ANTALYA
Giriş Tarihi : 31-05-2021 12:10   Güncelleme : 31-05-2021 12:10

Kenya'nın Ankara Büyükelçisi'nden Alanya HEP'e ziyaret

Kenya Ankara Büyükelçisi Johnson Mogoa Kimani Ondieki ve Elçilik Müsteşarı Timothy Krop, Alanya HEP Üniversitesi'ni ziyaret etti. Ziyarette, ortak çalışmalar ve eğitim işbirlikleri yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

Kenya'nın Ankara Büyükelçisi'nden Alanya HEP'e ziyaret

Alanya HEP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul, büyükelçi ile gerçekleştirdikleri toplantının çok verimli geçtiğini söyledi. Alanya ve yakın çevresinin, tropik iklim ve zirai ürünler yönünden Kenya ile benzerliği üzerinde konuştuklarını aktaran Prof. Dr. Özkul, “İlk defa tanıştığımız sayın büyükelçi ile çok verimli ve keyifli bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda, Alanya ve yakın çevresinin, tropik iklim ve zirai ürünler yönünden Kenya ile benzerliğinden bahsetti. Bu yönüyle Sayın Büyükelçi Alanya'yı çok sevmiş. Yaptıkları büyük ölçekte çiçek üretimini ve ihracatını anlattı. Ananas, çay, kahve, muz gibi zirai ürünlerin işlenerek yani, katma değeri yükseltilerek Avrupa ve Amerika'ya ihraç edildiğinden söz etti. Ülkelerinin deniz ve kıyı kaynaklarını, turizm potansiyelini, safari turlarını, geleneksel Afrika davulu eşliğindeki Afrika danslarını anlattı" dedi.

ORTAK ÇALIŞMALAR, EĞİTİM İŞBİRLİĞİ KONUŞULDU

Ziyarette eğitim işbirliği ve ortak çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu söyleyen Prof.Dr. Özkul, “Özellikle eğitim anlamında ortak çalışmaları konuştuk ve tartıştık. Üniversitemizin Kenya'dan gelecek öğrencilere sunabileceği imkanları anlattık. Kenya'daki yüksek öğretim kurumları ile işbirliği yapma konusundaki dileğimizi ilettik. Bu vesileyle de Swahili dilinin Kenya'yla birlikte Afrika'da çok yaygın kullanılan bir dil olduğunu öğrendik. Karşılıklı dillerimizin öğretilmesi konusunda işbirliği yapma konusunu ele almayı kararlaştırdık. Ayrıca iklim benzerliğimiz nedeniyle de zirai ürünler ve işlenmesi konusunda ortak çalışmalar yapma konusunu araştıracağız" ifadelerini kullandı.

(DHA)