocukları, Kepez'in ilçemizin Antalya’mızın çocukları bu kütüphanede, bu özel kütüphanede çok farklı bir ambiyansla sunulan bu kütüphanede çok hoş vakit geçirecekler. Dünyaya buradan yolculuğa çıkacaklar, ufuklarını burada trenin vagonundan belirleyecekler. Bu kütüphane dünya şehri olan Antalya’mızdan nice nice Burhanettin Onat’ların yetişmesine vesile olacak.” dedi. Vali Ersin Yazıcı, konuşmasının sonunda Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve ekibine teşekkür etti. Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile Dr. Burhanettin Onat Çocuk Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı. Vali yazıcı ve konuklar kütüphaneyi gezdi.

(Haber Merkezi)

AdminAdmin