GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-03-2021 20:49   Güncelleme : 16-03-2021 20:49

Kemerli turizmciler sezondan umutlu

​​​​​​​Kemer’de Nisan ayı itibariyle kapılarını yeniden açacak otellerde sezon hazırlıkları devam ediyor. İlçedeki turizmciler ise yeni turizm sezonundan umutlu olduklarını söyledi. Avrupa pazarının önemine dikkat çeken turizmciler, Avrupalı turistlerin gelmemesi durumunda arz talep konusunda bir dengesizlik olacağını belirttiler. Nisan ayında rezervasyonlarda bir artış gözlenmediğine de dikkat çeken turizmciler, esas hareketlenmenin Haziran ayında olacağını tahmin ediyor. Turizm çalışanlarının öncelikli aşı olmasını da algı açısından olumlu olacağına değinen turizmciler, geçen seneye göre daha iyi, ancak 2019 yılına göre düşük bir sezon geçireceklerini söylediler.

Kemerli turizmciler sezondan umutlu

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de Nisan ayı itibariyle kapılarını yeniden açacak otellerde ise sezon hazırlıkları devam ederken, ilçedeki turizmciler ise yeni turizm sezonundan umutlu olduklarını söyledi. Geçen seneye göre daha iyi, ancak 2019 yılına göre düşük bir sezon geçireceklerini belirten turizmciler, Avrupa pazarının önemine dikkat çekerek, Rus turist ağırlıklı Kemer’in Avrupalı turist gelmemesi durumunda diğer Avrupa ağırlıklı diğer tesislerle rekabete yol açacağına ve arz-talepte dengesizlik oluşturacağına işaret ettiler.

CAN: BU KADARINI BEKLEMİYORDUK

Kemer merkezde bulunan ve kapıları 40 oda ile sezonu açan Fame Residence Kemer & Spa Otel’in Genel Müdürü Yunus Can, “Sezona 40 oda ile başlıyoruz. Rezervasyonda 130 odayı bulduk. Özellikle dışarıdan bizim hedef kitlemiz çok olduğu için irtibatımız var. Bunlardan gelen olumlu haberler var, tatile gelmek için sabırsızlanan çok. Bizimkiler arasında açıklık kapalılık olayı nasıl olacak bilmiyoruz. Şu anda Hollanda'dan yok. Onlar rezervasyonları Eylül ayı için yaptırdı. Sezon başına aldıran yok maalesef. Şu anki görüntü sezonun iyi geçeceğini gösteriyor. Bayağı iyi dönüş aldık. Bu kadarını beklemiyorduk. Biz aşılama konusunda başvurumuzu yaptık, geri dönüşü bekliyoruz. Hem içeride hem dışarıda turizm çalışanlarını inanılmaz rahatlatacak bir proje” dedi.

GÖKHAN: AVRUPALI GELİRSE BÖLGEMİZE ÇOK İYİ GELİR

MG Hotel White Lilyum ve MG Hotel Moms İşletme Sahibi Murat Gökhan, “Geçen sene yüzde 20-30 kapasiteyle oteller açıldı ve 3 milyon turist vardı. Bu yıl turist sayısının yüzde 100 arttığını düşünürsek 6 milyon turist gelecek ve yüzde 100 otel açılacak. Yani arz talep konusunda bir dengesizlik olacak. Ama biz 2017’den ya da 2019’dan yüzde 20-35 eksik çalışırsak başarı olarak sayacağız. Burada esas önemli olan Avrupa Pazarı, Avrupalı gelirse bölgemize çok iyi gelir. Yani Avrupa’nın toparlanması bölgemizi hareketlendirir diye düşünüyorum. Eğer tersi olursa biraz sıkıntı yaşarız. Ama şu an için acentelerin elinde de rezervasyon yok, onlarda beklemede. Bugünden itibaren başlayan Moskova ve Ukrayna Fuarları da önümüzü görmemizi sağlayacak” diye konuştu.

