GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-08-2021 16:46   Güncelleme : 18-08-2021 16:46

Kemer’in saatli bombası, Ağva Deresi’nde neler oluyor?

Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde meydana gelen sel ve su baskınları sonrası ölü sayısı 78’e yükselirken, sel felaketinin ardından yaraları sarma seferberliği sürüyor. Aşırı yağışlar nedeniyle dere yataklarının taşması sonucu sel ve su baskınları sonrası gözler dere yataklarına çevrildi. Kemer’de de Kuzdere ve Arslanbucak Mahallelerinden geçerek, Çamyuva’ya ulaşan Ağva Deresi’nde olası taşkınların önüne geçmek amacıyla çalışmalar devam ediyor. Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürlüğü, 2014 yılında Ağva Deresi’nde 35 adet brit yapısı ile yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda sağ ve sol sahilde taş tahkimat yaparak suyun yatağında ve zararsız bir şekilde akmasını sağlamıştı. 2019 yılında ise yaşanan hortum felaketinde dereye sürüklenen otomobilde kaybolan ve izine halen rastlanılamayan Kader Buse'nin arama çalışmalarında ise bazı bentler yıkılmıştı. DSİ 13. Bölge Müdürlüğü de mayıs ayında zarar gören Ağva Deresi’nde her cins zeminde 2 bin 500 m³ kazı, Ocak taşı ile 2 bin 800 m³ kargir duvar, 210 m³ grobeton ve 400 m³ Ocak taşı ile istifli taş dolgu yapılarak gerçekleştirilecek onarım için ihale gerçekleştirdi. İhaleyi alan firma derede çalışmalara başlarken, dere içerisindeki kumları alması ise tepkilere yol açtı. Uzmanlar, dereden kum alınmasının suyu akış yönünü değiştirerek dere yatağını başka bir yöne sürükleyeceğini bildirdi. Geçtiğimiz yıllarda ilçede yaşanan rekor yağışlar sonrası dere taşma noktasına gelmesi vatandaşları tedirgin etmişti. Firmanın uygunsuz şekilde dere yatağından kum alması ise kafalarda soru işaretlerine neden oldu?

Kemer’in saatli bombası, Ağva Deresi’nde neler oluyor?

Ahmet Duran YENİGÜN

Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde meydana gelen sel ve su baskınları sonrası ölü sayısı 78’e yükselirken, sel felaketinin ardından yaraları sarma seferberliği sürüyor. Aşırı yağışlar nedeniyle dere yataklarının taşması sonucu sel ve su baskınları sonrası gözler dere yataklarına çevrildi. Kemer’de de önceki yıllarda birçok kez taşan ve su baskınlarına neden olan Kuzdere ve Arslanbucak Mahallelerinden geçerek, Çamyuva’ya ulaşan Ağva Deresi’nde olası taşkınların önüne geçmek amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürlüğü tarafından çalışmalar devam ediyor.

2014 yılında DSİ 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda Ağva Deresi’nde 35 adet brit yapısı ile yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda sağ ve sol sahilde taş tahkimat yaparak suyun yatağında ve zararsız bir şekilde akmasının ve 6 bin dekar alanın taşkından korunmasını sağlanmıştı.

2018 yılında Aralık ayında ise Kemer’de Türkiye rekoru olan yağışlar sırasında Ağva Deresi'nin yeniden taşma noktasına gelmesi ise bölge sakinlerini tedirgin etmiş, ancak DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’nün yağışlar öncesi yaptığı çalışmalarla daha büyük bir sel baskının önüne geçildiği belirtilmişti.

KUM TALANI

Gazetemizin birçok kez haberleştirerek gündeme getirdiği dereden izinsiz olarak kum alımı sırasında sel önleme setlerinde tahribat yapıldığı gözlemlenmişti. 2019 yılında ise yaşanan hortum felaketinde dereye sürüklenen otomobilde kaybolan ve izine halen rastlanılamayan Kader Buse'nin arama çalışmalarında ise bazı bentler iş makileriyle yıkılmıştı.

DSİ 13. Bölge Müdürlüğü de mayıs ayında zarar gören Ağva Deresi’nde her cins zeminde 2 bin 500 m³ kazı, Ocak taşı ile 2 bin 800 m³ kargir duvar, 210 m³ grobeton ve 400 m³ Ocak taşı ile istifli taş dolgu yapılarak gerçekleştirilecek onarım için ihale gerçekleştirdi. İhaleyi alan firma derede çalışmalara başlarken, dere içerisindeki kumları alması ise tepkilere yol açtı. Geçtiğimiz yıllarda ilçede yaşanan rekor yağışlar sonrası dere taşma noktasına gelmesi vatandaşları tedirgin etmişti. Firmanın uygunsuz şekilde dere yatağından kum alması ise kafalarda soru işaretlerine neden oldu?

Dere yataklarında koruyucu tedbirlerin taşkınlarda çok önemli olduğunun altını çizen uzmanlar ise, “Kemer yağış yönüyle Türkiye’de bir rekora sahip. Koruyucu tedbirler taşkınlarda çok önemli. Taşkınlarla uğraşan en çok illerden Akdeniz ve Karadeniz bölgesi ciddi taşkın alıyor. Dereden kum alınmasının suyu akış yönünü değiştirerek dere yatağını başka bir yöne sürükleyecektir. Kış sezonunda artan yağışla birlikte taşarak, sel felaketi oluşturma riskini en aza indirmek için çalışmalar yapılmalı, ancak uygun bir şekilde yapılmalı” dediler.