GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-07-2021 21:49   Güncelleme : 28-07-2021 21:49

KEMİAD: İhale iptal edilmeli

Kemer Turizmci ve İşadamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Kemer’in Çamyuva Mahallesi’nde bulunan Alacasu Koyu’nun ihaleyle kiraya verilmesine tepki gösterdi. Kemer halkının değer verdiği ve ailecek kullandıkları Alacasu Koyu’nun halkın elinden alınmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Alacasu’da prefabrik, taşınabilir imalat yapılması şartı ile ihale edilmesi beklenmekteydi. Ancak gelinen nokta hiç de öyle olmadı. Ticari firmalar kıyasıya rekabet edecek seviyede ihale süreci gerçekleşti. Bu da gösteriyor ki ticari gelir amacı güden firmaları da özendirilmiş bir durum ortaya çıkmıştır. Beydağları Sahil Milli Parkı Müdürlüğü’nün yapmış olduğu ihale acilen iptal edilmeli” dedi.

KEMİAD: İhale iptal edilmeli

Şüheda PARTAL

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, Kemer’in Çamyuva Mahallesi’nde bulunan Alacasu Koyu’nun ihaleyle kiraya verilmesine tepki gösterdi. KEMİAD olarak ilçe ile ilgili birçok toplantıya katıldıklarını bildiren Sönmez, “Bu toplantıların birinde Alacasu (Cennet Koyu) ile ilgili istişare yapıldığında halkın burayı fiilen kullandığı ancak acil ihtiyaçlarının karşılandığı bir yapının olmadığı haklı olarak dile getirildi. Ancak bu alanın Milli Parklar içerisinde olduğu bu nedenle yapılaşmanın yasak olduğu açıklanmıştı. Bunun üzerine dokuyu bozmayan bir prefabrik, taşınabilir imalat yapılması şartı ile ihale edilmesi beklenmekteydi. Ancak gelinen nokta hiç de öyle olmadı. Ticari firmalar kıyasıya rekabet edecek seviyede ihale süreci gerçekleşti. Bu da gösteriyor ki ticari gelir amacı güden firmaları da özendirilmiş bir durum ortaya çıkmıştır” dedi.

‘İHALE ACİLEN İPTAL EDİLMELİ’

Alacasu Koyu’nun halkın elinden alınmasının kabul edilemez olduğunu belirten Sönmez, “Kemer halkının sürekli kullandığı, benimsediği bu koyun, ailecek denize girildiği alan olarak kalması ancak temel ihtiyaçların giderildiği bir ortamın sağlanması ve iyileştirilmesini bekliyorduk. Bu amaçla başlatılan sürecin ticari firmaların eline geçmesi neticesini doğuran Beydağları Sahil Milli Parkı Müdürlüğünün yapmış olduğu ihale acilen iptal edilmelidir. Kemer halkının değer verdiği ve ailecek kullandıkları bu koyun halkın elinden alınması kabul edilemez. Ancak Belediye veya Turizm Bakanlığının halkın daha nezih kullanımı için yapacağı düzenlemeler kabul görecektir” diye konuştu.