EĞİTİM
Giriş Tarihi : 26-12-2021 16:41   Güncelleme : 26-12-2021 16:41

Kendi belgesellerini yaşadılar!

Kemer Final Ortaokulu ve Kemer Final Akademi Anadolu Lisesi öğrencileri, Bey Dağları’nın doğasını Doğadabuan kitabının yazarı Hüseyin Çağlar İnce ile keşfettiler. Antik kentlerin, günümüzde yaşayan kültürleri ve turizm doğa ilişkisini konunun uzmanları ile yerinde gözlemleyerek öğren öğrenciler, önce Phaselis Antik Kenti’ni arkeolog eşliğinde keşfettiler, daha sonra Olympos Teleferik ile Tahtalı Dağı’nda doğa gözlemi yaptılar. İnce, ayrıca orta okul öğrencilerine seminer de verdi.

Kendi belgesellerini yaşadılar!

Şüheda PARTAL

Kemer Final Okulları, Doğadabuan kitabının yazarı Hüseyin Çağlar İnce’yi ağırladı. Kemer Final Ortaokulu öğrencilerine seminer veren İnce, seminerde, yaşadığımız çevrenin ekosistemini, nesli tükenmekte olan canlıları, endemik bitki türlerini, bölge coğrafyasının önemini anlatarak öğrencilerin farkındalıklarını arttırmalarına yardımcı oldu.

KENDİ BELGESELLERİNİ YAŞADILAR

Seminerin ardından Kemer Final Ortaokulu ve Kemer Final Akademi Anadolu Lisesi öğrencileri, Hüseyin Çağlar İnce ile birlikte Bey Dağları’nda keşfe çıktı. Avrupa’nın en önemli milli parklarından birisine sahip olan Beydağları, nesli tehlike altında bulunan pek çok canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte denizden ani yükselişe sahip olan bu dağlar, doğa tarihinden milyonlarca yıllık izleri taşıyor. Öğrenciler, bu muhteşem doğayı ve o doğanın binlerce yıldır hayat verdiği coğrafyayı yerinde keşfederken, antik kentlerin, günümüzde yaşayan kültürleri ve turizm doğa ilişkisini konunun uzmanları ile yerinde gözlemleyerek öğrendiler. Bu kapsamda Hüseyin Çağlar İnce tarafından doğa eğitimi alan öğrenciler, önce Phaselis Antik Kenti’ni arkeolog eşliğinde gezdiler, daha sonra Olympos Teleferik ile Tahtalı Dağı’nda doğa gözlemi yaptılar. Öğrenciler günün sonunda ise Tahtalı Dağı’nın karlı manzarasında doyasıya eğlenirken, kar topu oynadı.