GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-03-2020 16:24

Kemerliler Başkan Böcek’e seslendi: Kaliteli ulaşım istiyoruz

Kemer’de her yıl gündemden düşmeyen ulaşım hizmetlerindeki sıkıntılar her geçen gün daha fazla ortaya çıkmaya devam ediyor. Antalya’nın üvey ve kaderine terk edilen ilçelerinden Kemer’de yaşayanlar yıllardır yaşanan sorunlarına çözüm bulunamamasına tepki gösteriyor. Her yıl binlerce imza toplayıp ilgili yerlerden çözüm bekleyen vatandaşlar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten ulaşım sorununun çözümü için destek bekliyor. Yıllardır Kemer’den Göynük, Beldibi ve Antalya’ya ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarını aktaran vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nin otobüslerini dört gözle beklerken, artık verilen sözlerin de yerine getirilmesini istiyorlar.

Kemerliler Başkan Böcek’e seslendi: Kaliteli ulaşım istiyoruz

Ahmet Duran YENİGÜN - Maksut TEMİZEL

Kemer’in bitmek bilmeyen ulaşım çilesine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Uzun yıllardır çözüme kavuşturulamayan ulaşım hizmetlerinde yetkililer çözülecek sözü verse de sözler hep havada kalmaya devam ediyor. Özellikle Antalya’nın kaderine terk edilen ilçelerinden Kemer’de yaşayanlar yıllardır yaşanan sorunlarına çözüm bulunamamasına tepki gösteriyor. Seçim dönemlerinde Kemer’i ziyaret eden siyasilerin sözlerinin havada kalmasına tepki gösteren vatandaşlar çözüm için binlerce imza toplanmasına rağmen yetkililerin hiçbir şey yapmamasından yakındı.

‘BELLİ SAATLERDE OTOBÜS YOK. BAZEN HİÇ GELMİYOR’

İmardan altyapıya kadar birçok sorunun baş gösterdiği Kemer’de vatandaşlar en önemli sorunun ulaşım hizmetlerinde yaşanan sıkıntılar olduğunu dile getirerek Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten çözüm için destek bekliyor. Kemer ve Antalya’dan Arslanbucak, Kuzdere, Göynük ve Beldibi’ne ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarını aktaran vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi’nin otobüslerinin Sarısu’ya kadar geldiğini belirterek, “Muhittin Böcek Başkanımızdan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin buraya otobüs getirmesini rica ediyoruz. Buradaki otobüsleri sürekli kullanıyorum, ama otobüs saatlerinin geliş ve gidişi çok sıkıntılı oluyor. Belli saatlerde otobüs yok. Bazen hiç gelmiyor. Büyükşehir Belediyesi'nin araçlarının Kemer'de olması güzel olur bir ayağımızda Antalya'da olmuş olur. Büyükşehir buraya otobüs gönderirse insanlar daha kolay yolculuk yapabilirler. En azından fiyatlar düşer buranın fiyatı çok pahalı mesela burası 3 lira Göynük 4,5 bu haksızlık yani. Biz gerekli dilekçeleri verdik başvuruda bulunduk. Sayın Muhittin Böcek bize daha olumlu veya olumsuz bir cevap vermedi” dediler.

‘ULAŞIMLA İLGİLİ PAHALILIK GEÇSİN’

En kısa zamanda Antalya merkezden Kemer’e belediye otobüslerinin gelmesini isteyen ve dört gözle beklediklerini ifade eden vatandaşlar, “Kemer çok uzak bir yer değil şehir merkezi ile arasında 36 kilometre var, 13 lira para verip buraya geliniyor. İnsanlar buraya gelmekte veya Antalya'ya gitmekte kararsız kalıyor. Bir an önce ulaşımla ilgili bir çalışma yapılıp önceden Beldibi’ne gelen otobüslerin artık Kemer merkeze kadar gitmesini istiyoruz. Ulaşımla ilgili pahalılık da geçsin. Zaten ekonomik olarak insanlarda turizm bölgesinde iki büklüm bir de bu ulaşım fiyatı çok yüksek” diye konuştular.