DİNÇER: HAZİRAN’DAN SONRA ÇOK HAREKETLENECEĞİZ

Nisan ayı sonunda otellerini açmayı planlayan ancak rezervasyonların yeterli olmadığına değinen Club Boran Mare Beach Otel Sahibi Aziz Dinçer, “Neden? Geçen yıl rezervasyonlarını yapıp gelemeyen insanlar paralarını geri alamadılar, sonra pandeminin nasıl evrileceği konusunda kuşkular var, 3. dalga 4. dalga bilmem nelerle ilgili öyle tereddütleri olduğu için insanlar ne yapacağını bilemiyor. Bu sene biraz az çalışacağız. Şu an için beklemedeyiz. O anlamda böyle harıl harıl bir erken rezervasyon talebi beklemiyorduk ki böyle de oluyor. Ama şu var; dünya genelinde mesela Dünya Sağlık Örgütünün dün yayınladığı vaka sayıların da bir düşüş var. Dünya genelinde bu vaka sayıları aşağıya çekiliyor. Gelişmeleri paralel olarak Mayıs ayında tırmalayacağız, özellikle Haziran’dan sonra çok hareketleneceğiz. Ben Mayıs’ın yarısıyla Haziran'dan itibaren Rus pazarında bir hareketlenme bekliyorum. Ama özellikle Ağustos'tan sonra yılın ikinci yarısında Avrupa pazarında da ciddi bir hareketlenme olacaktır” dedi.

‘GEREKİRSE ÜCRETİNİ BİZ KARŞILAYALIM’

İnsanların psikolojik anlamda çok bunaldığını belirten Dinçer, “İnsanların tatile ihtiyacı var. Hem de ekonomik anlamda da çok rahatlar insanlar. Mesela geçen seneden bu seneye halkın bankadaki mevduatı 50 milyar Euro artmış. Bütün Avrupa ülkeleri için geçerli bu. Neden? Çünkü çok ciddi destekler verdiler. Nakit destek verdiler ancak, halkın bunu harcayacak yeri yok. Harcama yapamadılar, o yüzden birikim yaptılar. Bu anlamda da ekonomik sıkıntıları yok. Yani bu yıl Avrupa pazarı coşar umarım. Bir de bu turizm çalışanlarına aşılanma projesi hayata geçerse o ilave olarak çok güzel bir şey olur. Biz bunu ne zamandır söylüyorduk. Bu uygulama çok mantıklı. Düşünün tüketiciyiz, yurt dışından gelen için söylüyorum, aşını olmuşsun, gittiğin yerde otelde herkes aşılı, o zaman neyden korkacaksın? Onun için biz Antalya'da çalışanlarımıza aşıladık aşılıyoruz diyebilirsek eğer, bunun olumlu bir etkisi olacak. Gerekirse otelciler olarak ücretini biz karşılayalım ama ne olur aşı yaptıralım” diye konuştu.

KILIÇ: YURT DIŞINDA DA ÇOKTA SES GETİRDİ

1 Nisan’da kapılarını açacak olan L'oceanica Beach Resort Otel’in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kılıç ise, bu sezon daha çok Rus turist beklediklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Çünkü Avrupa’dan bize olumlu sinyal gelmeyince Ruslardan ve Rusça konuşan ülkelerden daha çok turist bekliyoruz. O da tabi Antalya’nın ihtiyacını karşılamaz. Antalya bu yıl çok sıkıntılı bir sezon geçirir diye düşünüyorum. Şu an için rezervasyon yok, nisan ayından sonra son dakika dediğimiz rezervasyonları gelmeye başlar, mayıs ayından itibaren de hareketlenmeye başlar. Biliyorsunuz bizim otelimiz hayvan severe bir otel ve bunu Antalya bölgesinde ilk başlatan oteliz. Şimdiler de ise bölgede birkaç otel aynı şekilde ağırlamaya başlamış diye duyuyoruz. Bu açıdan da tercih edilen bir oteliz. Aşılama konusu da otelciler açısından çok güzel bir haber. Biz bunu baştan beri söylüyoruz zaten. Ama çok iyi bir girişim ve yurt dışında da çokta ses getirdi. İşte ‘Türkler turizme sıcak bakıyor, bunun içinde çok büyük önlem alıyorlar’ diye yazılar çıktı.”

