GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-03-2021 09:07   Güncelleme : 02-03-2021 09:07

Kemerliler kan dostu oldu!

Kemer Kaymakamlığı ve Türk Kızılayı Antalya Kan Bağışı Merkezi işbirliğinde ilçede kan ve kök hücre bağışı kampanyası düzenlendi. 'İyi ki varsın kan dostum' kampanyası kapsamında ilçeye gelen ve Kemerlilerin yoğun ilgi gösterdiği Kızılay otobüsü, 05 Mart Cuma gününe kadar Kemer Turizm Otelcilik Lisesi önünde kan ve hücre bağışı toplayacak.

Kemerliler kan dostu oldu!

Ahmet Duran YENİGÜN

Pandemi sürecinde kan stoklarının azalması nedeniyle Türk Kızılayı, kan bağışının insan hayatını kurtarmadaki önemine vurgu yapmak, vatandaşın dikkatini bu yöne çekmek ve farkındalık yaratmak için ülke genelinde farklı sloganlar ile kan bağışı kampanyaları düzenliyor. Özellikle koronavirüs salgını sürecinde önemi bir kez daha ortaya çıkan kan bağışı kampanyasına vatandaşların desteğini bekleyen Türk Kızılayı Antalya Kan Bağışı Merkezi, Kemer Kaymakamlığı işbirliğinde ilçede kan ve kök hücre bağışı kampanyası düzenledi.

'İyi ki varsın kan dostum' kampanyası kapsamında ilçeye gelen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Kızılay otobüsü, 05 Mart Cuma gününe kadar Kemer Turizm Otelcilik Lisesi önünde kan ve hücre bağışı toplayacak.

Kök hücre bağışına dikkat çeken Türk Kızılayı Antalya Bölge hemşiresi Tarık Kayoz, vatandaşların kök hücre bağışı yapmak istediklerini belirttikleri zaman Kızılay personelinin gerekli hassasiyeti gösterdiğini söyledi. Kök hücre bağışının 3 aşamadan oluştuğunu belirten Kayoz, “Birinci aşamada kayıt oluşturuluyor, yani bağışçı olduğunu belirten vatandaşlarımız veri bankasına kaydediyoruz. İkinci aşamada ise kök hücre bağışçısı ile hasta arasında bir uyum olması durumunda Kızılay olarak bağışçımıza ulaşıyor, sorulması gerekenleri sorup bağışçımızın yanına giderek tekrar numunelerimizi alıyoruz. Tekrar numune alınmasının nedeni; doku tipinin alt gruplara uygun olup olmadığı gibi detaylı bir şekilde bakılıyor. Üçüncü aşamada da bağışçımız uygunsa nakil merkezinin kararıyla nakil organizasyonu düzenleyerek, muayene tarihi, toplama tarihi, afereze ve yönetimini belirliyoruz ve Kızılay olarak biz aradan çekilip bağışçımızı Sağlık Bakanlığı’na devrediyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın bu süreçte bağışçıya özel bir refakatçi atadığı aktaran Kayoz, “Bu refakatçı, bağışçımızın yeme-içmesi, ulaşımı ve konaklamasını sağlıyor. Muayene gününde bağışçımız Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği uygun sağlık kuruluşuna götürerek, psikolojiden ürolojiye kadar ileri laboratuvar tetkikleri görüntülerine kadar işlemlerini gerçekleştirip kurula gönderiyor. Kurulun onay vermesiyle toplama gününe geçiliyor. Toplama gününden beş gün önce sabah ve akşam olmak üzere aşılama işlemi gerçekleştiriliyor. Bu aşılama işleminde kırmızı kemik iliğindeki kök hücrelerinin damara çıkarılması sağlanıyor. Yani bizim damarlarımızda dolaşan kök hücreler var ancak seyreltik, bu kök hücreleri daha yoğunlaştırmak amacıyla bu aşılama yapılıyor. Aşı işleminden sonra bağışçı bir aferez cihazına bağlanıyor ve 2-4 saat arasında kök hücreler toplanıyor. Türk halkında tamamen bağışçı olma potansiyeli var ama doğru anlatılması ve doğru noktalara değinilmesi lazım. Bizde bunlar için Kemer’deyiz ve burada da gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Zaten vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor” diye konuştu.