‘KEMER VE ANTALYA’YA 6 AY GİDEMİYORUZ’

32 yıldır Beldibi Mahallesi’nde yaşayan ve Beldibi Güzelleştirme ve Geliştirme Platformu yöneticisi Bülent Çimenli, Beldibi’nin yıllardır çözüm bekleyen birçok sorunu olduğunu belirterek, verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi. Çimenli, “Beldibi dünya güzeli bir mahalle, bu güzelim mahallenin tabii ki çok ciddi problemleri var. Bu ciddi problem içindeki en önemlilerinden bir tanesi de ulaşım. Bu konuları Biz Beldibi Güzelleştirme ve Geliştirme Platformu adı ile takip ediyoruz. Amacınız yerel otoriteleri devlete kamuya sorunlarımızı tespit edip bu sorunları iletmek ve bu sorunların çözümüne yardımcı olmak. Sorunlarımız çok ama altını çizerek ilk beş tanesini söyleyebilirim; birincisi ulaşım çünkü biz Kemer ve Antalya’ya maalesef 6 ay gidemiyoruz. İkincisi fosseptik ile ilgili sorunlarımız var, 5 fosseptikler taşmış durumda. Sağlıkla ilgili ciddi sorunlar var. İmar sorununu saymıyorum, çünkü bu devletin yapması gereken bir şey. Üçüncü sorunumuz Atatürk Parkı, çok güzel bir park ama maalesef buranın bir otel tahsisi ile elimizden gitmesi gündemde. Çünkü devlet duyduğumuz kadarıyla elindeki turistik amaçlı yerleri Turizm Bakanlığı'na devredip buraların özel sektöre tahsis kararını verdi. Bunların içinde Beldibi de var” dedi.

‘BİLGİSAYARDAN ÇIKMIŞ GİBİ AYNI CEVABI ALIYORUZ’

Beldibi’nin çöp sorunundan daha birçok sorunu olduğuna değinen Çimenli, “Var var da var. Yani hepsini anlatmak istemiyorum. Beldibi'nde kışın 5 bin yazın turistlerle birlikte 50 bin kişiye ulaşan nüfusu var, ama maalesef Antalya ve Kemer'e ulaşılamıyor. Çünkü bunun temel nedeni taşıma sisteminin ciddi olarak aksaması, yetersiz olması, kalitesiz olması. Herkes turizmin gelişmesi ile ilgili konuşurken maalesef turizmin en temel ayağı olan ulaşım konusunun çözüm konusunda hiç kimse bir şey yapmıyor. Senelerdir bini geçen imzalı dilekçelerimize başvurduk ama sonuç yok. 5 kere başvurduk. 500 ile 1000 arasında değişik imzalar var. Hepsini standart cevap gibi bilgisayardan çıkmış gibi aynı cevabı alıyoruz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’ten de Beldibi'nde yaşayan 5 bin kişi olarak medeni ulaşım aracı olan otobüsü istiyoruz. Sarısu’ya gelen otobüsün Kemer’e kadar gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘BİZ DE AYNI RAHATLIĞI YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Beldibi Mahallesi’nde 8 yıldır eşi ve çocuklarıyla yaşayan Viktoriya Aygün ise Beldibi’nde yerleşik yaşayan kendisinin dışında yaklaşık 150 civarında Rus olduğuna değinerek, “Burada yaşayan insanlar için maalesef Kemer'e gitmek ya da Antalya'ya gitmek çok zor oluyor. Çünkü turizm bölgesinde yaşadığımız için otobüs Kemer'den dolu geliyor, dolu geldiği için maalesef bizim binme şansımız olmuyor ve biz bazen bir-bir buçuk saat bekliyoruz. Hastaneye ya da başka bir yere gitmek için bu sorunu yaşıyoruz. Aracımız yoksa mecbur bekliyoruz. Bazen yağmur oluyor kışın veya bahar o da çok zor oluyor. Bizim talebimiz burada biraz daha fazla ulaşım aracı olsun, otobüsler Kemer’in içinden değil Göynük’ten başlasın ya da Beldibi’nden başlasın Antalya ve Kemer’e ulaşmak için. Çünkü Kemer başlangıç noktası olduğu için buraya geldiğinde otobüs dolu oluyor ve şoför durmuyor. İnşallah bir gün belediye otobüsü bize de ulaşacak. Büyükşehirler İzmir, Bursa, Antalya gibi biz de aynı rahatlığı yaşarız. Muhittin Başkanımızdan çok istiyoruz, belediye otobüsü Beldibi’ne de gelsin ve bizi bu sorundan kurtarsın. Burada gencinden yaşlısına herkesin ulaşım konusunda toplu taşıma araçlarına ihtiyacı var” dedi.