‘ARZ FAZLA, TALEP İSE AZ OLACAK’

Bu yıl turizm sezonunda arz ve talep açısından bir dengesiz olacağına işaret eden Kılıç, “Açıkçası Antalya’ya 10 milyonla 12 milyon arası turist gelmesi lazım. Diyelim ki, Rusya’dan 4,5 milyon geldi, 1 milyon da Ukrayna’dan geldi, geriye kaldı 5-6 milyon turist ve bunun da gelmesi lazım. Bu turist nereden gelecek? Avrupa’dan gelmesi lazım, onlarda gelmediği için arz ve talepte bir dengesizlik olacak. Yani arz fazla, talep ise az olacak. Türkiye turizm konusunda diğer ülkelere göre gayet başarılı ve bu konuda bir sıkıntı yok. 6 milyon turiste ulaşırız, çünkü Türkiye kriz dönemini çok iyi yönetiyor. Yani havalimanlarındaki önlemlerden tutunda alınana tüm önlemlere baktığınızda iyi bir süreç ilerliyor. Zaten bizim turizm tesisleri bu işi çok güzel yönetiyorlar. Gerçekten takdir edilmesi gerekir. Tabi bunlar güzel de Avrupa ülkeleri seyahate izin verecek mi? Mesela geçen sene birçok ülkeden turist geldi ve bölgemizde çok az bir hastalık oluştu. Otellerimizde biliyorsunuz karantina odalarımız var. Otelciler misafirlere yardımcı oldu. Parası olmayandan para almadan konaklama sağlandı. Yani o kadar önlem alındı. Yani Türk turizmcisinin bu konuda bakışı çok sıcak. Burada önemli olan Avrupa ülkelerindeki hükümet yetkililerinin bu işe sıcak bakması ve Türkiye’ye gönderme konusunda engel olmamaları” diye konuştu.

İNEGÖL: ANA FAKTÖR ALMANYA

Bünyesinde 11 otel barındıran Larissa Oteller Grubu Genel Müdürü Mehmet İrfan İnegöl de, 25 Nisan’dan itibariyle otellerinin bir kısmını açacaklarını belirterek, “Gözüken tabloda rezervasyon var, ancak geçen sene rezervasyon yaptırıp parasını geri alamayanların tekrar rezervasyonları işleme konuldu. O yüzden Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’dan rezervasyonlar var. O rezervasyonların toplanma tarihinden çok Rusya’da 1 Mayıs’ta 2 hafta tatil yapılıyor ve o tarihlerde rezervasyonlar yoğunlaşacağı için biz otellerimizin bir kısmını 25-26 Nisan gibi açmayı planlıyoruz. 9-10 Mayıs gibi yine rezervasyonlarda bir yoğunluk oluşuyor, ona göre de diğer otellerimizi açmaya başlayacağız. Mayıs sonu hareketlenme bekleniyor ancak, şu anda kimse onu bilemiyor. Çünkü Rusya’da 38 havalimanından sadece 17’sinden uçuş gerçekleştiriliyor ve bu 17 havalimanından tur operatörleri bana getirdikleri turistlerden yüzde 64’ünü kesmiş durumda. Tabi Rusya, Nisan ve Mayıs ayında havalimanı sayısını arttırırsa Rusların gelişi daha yoğunlaşır. Bir de tabi bu yazı etkileyecek olan Almanya’nın kararı var. Çünkü Almanya’dan insanlar nasıl gelecek? Nasıl sınırlamalar koyacak? Sezonun nasıl gideceği ona göre bağlı ama Mayıs ayı biraz zayıf, Haziran ayı ise biraz daha iyi ve Temmuz ayı daha da iyi gibi gözüküyor. Burada ana faktör Almanya, çünkü Almanya eğer yasaklar koyarsa, bu sefer sadece Ruslar, Ukraynalılarla, İngilizlerle bu işi döndüremeyiz. Almanya muhakkak olmalı ki iyi bir sezondan bahsedelim, yoksa vasat bir sezon olur. Yani geçen seneki gibi olmayacak kesinlikle, çok çok daha iyisi olacak ama ne kadar iyi olacak onu bilemiyoruz” dedi.

‘TURİSTİ EN ÇOK ETKİLEYEN KISITLAMALAR’

Güvenli Turizm Sertifikası ve turizm çalışanlarının aşı önceliği konusunun çok güzel ve güven veren bir uygulama olduğuna değinen İnegöl, “Fakat en büyük etken ülkelerin kısıtlamaları. Yani Antalya’ya gelecek turisti en çok etkileyen kısıtlamalar. Kısıtlamalar kalkarsa zaten akın akın insan gelir. Bu sertifika olayının yanına aşılanmış personelini koymaları süper bir fikir. Fakat ortada aşı yok. Tabi aşı yok derken bu kadar insanı bir anda aşılayacak aşıdan bahsediyorum. Çünkü hükümetin aşı programı farklı ve bu programa göre aşı var. Yani bu hızlı bir şekilde aşılama yapacak aşı yok. Çok güzel bir fikir ama belki ilerleyen tarihlerde gerçekleştirilir. Şu anda pek mümkün gibi gözükmüyor. Tamam, aşı bolluğu var ama hükümetin programına göre var” diye konuştu.

AY: GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA İYİ OLUR

Bünyesinde 16 otel bulunan Armas Otelleri’nin Genel Koordinatörü Murat Ay, 23 Nisan’da bir kısım oteller açacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Ağırlıklı olarak Rus turist ağırlıyoruz, ancak bu sene Avrupalı turist biraz daha temkinli gelecek. İngiltere’den biraz hareket olur ki, Turizm Bakanı da ’15 Nisan’dan itibaren İngilizlerden aşı belgesi ve test olmadan alma durumu olabilir’ diye açıklamada bulundu. Ama geçen sene bir süreç yaşadık ve biz turizmciler de süreci daha iyi anlıyoruz. Gelen misafirlerde bu süreci daha iyi anlıyorlar diye düşünüyorum. Yani geçen seneye göre bu sezon daha iyi olur, ama bizi tatmin eder mi bilemiyorum. Tabi turizm çalışanlarının öncelikli aşı olması da çok önemli ve sektöre de çok ama çok faydalı olur; hem talep anlamında hem de turizm çalışanları anlamında.”

‘AVRUPA AĞIRLIKLI TESİSLER RUS PAZARINA YÖNELİR’

Kemer bölgesinin genellikle Rus turist ağırlıklı olduğuna dikkat çeken Ay, “Rusya’dan bölgeye talepte var. Ancak Avrupa pazarında azalma yaşanırsa, Avrupa ağırlıklı tesisler de Rus pazarına yönelecek ve rekabete girecek. Yani eskisi gibi Kemer’e Ruslar gelir diğer bölgelere Avrupalı gelir hikayesi olmayacak. Ama tabi yoğunluk yine Kemer olur. Bu sezon 2019 gibi olmaz ama yaklaşırız diye düşünüyorum. Çünkü uçak krizi sonrası bir hareketlenme oldu ama o ancak 2016’daki zararı karşıladı. 2019’da biraz hareket olacak dedik, 2020’den çok fazla bir şey bekliyorduk, bu sene 2019’a yaklaşırız diye umut ediyoruz” dedi.

DOĞAN: HAZİRAN SONRASI BEKLENTİMİZ YÜKSEK.

1 Nisan’da kapılarını açmayı planlayan ancak rezervasyon olmadığı için açılış tarihini 15 Nisan’a çeken Zena Resort Otel’in Genel Müdürü Yusuf Doğan, “15 Nisan’da dolu ya da boş otelimizi açacağız. Burada açıkçası Nisan ve Mayıs aylarında turist beklentimiz biraz düşük. Ama Mayıs sonu itibariyle yüksek sezondan bir korkumuz yok. Mesela eskiden 15 Mart itibariyle otelimizin Nisan ve Mayıs doluluk oranlarımız belli olurdu. Şimdi ise Nisan bomboş, Mayıs ise yüzde 8 olarak gözüküyor. Ama Nisan başı itibariyle bu rezervasyonların geleceğini umut ediyorum ve dolacağını tahmin ediyorum. Yani Nisan-Mayıs aylarını çok dolu dolu geçirmesek de Haziran sonrası beklentimiz yüksek. Baştan sona kadar pandemi konusunda önlemimizi alıyoruz. Zaten erken açmamızın bir nedeni de bu. Şubat ayından bu yana çalışmalarımıza devam ediyoruz, zaten Güvenli Turizm Sertifikası için 23 Mart’ta denetimden geçeceğiz. Ekstradan ek tedbirlerimizi de alıyoruz. Şu an sertifika sürecindeyiz. Güvenli Turizm Sertifikası yönetmeliğine göre tüm hazırlığımızı yapıyoruz. Sertifikamızı da alır almaz aşı için müracaatımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

BALABAN: ÜST DÜZEY KALİTELİ BİR HİZMET VERMEK HEDEFİNDEYİZ

15 Nisan’da kapılarını tekrar açacak olan Nirvana Dolce Vita Otel’in Genel Müdürü Ali Balaban ise, şuan için aktif bir rezervasyon girişi olmadığını, ancak Mayıs sonu itibariyle bir hareketlilik beklediklerini söyledi. Fiyat politikası açısından bir taviz vermek istemediklerine dikkat çeken Balaban, “Otelimizin ismini değiştirdik, Nirvana yaptık ve üst segmentte bire bir hizmet vermek istiyoruz. Bu anlamda da bu hizmeti verirken belli bir fiyat politikasıyla paralel gitmek istiyoruz. Bu yıl öyle çok doluluklar olsun değil de daha iyi üst düzey kaliteli bir hizmet vermek hedefindeyiz. Önümüzdeki yıllarda da bunu daha da üzerine koyarak bunu devam ettirmek istiyoruz. Yapılanmamızı da ona göre yapıyoruz. Personel anlamında da biraz farklılığa giderek geçtiğimiz yıllarda çalışan personel sayımızı bu sene biraz daha arttırarak daha kaliteli hizmet vermeyi düşünüyoruz. O yüzden 15 Nisan’da açılmayı istedik. Hem personelimizi eğitelim hem de konseptimizi tanıtalım istedik. Zaten çoğu personelimizi aldık yaklaşık 2 haftadır da eğitimlerimize devam ediyoruz” dedi.

‘POZİTİF BİR ALGI OLUŞTURACAK’

Aşılama konusunu çok doğru bulduğunu belirten Balaban, “Dışardan gelecek insanlara da pozitif bir algı oluşturacaktır. Yani dışarıya da ayrı bir özgüven aşılayacaktır. Tabi çalışan insanlar içinde aynı şey geçerli, onlara da pozitif bir etki bırakır ki; bizde otel olarak müracaatımızı bakanlığa yaptık. İnşallah bu pandemi dönemi biter ve her şey normal düzene kavuşur. Çünkü sadece turizm olarak değil, tüm sektörlerde inanılmaz bir dar boğaz var. İnşallah ülke olarak bu dar boğazdan güzel bir şekilde çıkarız” diye konuştu.

TOPER: AVRUPA PAZARININ AÇILMASI ÖNEMLİ

Tekirova Mahallesi’nde 200 dönümlük geniş alanlara sahip Güral Premier Hotel Tekirova’nın Genel Müdürü Levent Toper de, Avrupa pazarının önemine dikkat çekti. Toper, “Otel olarak en büyük özelliğimiz 200 dönümlük geniş alanlara sahip bir tesisiz ve pandemi olayını değerlendirirseniz misafirlerin en rahat tatil yapabileceği otellerden bir tanesiyiz. Bunu da bize bir avantajı var. Tabi bir sıkıntı yaşarsak ülke anlamında yaşanırsa olur, bizim hizmet konusunda bir sıkıntımız olmaz. Yani biz her zaman kötünün iyisi oluruz. Türkiye’de zaten kimse tatile çıkmaktan vazgeçmeyecek, ama en büyük çekince Avrupa’nın geç açılması. Burada Avrupa pazarının açılması önemli. Biliyorsunuz Avrupa ve Baltık ülkeleri aynı zamanda tatile çıkıyor. Mesela Baltık ülkelerinden Mayıs ve Haziran aylarında turist çok geliyordu. Şimdi onlar da Almanya’yı bekleyecekler. Yani bekleyip göreceğiz. Tabi geçen seneden daha iyimseriz bu sene” dedi.

‘TURİZMİN TÜM PAYDAŞLARINA NEFES ALDIRDI’

Turizm çalışanlarının öncelikli olarak aşılanmasının sektöre moral açısından çok önemli bir karar olduğunu vurgulayan Toper, “Aşının doğru bir şekilde planlanıp kısa sürede yapılması lazım. Zaten geçen sene biz bunun sınavını verdik. Pandemi ortamında bir tecrübe kazandık. Bir çok oteller açıldı ve hijyen konusu ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Tabi bunu hakkıyla yapan oteller vardı, yapmayan otellerde vardı. Ama genel anlamda başarılı olduk. Geçen sene süreci otellerimiz çok iyi yönetti. Ülkemizdeki oteller Avrupa’nın en sağlıklı ve en hijyenik otelleridir ve bunun altını her yerde kalın kalın çizmemiz lazım. İnşallah kazasız güzel bir turizm sezonu geçiririz. Zaten turizm sektörü zor bir sektör, meşakkatli bir sektör, birde bunun üzerine pandemi gelince şartlarımız daha da ağırlaştı, ancak arkadaşlarımız bu konuda tecrübeli ve tesislerimiz çok iyi, gereken tüm önlemleri alıyorlar. Büyük bir özveriyle bu sezonu atlatacağımızı düşünüyorum. Bir takım pazarlarda da kaybımız olacak ama sırf bunu turizm olarak düşünmemek lazım, çünkü tüm sektörlerde sıkıntı var. Tabi Türkiye dinamiklerinin ayakta kalmasını sağlayan sektör turizmdir. En canlı döviz girişini sağlayan turizm sektörüdür. Tabi burada devletin turizm sektörüne sağladığı desteklerde çok önemli, bu sürecin en iyi şekilde geçirilmesini sağladı. Turizmin tüm paydaşlarına nefes aldırdı” şeklinde konuştu.

GÜROCAK: İÇ PAZARDA SIKINTI YAŞARIZ

Her yıl olduğu gibi bu yılda otelde yenileme çalışmalarını tamamlayarak 26 Nisan’da turizm sezonuna ‘merhaba’ diyecek Club Hotel Phaselis Rose Otel’in Genel Müdürü Şinasi Gürocak, bu yıl Rus ve Ukrayna pazarlarından turist beklediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Okullar 2 Temmuz’a kadar devam ederse Mayıs ve Haziran döneminde iç pazarda sıkıntı yaşarız diye düşünüyorum. Biz ağırlıklı olarak zaten Rus ve Ukrayna pazarlarından misafir ağırlıyoruz, ancak son birkaç yıldır Polonya pazarından da misafir ağırlamaya başladık. Bu yılda Rus ve Ukrayna’nın yanı sıra Polonya’dan da misafir ağırlayacağımızı düşünüyorum. Tabi Avrupa pazarı biraz sıkıntılı olduğu için bölgemizdeki otellerde Rus pazarından rezervasyon alacaklardır. Tabi bizim bu Güvenli Turizm Sertifikası sonrası Avrupa’daki tatil yapacak insanlara güven vererek sağlıklı bir tatil imkanı sunduk. Sertifika bizim için çok ciddi bir ön çalışma oldu. Tedbirler aynı şekilde devam ettiği için de tatile gelmek isteyenler için artı bir güven sağlayacaktır. Onunla ilgili tüm tesisler hassasiyetle bunun üzerinde sıkı sıkı duruyorlar. Aynı disiplinle devam edeceği için bizim için artı olmaya devam edecektir. Sertifika sistemi nasıl insanlara güven verdiyse turizm çalışanlarının aşılanması da tatile gelecek insanlara da daha fazla güven verecektir.”

KAYA: SEKTÖRDE TEMKİNLİ İYİMSERLİK VAR

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu protokoller çerçevesinde geçen sene olduğu gibi bu sene de 1 Nisan’da kapılarını açacaklarını bildiren Mirada Del Mar Otel Genel Müdürü Murat Kaya, “Şuan için turizm sektöründe temkinli iyimserlik var. Yani herkeste bir iyimserlik var ama bir temkinlikte var. İşte Avrupa’da aşılamanın durdurulduğu gibi haberler var ve bunlar turizmi etkileyen konular. Ülkemizde de aşı önceliğine turizm çalışanlarının alınması da çok doğru ve güzel bir karar. En azından misafirler açısından olumlu olacak. Algıyı yönetmek açısından da çok önemli. Acente açısından baktığınızda Nisan’da fazla hareketlenme olmaz ama bayramdan sonra hareketlenme başlar diye düşünüyorum. Şuan da Avrupa pek renk vermiyor. İşte aşılama süreçleri ve kısıtlamalar gibi durumlara bağlı. Mesela Avrupa ülkeleri arasında seyahatler var. Yani turizm olarak bakmayalım, içsel anlamda akraba ilişkileri var kendi aralarında. Biz nasıl Suriye’ye gidip gelebiliyorsak, onlarda da aynı durumlar var. Normalde İngiltere ile siyasi anlamda da bir yakınlığımız bulunuyor, geçen sene turist gönderen ilk ülkeler arasındaydı. Bence yine gelirler, fakat kurallara bağlı olarak gelirler” dedi.

‘2019 RAKAMLARINI YAKALAYAMAYIZ’

Geçen yıldan iyi, ancak 2019’dan düşük bir sezon geçireceklerini düşündüğünü söyleyen Kaya, “Ama tabi Türkiye’nin önünde başka bir sıkıntı var, o da Mısır. Mısır ile Rusya’nın açılma durumu var. Bu da Türkiye’yi fiyat konusunda etkiler. Genel olarak şartlar dahilinde seyahat kısıtlamaları konusunda radikal kararlar alınmazsa 2020’den daha iyi, 2019’dan düşük bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum. 2019 rakamlarını yakalayamayız. Ancak iç pazarda da bir hareketlenme olur. Tabi okulların temmuz ayına kadar devam edeceği söylendi, o anlamda Haziran’da bir şey bekleyemeyiz, ramazan ayı da başlayacağı için ondan da bir şey bekleyemeyiz. Bayramdan sonra çocuklarını okula göndermeyen ailelerden başlayıp, artık canıma tak etti diyen ailelerle devam ederiz. Mesela bizim Kayseri’de de bir otelimiz var. Orada 12 Ocak’a kadar kayak merkezlerinde yasak vardı, sadece yabancı turistler kayak merkezlerini kullanabiliyordu. 12 Ocak’tan sonra pistler açılınca hafta sonları ve hafta içlerinde otel doldu ve halen devam ediyor. 10 gün önce oradaydım ve sadece yabancı değil yerli misafirler de geliyor. Yani bir rezervasyon fişi verdiğinizde seyahat özgürlüğünüzde oluyor. Dolayısıyla bu aşı olayıyla birlikte turizm sezonununda bir hareketlenme yaşanacağı açık” diye konuştu.

YORULMAZ: YORUM YAPMAK İÇİN ERKEN

Ulusoy Kemer Holiday Club Genel Müdürü Volkan Yorulmaz da, “2 Nisan’da oteli açacağız Allah’ın izniyle, 22 Nisan’da inşallah bir terslik olmaz ise sezonu açıyoruz. Geçen sene zaten dibini gördük. Daha kötü olacağını düşünmüyorum. Geçen seneden zaten ne yapmamız gerektiğini biliyoruz, bu sene o yüzden çok sürpriz yok. Birde misafirler de iyi kötüyü yaşadı. Gelen misafirler ne olduğunu gördü. Turizm çalışanları ile ilgili aşılanma konusunda bizde çok uğraştık biliyorsunuz, dolayısıyla aşı ile beraber bunu da doğru kullanırsak pazarlama hususunda kötü bir sezon geçireceğimizi düşünmüyorum. Ama gümbür gümbür bir yıl olmayacak tabi ki. Yani 2019’u beklemeyelim hiç birimiz. Ama nefes alırız diyelim. Aşılama konusu bence de doğru iş olacak becerebilirsek. Bizim tesisimizde normal bir yılda yüzde 50 Rus pazarı, gerisi ise yüzde 25 iç pazar, yüzde 25 Avrupa diye dağılıyor her şey normalken tabi. Ama şu an yapacağımız cironun yaklaşık yüzde 10-15’i fotoğrafta gözüküyor, o da son dakika yaşanacak. Bu sene belli yani, o yüzden bir yorum yapmak için erken” diye konuştu.

ÇELİK: NİSAN ORTASINDA HER ŞEY NETLEŞİR

Nisan ayı içerisinde açılmayı planlayan Karmir Resort Hotel & Spa’nın Genel Müdürü Yusuf Çelik, “Tam tarihini belirlemedik. Nisan’ın 9’u gibi herhalde açacağız. Bu yılın geçen yıldan daha iyi olacağını umut ediyoruz. Aşı olan insanların güven vereceğini umut ediyoruz. Çalışanlarımıza aşı olduktan sonra Avrupa’da özellikle insanlara bir güven unsuru olacaktır. Geçen yıl bizim için bir deneyim oldu. Bu yıl hastalığın seyri ile alakalı negatif olumsuz şeyler yükselmezse eğer, çünkü vaka sayıları artışta. Nisan ortasında belli olur her şey netleşir. Geçen yıl Avrupa çok fazla açılmadı. Bu sene de öyle görünüyor. Almanya’nın durumu pekiyi görünmüyor. Geçen sene daha çok Ukrayna, Rusya ve doğu Avrupa ülkeleri oldu. Şu an rezervasyonlar düşük, yüzde 5’lerde seyrediyor. Mesela Kundu tarafında otellerde Rus müşterilerin olduğunu duyuyoruz. İnşallah hepimiz için hayırlı bir sezon olur” dedi.